POREČ - »Dani violončela«, međunarodni seminar za violončeliste pod stručnim vodstvom svjetski priznatog glazbenika i pedagoga prof. Reinharda Latzka, sinoćnjim je završnim koncertom polaznika okončao svoj dvotjedni rad. Seminar je, izuzev intenzivnog edukativnog dijela, u svojem programu imao i tri koncertne produkcije. Nakon nastupa voditelja »Dana violončela« u kazališnoj dvorani, a uz klavirsku pratnju prof. Hartmuta Schneidera, uslijedila su predstavljanja violončelista, studenata i poslijediplomanata iz klase prof. Latzka pri bečkom Universität für Musik und darstellende Kunst.
Prva večer uz njihovu glazbu dogodila se preksinoć u koncertnoj dvorani porečke Osnovne glazbene škole Slavka Zlatića, koja je, uz Pučko otvoreno učilište, suorganizator ove manifestacije. Kristaps Bergs iz Latvije otvorio je koncert izvedbom C. Debussyjeve »Sonate za violončelo i klavir u d-molu (Lent, sostenuto e molto risoluto; Sérénade: Modérément animé; Final: Animé, léger et nerveux)«. U klavirskoj pratnji nastupio je prof. Schneider.
Bergs je ugodno iznenadio prisutne svojim temperamentnim duhom, muzikalnošću i tehničkom spretnošću, dok je u prvom dijelu programa poseban dojam izazvao Istvan Vardai iz Mađarske. On je priredio L. van Beethovenovu »Sonatu za violončelo i klavir, op. 5, br. 2 u g-molu (Adagio sostenuto ed espressivo; Allegro molto piu tosto presto; Rondo. Allegro)«, također uz korepeticiju prof. Schneidera. Sabrano, dosljedno i impresivno zvučao je njegov Beethoven, a prethodio mu je Georg Schwarz (Austrija) s J. S. Bachovom »Petom suitom za violončelo solo u c-molu (Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Gigue)«.
U drugom koncertnom bloku slušali smo Caeciliu Altenberger (Njemačka), koja se isto odlučila za Beethovena. Svirala je njegovu »Sonatu za violončelo i klavir, op. 102, br. 2 u D-duru (Allegro con brio; Adagio con molto sentimento d'affetto; Allegro fugato)«. Najveći aplauz večeri izazvali su Luka Šulić (Slovenija/Hrvatska) i Zita Varga (Hrvatska). Šulić i Varga su odavna znani domaćoj publici i kritici i vrijede za neke od najvrednijih i najperspektivnijih glazbenika mlađe generacije u Hrvatskoj. Na to su godinama upozoravali, a čine to i danas, konstantno kvalitetnim koncertnim ostvarenjima, no i nagradama na domaćim i inozemnim natjecanjima glazbe.
Ovom smo prilikom mogli uživati u zvucima njihova instrumenta, a publici su ih darovali Z. Kodályjevom »Sonatom za violončelo solo, op. 8 (Allegro maestoso ma appassionato; Adagio; Adagio molto vivace)« (Šulić) te C. Franckovom »Sonatom za violončelo i klavir u A-duru (Allegretto ben moderato; Allegro)« (Varga).
N. HAUSER