Restauriranje stare sakristije, svetišta nekadašnje sjeverne bazilike tzv. Predeufrazijane u sklopu porečkog katedralnog kompleksa, dovršeno je i spremno za pokazivanje javnosti, doznajemo od Ivana Matejčića, konzervatora savjetnika Konzervatorskog odjela u Puli, koji je vodio ove radove u sklopu programa objedinjavanja i prezentiranja spomeničke cjeline Eufrazijane.
Kao što smo izvještavali, radovi su obuhvatili konzervatorsku zaštitu, obnovu i predstavljanje podnih mozaika i svećeničke klupe (syntronosa) iz 5. stoljeća, oltara i sarkofaga iz 8. stoljeća, temelja triju upisanih apsida iz 9. ili 10. stoljeća kad je u tom prostoru uređena kapelica, te sačuvanih dijelova zidnih fresaka iz 14. stoljeća, ali i njihovih detalja iz ranog srednjeg vijeka ili kasne antike. Svi ti elementi daju zanimljiv presjek i pregled promjena koje su se u tom svetištu događale kroz stoljeća i djelić su mozaika kompleksne slike cijele Eufrazijane, najvažnijeg kulturno-povijesnog i sakralnog objekta u Istri.
O radovima i nalazima u staroj sakristiji Matejčić je pripremio i letak u kojem se opširnim tekstom, fotografijama i preglednim skicama objašnjava njihova slojevitost i važnost. Radove je izvela zagrebačka specijalizirana tvrtka Ing-grad, a freske su restaurirali stručnjaci iz Italije. Sve je koštalo oko 900 tisuća kuna kojih je veći dio osiguralo Ministarstvo kulture, a pomogao je i Poreč iz svoga proračuna. Uređenje je obuhvatilo i postavljanje »pašarele«, montažne šetnice po kojoj će se moći razgledavati unutrašnjost stare sakristije.
Međutim, ona ni nakon prigodnog otvaranja, čiji se datum očekuje, još neće biti otvorena za javnost, već će se moći posjetiti na upit. Programom je predviđeno da zajedno sa susjednom cellom trichorom, koje restauriranje predstoji, bude uključena u itinerar biskupijskog muzeja.
G. P.