POREČ - Unatoč sve masovnijim procesima digitalizacije knjižne građe, tiskana knjiga neće izumrijeti. Ova se teza implicitno ili eksplicitno provlačila kroz veći dio stručnih izlaganja u sklopu Booktige, prvog porečkog festivala pročitanih knjiga, jučer svečano zatvorenog. Stručni dio smotre odvijao se u gradskoj knjižnici, dok se stare i rabljene knjige predstavljalo, kupovalo i prodavalo na antičkom trgu Maraforu. Booktiga je privukla zaljubljenike u stare i rijetke knjige, nekoliko domaćih i slovenskih antikvarijata te stručnjake s polja knjige i nakladništva.
Tako je jučer Dunja Seiter-Šverko iz Ministarstva kulture predstavila nacionalni program digitalizacije arhivske, knjižnične i muzejske građe, dok je Tomo Vučinić iz riječkog antikvarijata Mali neboder prikazao povijest likovnog opremanja knjiga u Hrvatskoj na zanimljivim primjerima i anegdotama, dotičući se imena poput Ljube Babića i Ede Murtića. Zanimljivim temama predstavili su se zagrebački antikvarijati Studio te Jesenski i Turk.
Valja istaknuti i prekjučerašnje izlaganje Roka Glavana iz ljubljanskog antikvarijata Glavan, o zabrinjavajućem trendu postupnog izumiranja ovih institucija. U Sloveniji ih trenutno ima samo 14, od kojih šest u Ljubljani. Zanimljiv poklon Glavan je uručio ravnateljici Booktige Irides Zović – nedavno tiskanu knjigu na slovenskom jeziku o željezničkoj pruzi Parenzani. Mogli su se čuti i komentari da Poreštini ne služi na čast da knjigu o značajnom segmentu ovdašnje povijesti izdaju Slovenci.
Ravnateljica Zavičajnog muzeja Poreštine Elena Uljančić-Vekić govorila je o nastanku i čuvanju najstarije porečke knjižnične baštine. Riječ je o fondu utemeljenom u 19. stoljeću donacijama triju gradskih uglednika. To su Giovanni Stefano Carli, Pietro Radoicovich i Nicolo de Vergottini. U godinama nakon Drugog svjetskog rata je velik broj tih knjiga nestao te je do danas sačuvana samo polovica fonda.
Glavni urednik Butige Edo Stojčić aktivno je sudjelovao u pripremi ovog festivala, čiji je vizualni identitet Sonda osmislila u nizu duhovitih referenci na male oglase iz Butige. Stojčićevim posredstvom je postavljen štand s knjigama riječkih pisaca i izdavača, a prihod od njihove prodaje namijenjen je porečkom Zdravom gradu.
Booktigu su posjetili brojni ugledni istarski književnici, među kojima Milan Rakovac i Tomislav Milohanić.
Napisala i snimila M. DODIĆ