RIJEKA - Bivši šef Sove Iztok Podbregar ipak je pred parlamentarnom komisijom za tajne službe rekao da je bivšeg premijera Antona Ropa izvijestio o nalazima Sove o incidentima u Piranskom zaljevu. Kako prenosi ljubljanski »Dnevnik«, pozivajući se na stenogram tajnog Podbregarovog svjedočenja, bivši šef slovenske obavještajne agencije je potvrdio da se dokument o tome mora nalaziti u Sovi. Nakon njegova svjedočenja članovi komisije uputili su se u agenciju u potragu za spornim dokumentima koji će potvrditi ili demantirati tvrdnju Antona Ropa da su se Sanader i Janša dogovarali o incidentima u Piranskom zaljevu kako bi pomogli Janši na izborima.
Doduše, Podbregar slovenskim parlamentarcima nije govorio o imenima, nego je rekao da je Sova uhvatila međunarodni razgovor u kojem je jedna praćena osoba iz Hrvatske nazvala važnu osobu u Sloveniju u vezi s incidentom u Piranskom zaljevu, o čemu je izvijestio samo premijera Ropa. Podbregar, međutim, zastupnicima nije želio govoriti o sadržaju te povjerljive informacije, žaleći se da mu je pristup u Sovu onemogućen i da je protiv njega pokrenuta politička i pravosudna hajka, ali se usprotivio verziji po kojoj u Sovi nema podataka o tome. Osim saznanja ljudi koji i danas rade u Sovi, o tome moraju postojati dokumenti, a ako pak njih nema, dokumentirana su sva posezanja u dokumentaciju Sove.
Još je jednom potvrđeno koliko je opsežna bila aktivnost Sove u pokrivanju Hrvatske, što je posve u skladu s tajnim godišnjim planom rada, što ga za Sovu donosi slovenska vlada, u kojem stoji da je obavještajno praćenje zapadnog Balkana, uključujući i Hrvatsku, visoki prioritet. Prema Podbregarovu svjedočenju, Hrvatska je bila posve premrežena slovenskim agentima, a posebno pozorno praćeni su ribari i političari u Istri.
Članovi komisije iz Sove su nakon svjedočenja izašli podijeljenih dojmova. Vladajući zastupnici tvrdili su da Podbregarove informacije nisu bile upotrebljive i da komisija odmah mora usvojiti zaključak prema kojem su Ropove tvrdnje laž, opozicijski su tvrdili da je još prerano za takav zaključak. Rop nije bio razočaran Podbregarovim svjedočenjem, iako on nije izravno dao za pravo bivšem premijeru, jer mu je bilo dovoljno da ovaj nije zanijekao njegove tvrdnje.
Podbregar se uoči svjedočenja nalazio pod velikim pritiskom, budući da je protiv njega već podignuta jedna optužnica zbog navodnih nepravilnosti u Sovi, a prijetila mu je i nova tužba Janeza Janše, u slučaju da ga otvoreno optuži za dogovaranje incidenata, kao što je optužio i Ropa. Stoga je odlučio nespominjanjem imena ne presuđivati o političkim sudbinama Janše i Ropa. Naime, u Sloveniji vlada opće uvjerenje da će jedan od njih dvojice, za kojeg se utvrdi da laže, morati otići iz politike.
Denis ROMAC