POREČ - Likovni i muzički kritičar Darko Glavan kaže da se po trećem albumu nekog izvođača može reći hoće li ostaviti neki trag, pa povlači paralelu s trećim izdanjem Photodistorzije i kaže da je teško ne replicirati izrečene i napisane pohvale u povodu nastupnih porečkih bijenala fotografije 2003. godine. Malo riječi, ali sve pohvalne, izrečene su u kratkoj ceremoniji otvaranja treće bijenalne skupne izložbe fotografija Photodistorzija upriličene u petak navečer u Istarskoj sabornici. Novost manifestacije koju organizira Pučko otvoreno učilište uz potporu Ministarstva kulture i austrijskog kulturnog foruma je ovogodišnja i, kako je najavio pomoćnik županijskog pročelnika za obrazovanje i kulturu Vladimir Torbica, buduća potpora programu iz županijskog proračuna.
Trideset autora predstavljeno je na skupnim i samostalnim izložbama na šest lokacija uglavnom u starom gradu. Selektori su bili Katja Restović, Andi Bančić, Ketrin Miličević Mijošek, a izložbe su postavili, uz Bančića i Miličević Mijošek, Aleksandar Poropat i Amir Kurtić. Predgovor kataloga potpisao je Glavan, a izložbe su otvorene do 9. prosinca. Mogu se razgledati svaki dan, uz ponešto različite satnice: od 16 do 20 sati u Sabornici, Zuccatu, Maloj galeriji i u foajeu Kazališta. Od 10 do 14 sati u Lapidariju Muzeja i Galeriji Sinčić, a u MMC-u Atelier I od 8 do 24 sata.
Trenuci između dva pogleda
Samo ime izložbe, Photodistorzija, rekao je Glavan, znači fotografiju i sve njene moguće mijene, što je bit ove manifestacije. »Organizatori su dobro prepoznali da je fotografija konstruktivni dio suvremene umjetnosti. I u trećoj Photodistorziji poštivan je i proveden postmodernistički princip uvažavanja pluraliteta ukusa i medija, izlaganjem studijske i reportažne fotografije uz podjednaki prostor posvećen inovacijama digitalne tehnologije kao i međuprostorima srodnim umjetničkim praksama koje se koriste pokretom i vremenom. Ponovno možemo sa zadovoljstvom ustanoviti široki medijski i žanrovski raspon: od hard core glamura Stephana Lupina, preko onirističkih mizanscena Alice Bochňákove, do meditativno-minimalističkih krajolika Denisa Gržetića, a ono što posebice ohrabruje jest ne samo ujednačeno prisustvo lokalnog i globalnog, nego i sretno pogođeno ravnovjesje poštivanja tradicije i prihvaćanja izazova suvremenosti«, piše Glavan u predgovoru kataloga. A ovogodišnja Photodistorzija dijelom stavlja naglasak i na simultanost, čak i onu doslovnu u paralelnim izložbama parova fotografa.
U Sabornici je skupna izložba 16 autora i autorica, od kojih čak devet Porečana i Porečanki, a ukupno je od 30 fotografa koji izlažu na trećoj Photodistorziji 12 Porečana, a čak i nisu zastupljeni svi koji se uspješno bave fotografijom, što je samo po sebi dovoljno opravdanje da se središnja kulturna gradska ustanova okrene ozbiljnije mediju fotografije. Radovi u Sabornici otkrivaju svu raznolikost medija, tema i pojedinačnih senzibiliteta fotografa koje Photodistorzija želi predstaviti publici. Galerija Zuccato je, pak, po etažama podijeljena na tri ciklusa. U prizemlju su »Trenuci između dva pogleda« zagrebačkog para Bachrach i Krištofić, na prvom katu je mala Lupinova retrospektiva, a na trećem ponovno tandemska izložba Matije i Maura Ferlina iz Pule pod nazivom »Koreografija gibljivih slika«, koju čine fotografije i video. I Galerija Sinčić udomila je izložbu para fotografa: Lovorke Lukani iz Buja i Matea Sardelina iz Funtane. Njihovi crno-bijeli »Kontrasti« oslikavaju pogled na ljudsko tijelo suprotstavljen ili uspoređen s pogledom na laporasto tijelo prirode koje su oblikovali vjetar i voda. U lapidariju Muzeja izložene su podvodne slike češke fotografkinje Alice Bochňákove, a u Peterokutnoj kuli radovi opernog solista i fotografa Voljena Grpca »What a wonderful world«.
»Dolce vita« i dnevnik glumca
U Maloj galeriji izloženi diptisi i triptisi glumca i fotografa Livija Badurine, snimljeni za ovogodišnjih Dubrovačkih ljetnih igara, pod nazivom »Dolce vita«, zapravo su dnevnik glumca. U aneksu galerije je serija »U pokretu« Karla Došena, koju čine fotografije u nizu i kratkometražni eksperimentalni film, a u foajeu kazališta izlažu Denis Gržetić i Karmen Olić svoje crno-bijele fotografske cikluse. U večeri otvaranja Photodistorzije u kazališnoj je dvorani trajala projekcija filmova »Dolce vita«, »America my way« i »U pokretu«, koji se ovih dana mogu vidjeti u Maloj galeriji, odnosno Atelieru I, gdje su postavljene i fotografije iz ciklusa »America, my way« slovenskog autora Mateja Sitara.
Nakon otvaranja bijenala u Sabornici, brojna publika koju je privukla Photodistorzija nakratko je oživila zimsku sliku Decumanusa i okolnih starogradskih ulica koje u ovo doba godine i mačke zaobilaze u širokom luku. Vremena je bilo dovoljno da se obiđu sve lokacije i stekne opći uvid u treći bijenale prije početka after partyja u MMC-u Atelier I gdje je nastupio odličan istarski band The Chweger.
Sniježana MATEJČIĆ
Snimio Milivoj MIJOŠEK