BUZET - U osam dana u dva je navrata došlo do pjenjenja vode u rijeci Mirni, na stepenici broj 16, nizvodno od Cimosovih ispusta za tehnološke i biološke vode. Posljednji se put to zbilo preksinoć, a ribiči su na toj lokaciji pronašli kilogram tešku uginulu mrenu.
Direktor Cimosovog proizvodnog centra Buzet-Roč Romeo Božić potvrdio je da je došlo do pjenjenja vode u Mirni, no izjavio je da dosadašnje analize nisu pokazale nikakve anomalije koje bi dovele do takvog procesa. »Uzrok pjenjenja za nas je još uvijek nepoznanica«, veli Božić.
Rekao je da su djelatnici Hrvatskih voda uzeli uzorke vode za analizu, a uzorkovanje su preksinoć obavili i djelatnici Zavoda za javno zdravstvo. Zavod je vodu posljednji put analizirao 19. prosinca prošle godine i rezultati nisu pokazali nikakva odstupanja od propisanih parametara.
Mirnu su obišli i djelatnici Hrvatskih voda, Vodnogospodarske ispostave Mirna-Dragonja. Jučer je u Buzet stigao i viši državni vodopravni inspektor Vlado Rogić, koji je rekao da je Upravi Cimosa, odnosno P.P.C.-a, naložio da izradi plan aktivnosti radi utvrđivanja uzroka koji su doveli do stvaranja pjene na stepenici broj 16. »Ovaj plan Cimos mora izraditi u dogovoru s predstavnicima Hrvatskih voda i on bi trebao pokazati što se zapravo dogodilo«, izjavio je za Glas Istre Rogić.
Prvi su zapjenjenu vodu na Mirni primijetili mještani starog grada, a na teren su odmah izišli ribiči koji strahuju od mogućeg zagađenja rijeke. Tajnik buzetskog Sportskog ribolovnog društva »Mrena« Ivan Šestan o najnovijem je incidentu obavijestio djelatnike Policijske postaje i inspektore. »Na potezu od Cimosa do Minjere pronašli smo samo jednu uginulu ribu, no od ispusta nizvodno voda nam je jako sumnjiva«, rekao je Šestan koji je uginulu mrenu poslao na analizu u Veterinarski institut u Zagreb. Taj je dio Mirne, gdje su Hrvatske vode očistile i produbile riječno korito, poznat po bogatom ribljem fondu. Hrvatske vode također su uzele uzorak vode, a na uviđaju su bili i djelatnici Policijske postaje.
G. ČALIĆ ŠVERKO
Sporadična zagađenja Mirne
U najdužoj istarskoj rijeci posljednje je veće zagađenje zabilježeno u travnju 2002., kada je iz oštećenog spremnika buzetske Osnovne škole mješovitim kanalizacijskim sustavom do gradskog pročistača u rijeku Mirnu isteklo oko 22 prostorna metra lož-ulja. Troškovi sanacije zagađenja iznosili su tada više od milijun kuna.
U rujnu 2006. zbog kvara na Cimosovu postrojenju za centrifugiranje emulzije u rijeku je isteklo pedesetak litara emulzije, mješavine vode i sredstva na bazi naftnih derivata. Glavni državni vodopravni inspektor Željko Makvić, koji je ovaj incident okarakterizirao kao manje zagađenje, izjavio je tada da je riječ o biorazgradivom sredstvu koje samo po sebi nije opasno, a razblaženo predstavlja još manju opasnost.