POREČ - Vjerojatno najvažnija i najrelevantnija stručna monografija o Poreču - studija pokojnog znanstvenika i sveučilišnog profesora Milana Preloga »Poreč, grad i spomenici« - nakon pola stoljeća doživjela je novo izdanje. Objavljena je kao četvrta knjiga u sklopu edicije »Djela Milana Preloga« Instituta za povijest umjetnosti iz Zagreba, čiji je utemeljitelj bio upravo profesor Prelog.
»Nema sumnje da se ta studija o jednom gradu, njegovoj povijesti i njegovoj umjetničkoj baštini, može označiti najzaokruženijim Prelogovim djelom. Ujedno, ona je kao jedno od ključnih djela hrvatske povijesti umjetnosti ugrađena u temelje njenog postojanja kao suvremene kulturološke discipline«, istaknuo je u napomeni uz novo izdanje Milan Prelc, sadašnji direktor Instituta za povijest umjetnosti. S njime se u potpunosti slaže i pisac predgovora novog izdanja Tonko Maroević, naglašavajući da ni nakon pola stoljeća Prelogova knjiga nije izgubila na vrijednosti i poticajnosti te je proučavateljima i tumačima naše urbane baštine bila i ostaje znanstvena paradigma.
S obzirom na to da nije riječ o pukom reprintu, jer bi to bilo i tehnički problematično, a i u prvom je izdanju bilo kasnije uočenih grešaka, izdavač je Prelogovu knjigu nastojao rekonstruirati i osuvremeniti. U tome je imao i veliku pomoć današnjih stručnjaka i institucija - od porečkog povjesničara umjetnosti Ivana Matejčića, kojeg Prelc ističe kao najvrsnijeg i najmjerodavnijeg stručnjaka za ukupnu tematiku koji je dao nemjerljiv doprinos realizaciji ovog izdanja, do Saveznog zavoda za zaštitu spomenika u Beogradu i njegovog direktora Marka Omčikusa, koji su za novi tisak poslali sačuvane originalne fotografije.
Rad »Poreč, grad i spomenici« nastao je, kako je sam autor zapisao u predgovoru 1957. godine, kao rezultat obrade i sistematizacije dokumentacijskog materijala, koji je tokom nekoliko godina, počevši od 1951., prikupljan zbog proučavanja problema zaštite i obnove Poreča, posebno njegove, u Drugom svjetskom ratu u bombardiranjima teško stradale povijesne jezgre. Monografija je podijeljena u četiri poglavlja: prvo govori o Poreču u povijesti Istre, drugo objašnjava urbanistički razvoj grada, u trećem Prelog opisuje i tumači porečke spomenike, posebno sakralne, »predvođene« Eufrazijanom, pa fortifikacijske objekte i stambenu arhitekturu. Na kraju analizira »sadašnje« stanje grada, ukazujući na potrebu oživljavanja starog dijela obnovom »koja ne smije dovesti do negacije njegovog povijesnog karaktera«, ali ne zagovarajući »održanje onih uvjeta života koji već odavno pripadaju prošlosti«.
Prelogovu minucioznu studiju, koju i sada stručnjaci hvale po obuhvatnosti, analitičnosti, metodologiji i interdisciplinarnom pristupu, a za što je, napominje Maroević, upravo Poreč sa širokom povijesnom amplitudom od prapovijesti naovamo bio vrlo podobna građa, prate danas povijesne fotografije poslijeratnog stanja grada, niz skica detalja gradske arhitekture, kao i čuveni tlocrt kojim je pokazao očuvanost starorimskog rastera grada u kasnijoj izgradnji.
Novo izdanje knjige »Poreč, grad i spomenici« pomogli su izdati ministarstva kulture i znanosti Republike Hrvatske te Istarska županija, a tiskana je u zagrebačkom Kratisu u tisuću primjeraka.
Goran PRODAN