Početna
Utorak, 7.Sije?nja 2025 (20:10:07) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Dobro uvezanu knjigu možete držati za jednu stranicu

Kultura, 06.04.2008.
(Izvor:Glas Istre)Link
Od beletristike do hrestomatija za deset kuna
Od beletristike do hrestomatija za deset kuna

POREČ - Sto puta lijepljenoj knjizi kojoj ispadaju listovi može se ponovnim uvezivanjem udahnuti novi život. Ovo umijeće jučer je u porečkoj Gradskoj knjižnici predstavio knjigoveža i restaurator Željko Puzjak, i to u sklopu prve Booktige, festivala pročitanih knjiga koji se održava još danas.

Puzjak je jedan od rijetkih majstora ovog zanata, zaposlen u pulskoj Sveučilišnoj knjižnici, a knjige mu na »popravak« šalju i druge istarske biblioteke.

- Kažu da je knjiga dobro uvezana ako je možete držati za jednu stranicu, rekla je jedna gospođa, a majstor knjigoveža odmah je na jednom svom uratku okupljenima pokazao da je tome doista tako. Neki su se okušali u šivanju araka posebnim koncem, dok su drugi škarama uklanjali stare niti, pripremajući raspadnute listove za novo uvezivanje.

Od beletristike do hrestomatija za deset kuna
Radionica Željka Puzjaka – kako šivati knjigu?

Pored kupnje i prodaje rabljenih knjiga, od beletristike do enciklopedijskih svezaka, hrestomatija i zavičajne literature, važan dio Booktige su i teme koje obrađuju pojedini antikvarijati.

Koparski Libris uredio je kutak posvećen šavrinkama, trgovkinjama iz slovenskog dijela Istre. Njima su se bavili autori poput Marjana Tomšića i Alojza Kocjančića. Osim šavrinkama, hrvatski, slovenski i talijanski dio Istre povezani su u liku pisca Fulvia Tomizze, kojemu je pripalo posebno mjesto. Moglo se također doznati da je potraga za prvim tiskanim knjigama na slovenskom jeziku, onim protestantskim iz 16. stoljeća, osnovna misija Trubarjev antikvarijata iz Ljubljane.

Od beletristike do hrestomatija za deset kuna
Novi životi raspadnutih knjiga

Od stručnih događanja, valja izdvojiti predavanje Daniele Živković sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta o evoluciji knjige i postupnom širenju ovog pojma. Do 1974. su se međunarodnim knjižnim brojem (ISBN) označavala samo tiskana izdanja, da bi 1994. godine bio proširen i na elektroničke knjige.

Iako je Booktiga zamišljena i kao mjesto slobodne razmjene, ali i prodaje vlastitih pročitanih knjiga, većina posjetitelja se još uvijek na to nije odvažila. Radije su ih ostavljali na štandovima knjižnice, gdje ih se prodavalo po svega deset kuna, a novac se skupljao za humanitarne svrhe.

Prvi dan festivala zaključili su u prekjučerašnjim večernjim satima Kraljevi ulice. Djeca iz vrtića Tići iz Vrsara i Radost iz Poreča sudjelovali su u izvrsno posjećenim radionicama.

Od beletristike do hrestomatija za deset kuna
Kutak posvećen šavrinkama

Booktiga traje još danas od 14 sati. Svečano zatvaranje je u 18, dok u 18.30 nastupaju Tomislav Goluban i prijatelji. Na rasporedu je ponovno niz stručnih predavanja o starim i rijetkim knjigama.

Martina DODIĆ

Snimio Milivoj MIJOŠEK



Mobilna verzija članka

Oglasi