PULA - Četrnaestu godinu za redom policija u Hrvatskoj za vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana, od 10. prosinca do 7. siječnja, provodi preventivnu operativnu akciju »Mir i dobro« da bi se spriječila zloporaba oružja, eksplozivnih tvari i pirotehničkih sredstava te time postigla veća sigurnost građana. O aktivnostima koje će policija u sklopu akcije provoditi u Istri jučer su u PU istarskoj u Puli više rekli zamjenik načelnika uprave Božo Kirin, načelnik sektora policije Mladen Blašković te načelnik inspekcijskih poslova Robi Belušić.
Tijekom blagdana se očekuju okupljanja većeg broja građana u crkvama, na gradskim trgovima i u ugostiteljskim objektima pa će na tim mjestima biti prisutnije policijske ophodnje, i to u uniformi i u civilu. Policija će pojačano nadzirati sudionike u prometu, s naglaskom na prekršaje brzine i upravljanje pod utjecajem alkohola, što su najčešći uzroci nesreća s teškim posljedicama. Primjerice, prošle godine su se na području Istre od 15. prosinca do 10. siječnja dogodile 232 nesreće u kojima su dvije osobe poginule, 12 je teže, a 55 lakše ozlijeđeno.
Pojačano će se nadzirati i promet na graničnim prijelazima, a u suradnji sa slovenskom policijom nastojat će se osigurati što bolja protočnost vozila. Ujedno, u blagdansko će se vrijeme dodatno djelovati na suzbijanju ilegalnih prelazaka granice kao i drugih kaznenih djela na području PU istarske. Tijekom trajanja akcije, a u cilju što bolje komunikacije s građanima, dodatno će se angažirati i kontakt-policajci.
Ne bi li se spriječile nesreće povezane s pirotehničkim sredstvima, policija će kontrolirati trgovine ovlaštene za prodaju pirotehnike drugog razreda. U Istri ih postoji desetak, a četiri se nalaze u Puli. Istarska policija poziva sve građane da poštuju propise, ne kupuju djeci i maloljetnicima pirotehniku drugog razreda te da se strogo pridržavaju uputa za uporabu, naznačenih na ambalaži takvih sredstava.
Tijekom prošlogodišnje akcije »Mir i dobro« u Istri nije bilo poginulih i teško ozlijeđenih zbog nezakonite uporabe i neopreznog rukovanja oružjem i različitim eksplozivnim sredstvima. No, zbog nestručnog rukovanja pirotehničkim sredstvima drugog razreda dvije su osobe lakše ozlijeđene.
Od 1993., kad se počela provoditi ova akcija, na području Istre je pirotehničkim sredstvima ozlijeđeno osam osoba.
Budući da građanima najviše opasnosti prijeti na mjestima većih okupljanja, policija poziva na suradnju u provedbi akcije »Mir i dobro« te na primjereno ponašanje prilikom proslave božićnih i novogodišnjih blagdana.
Marica KOŠTA
Pirotehnika prvog razreda samo starijima od 14 godina
Pirotehnička sredstva za zabavu dijele se na četiri razreda, a građanima su dostupna samo ona prvog i drugog razreda. U pirotehniku prvog razreda spadaju pirotehničke igračke, odnosno bengalske šibice, amorces za dječje pištolje, konfeti-bombice, pucajući ulošci za cigarete, bomboni, žabice, čepovi i vrpce, pasje bombice, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama, male petarde i drugi slični proizvodi. Prodaja je dopuštena u prodavaonicama, kioscima i pokretnim trgovinama tijekom cijele godine i to osobama starijim od 14 godina.
Upotreba pirotehnike drugog razreda od 27. prosinca do 1. siječnja
Pirotehniku drugog razreda čine sredstva za male vatromete, odnosno petarde, rimske svjećice, fontane, bengalske baklje, bengalske svjećice, topovski pucnji tzv. »Party Knaller« i rakete te drugi slični proizvodi. Promet ovim sredstvima u veleprodaji je zabranjen bez odobrenja MUP-a, a maloprodaja je dopuštena samo u prodavaonicama oružja i streljiva ili u trgovinama koje imaju odobrenje za maloprodaju pirotehničkih sredstava za zabavu i to osobama starijim od 18 godina i samo u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja.
Uporaba pirotehnike drugog razreda dopuštena je samo u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja i zabranjeno ju je koristiti u zatvorenim prostorijama te na mjestu okupljanja većeg broja osoba.