Početna
Nedjelja, 22.Prosinca 2024 (15:56:22) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Hrvatska će Sloveniju zbog diplomatske note na temu koncesije INI prijaviti Bruxellesu

Svijet, 29.01.2007.
(Izvor:Glas Istre)Link
Plinska platforma(Izvor: usenet)
Plinska platforma (/)

Hrvatska će početkom sljedećeg tjedna, vjerojatno već u ponedjeljak, odgovoriti na slovensku diplomatsku notu u kojoj susjedna zemlja oštro prosvjeduje protiv odluke hrvatske Vlade o produžavanju koncesije Ini za istraživanje nafte i plina u sjevernom Jadranu. Prema medijskim napisima, slovenska strana u noti tvrdi da Hrvatska takvom odlukom jednostrano poseže za područjem mora, morskog dna te podzemlja nekadašnje SFRJ koji još nisu sporazumno podijeljeni i dio kojih pripada i Sloveniji kao sljednici SFRJ.

Osim odgovora Ljubljani, Hrvatska se sprema i pismeno obavijestiti Bruxelles o »neprihvatljivom ponašanju jedne zemlje članice Europske unije«. Kako neslužbeno doznajemo, hrvatska strana smatra da je Slovenija ta koja jednostrano tumači međunarodno pravo, a to može samo štetiti odnosima dviju država. Naime, slovenska nota u Zagrebu nije protumačena kao protest zbog koncesije ili još uvijek neriješenog pitanja hrvatsko-slovenske granice, nego kao prosvjed zbog cijelog Jadranskog mora i to sa stavom Ljubljane da bi more još trebalo dijeliti. To je za Hrvatsku neprihvatljivo stajalište.

Iako su prosvjedne note iz Ljubljane stizale i ranije, primjerice, zbog epikontinentalnog pojasa ili zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa, upućeni upozoravaju da je ovo prvi put da u nekom takvom dokumentu Slovenija službeno navodi da bi i Jadran trebao biti predmet sukcesije među sljednicama bivše države. To je, očito, izazvalo najviše reakcija u hrvatskim političkim krugovima.

Neki naši sugovornici vjeruju da se motivi za slovenski potez trebaju tražiti u njihovom preuzimanju predsjedanja Europskom unijom za godinu dana. U vremenu kad budu na čelu EU-a neće moći iskazivati takve stavove jer bi to druge države članice smatrale lošim vođenjem Unije. Zato sada »podižu razinu svojih zahtjeva« jer će za vrijeme predsjedanja »morati stati na loptu«. Ocjenjuje se i da je riječ o radikalizaciji zahtjeva susjedne države, ali i da se slanjem nota stvara pozicija za eventualnu buduću arbitražu. Rješenje za takvu »taktiku« neki vide u snažnoj hrvatskoj diplomatskoj inicijativi kojom bi se Slovenija što prije prisilila na međunarodnu arbitražu u pogledu neriješenih graničnih pitanja kako se Zagreb ne bi doveo u vremenski tjesnac i te probleme morao rješavati u završnici pristupnih pregovora s EU-om.



Mobilna verzija članka

Oglasi