Početna
Petak, 1.Studenog 2024 (01:08:01) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Ususret blagdanima: Nataša Basanić Ćuš, poruka psihologa kako iskoristiti predblagdansko vrijeme

Zdravlje, 18.12.2006.
(Izvor:Glas Istre)Link
Nataša Basanić Ćuš(Izvor: glasistre.hr)
Nataša Basanić Ćuš (/)

Bliže se blagdani u kojima posebno mjesto zauzima darivanje osoba koje su nam bliske i koje zauzimaju važna mjesta u našim životima. Blagdanima pristupamo svakojako, idemo im ususret s različitim mislima i osjećajima. Dani darivanja kod nekih potiču razdraganost i veselje, pojam su obiteljskog okupljanja, zajedništva, uzajamne ljubavi i pripadanja. U drugima pak blagdani bude zebnju, osjećaj nesigurnosti i straha od nadolazeće potrošačke groznice u koju i sami trebaju uroniti. Mladim ljudima blagdani su povod za zabavu ili romantične provode, djeca se vesele božićnim ukrasima, jelkama i darovima Djeda Mraza. Osamljenima blagdani mogu biti izvor frustracije, tuge i depresije jer upućuju na bliskost i zajedništvo s drugima.

Osjećaji su odraz nas samih

Osjećaji kojima dočekujemo blagdane odraz su nas samih, naših životnih putova i nastojanja, snova, želja, raspoloženja, maštanja…U danima darivanja poneseni sveopćim blagdanskim raspoloženjem i šarenilom ponude skloni smo loše uskladiti vlastite želje s realnošću i mogućnostima. Tako posežemo za novčanicima, premašujemo svoje mogućnosti, veselimo se darivanju kratko, a oporavljamo dugo…

Zbog čega nam se sve to događa kada zapravo znamo da se ljubav i pripadanje, zajedništvo, istinska bliskost, zadovoljstvo, osobna i obiteljska sreća ne mogu ničim kupiti? Činimo to stoga što darovima često nastojimo nadomjestiti nešto što nam u odnosu s bliskim osobama nedostaje. Želimo nadoknaditi privrženost, pažnju, pripadanje, ljubav… Svatko od nas sigurno lako može zamisliti prezaposlenog roditelja koji neprestano izostaje iz roditeljskog doma u trci za afirmacijom i u nastojanju da podigne standard obitelji, ali se u blagdansko vrijeme nalazi na kućnom pragu s prepunim rukama skupocjenih poklona. Zato umjesto da posežemo za ušteđevinom, zapitajmo se što nam zapravo u odnosima s bliskim osobama nedostaje? Možda više pažnje, razgovora, razumijevanja, da nas roditelji, prijatelji, partneri bolje vide i čuju, da prepoznaju naše istinske potrebe, da nam daju potporu i naklonost, da nas vole onakve kakvi jesmo, da nas prihvaćaju, podržavaju, da imaju vremena za nas i mi za njih…

Sitni znakovi pažnje

Naravno, svi znamo da nam darovi i darivanje sami po sebi neće u tome pomoći! Pažnju koju želimo usmjeriti drugima možemo izraziti na mnogo različitih načina, raznim sitnicama, duhovitim čestitkama, osobnim kreacijama i rukotvorinama, druženjima…, a da pritom zaista ne potrošimo mnogo. Zato iskoristite blagdansko vrijeme da biste se izrazili drugačije, zanimljivije, iskrenije, toplije, prirodnije i nemojte pritom zaboraviti da:

  • se vaša djeca vesele vašem društvu, vole zajedničke razgovore, pisanje pisama Djedu Mrazu. Budete li ih pažljivo slušali i dovoljno razgovarali, uočit ćete da osim onih većih vaša djeca imaju i mnogo manjih želja kojima ćete sigurno moći udovoljiti;
  • za sve vaše drage postoje sasvim sitni znakovi pažnje koji o vama i o odnosu s osobom koju volite govore znatno više od skupocjenih darova, trebate ih samo pažljivo i s ljubavlju odabrati;
  • dok kupujete, uvijek je dobro da razmislite o osobi koju želite darivati jer ćete tako vrlo pažljivo odbrati nešto u skladu s njezinom osobnošću što će ta osoba cijeniti:
  • znatno je važnije od samog darivanja da osobama koje su vam bliske osim sitnih znakova pažnje što češće, pa i u blagdansko vrijeme, uputite srdačan osmijeh, poljubac, usmjerite pažnju, zaželite puno lijepih želja…

I, na kraju, donesite odluku da ćete biti kreativni i maštoviti u izboru sitnih pažnji kojima ćete obradovati vama važne osobe i realni u procjeni svojih mogućnosti kako bi vam blagdani protekli u opuštenom ozračju te vas ispunili energijom za nadolazeće obaveze.

Nataša BASANIĆ ČUŠ
Koordinatorica Fonda Zdravi grad Poreč



Mobilna verzija članka

Oglasi