POREČ - Međunarodni seminar »Dani violončela« koji se do utorka održava u Osnovnoj glazbenoj školi »Slavko Zlatić« bio je povod koncertu koji je za porečku publiku pripremio vrhunski njemački violončelist prof. Reinhard Latzko u klavirskoj pratnji svog sunarodnjaka prof. Hartmuta Schneidera.
Ova dva glazbena virtuoza surađuju već dugi niz godina, a to se moglo primijetiti i na preksinoćnom koncertu kojim su u potpunosti zaokupili publiku. Među posjetiteljima koncerta najvećim dijelom bili su mladi, učenici i studenti glazbe te njihovi profesori i ljubitelji klasične glazbe. Snažnim i emocijama ispunjenim izvedbama ovi su poznati glazbenici učinili da sat i pol trajanja koncerta proleti u trenu ostavljajući očaravajući i nezaboravni dojam.
Prof. Latzko savršen je »tkalac« zvuka koji sa zavidnom virtuoznošću i lakoćom pretvara glazbu u nešto gotovo opipljivo, osjetljivo. Iz njega izbija karizma, darovitost, virtuoznost. Njegove geste, način interpretacije odaju da se radi o pravom umjetniku koji svoj instrument poznaje u tančine i s njime se stapa. Publici se predstavio zahtjevnim glazbenim repertoarom koji je uključivao »Variations concertantes op. 17« njemačkog skladatelja Felixa Mendelssohna Bartholdya. Duh romantizma prožimao je cijelu večer koja se nastavila Schubertovom »Sonatom u a-molu/ Arpeggione (Allegro moderato, Adagio, Allegretto)«, dinamičnom, snažnom i tečnom izvedbom u koju je prof. Latzko unio emocionalni intenzitet i snagu.
Schubert, jedan od najpoznatijih romantičara i najpoznatiji lirik u glazbi, uvijek je zanimljiv, pogotovo mlađoj publici zbog izražene melodioznosti i senzibilnosti, koja je ovu izvedbu nagradila toplim aplauzom. Drugi dio koncerta nastavio se Mendelssonovom »Sonatom u D-duru op. 92« koju je Latzko izveo temperamentno, a čiji je kraj na slušatelje ostavio dojam kao da su se upravo probudili iz nekog sna. Složen program i izuzetna tehnička perfekcija izvedbe, upotpunjeni su profinjenom, suptilnom interpretacijom koja istovremeno djeluje i nježno i snažno.
Nakon burnog i dugotrajnog aplauza prof. Latzko i Schneider publici su podarili traženi bis, Casadeievu »Serenadu«.
Prof. Latzko voditelj je ovog međunarodnog seminara, a poznat je kao dobitnik brojnih svjetskih nagrada i priznanja. Djelovao je kao prvi solo čelist njemačkog SWR orkestra, kao profesor na švicarskom Musikakademie der Stadt Basel, a trenutno je predavač na Universität für Musik und darstellende Kunst u Beču. Osim pedagoškog i orkestralnog rada, nastupao je i kao solist uz brojne svjetski poznate orkestre, kojima su, uz ostale, ravnali dirigenti Michael Gielen i Yuri Ahronowitsch, a vrlo je aktivan i u komornom muziciranju.
Prof. Schneider, pijanist, ima impozantnu glazbenu karijeru. Od najranije mladosti pobjeđivao je na državnim i međunarodnim natjecanjima, nastupao kao solist u mnogim europskim gradovima, a posebno se istaknuo nastupom na Salzburškim ljetnim igrama i Schubertijadi u bečkom Musikvereinu uz poznatog tenora Hermanna Preya. Do 2005. djelovao je kao docent na glazbenoj akademiji u Trossingenu, a danas je profesor klavira na Hochschule für Musik u Detmoldu.
Zapisala V. HABEREITER
Snimio N. LAZAREVIĆ
»Dani violončela« drugi puta gostuju u Poreču
Međunarodni seminar »Dani violončela« pod vodstvom prof. Latzka svake se godine organizira u drugoj državi, a ovo je drugi puta da gostuje u Poreču, gdje su vrlo zadovoljni uvjetima rada i cjelokupnom atmosferom. Porečkoj publici namjeravaju podariti još dva koncerta, u ponedjeljak i utorak, na kojima će nastupiti mladi glazbenici, sudionici seminara.
Sanja Radetić Fatorić, predstojnica OGŠ »Slavko Zlatić« istaknula je da je jedan od ciljeva koncerta bio educirati mlađu publiku za slična glazbena događanja, ali i potaknuti zanimanje za violončelo čiji odjel namjeravaju uskoro otvoriti u školi.