U subotu je istekao zakonski rok od 15 dana u kojem su aktivisti Odbora za referendum trebali prikupiti dovoljan broj potpisa da bi došlo do raspisivanja referenduma za pristup Hrvatske NATO savezu. Sakupljeno je 124.457 potpisa od kojih je 1.6% nevažećih, što znači da je prikupljeno manje od četvrtinu potrebnih potpisa.
Usprkos neuspjehu, organizatori akciju smatraju uspješnom i inzistiraju na tome da se referendum svejedno održi, jer, kako kažu, broj potpisa je respektabilan.
U priopćenju Odbora za referendum stoji, među ostalim i sljedeće:
”Unatoč nedostatnom broju prikupljenih potpisa, Odbor za referendum smatra ovu akciju uspješnom i izuzetno vrijednom za opstojnost hrvatske demokracije, posebice u svjetlu demokratskog deficita vladajuće elite koja sustavno ignorira glas 72% građana koji prema ispitivanju javnog mnijenja žele sudjelovati u donošenju prve strateške odluke od hrvatske samostalnosti - odluke o ulasku u NATO.
Ponosni smo što smo uz donacije udruga, građana i poslovnih tvrtki od samo 23 000 kuna uspjeli organizirati 138 potpisnih mjesta u 84 grada, uključujući i 6 stranih država. Naša glavna snaga bio je entuzijazam 600 volontera i volonterki koji su donirali oko 7200 radnih sati, u novčanoj protuvrijednosti od čak 216 000 kuna! U financijskim omjerima, kampanja za prikupljanje potpisa koštala je čak 100 puta manje od predizborne kampanje - trošak prikupljanja jednoga potpisa iznosio je 19 lipa, a odaziv jedne osobe na izbore koštao je političke stranke prosječno 19 kuna. Brojka od 120.000 potpisa u samo 15 dana govori da su građani/ke ove zemlje zainteresirane za temu NATO-a, da žele biti informirani i da žele direktno odlučivati o tako važnom pitanju.”
Anketa na portalu - 73% ZA referendum
Od 278 anketiranih na našem portalu, 73% njih izjasnilo se da je referendum potreban, dok 18% misli kako referendum nije potreban. Sedam posto sudionika ankete uopće nije zainteresirano za pitanje treba li se o pristupanju Hrvatske NATO savezu odlučivati referendumom.
U Odboru smatraju da je peticija za referendum o ulasku Hrvatske u NATO značajan korak građanskog društva u borbi s političkom apatijom i rezignacijom, te sustavnim zanemarivanjem glasa javnosti. Stoga Odbor za referendum nastavlja s djelovanjem, s tri glavna zahtjeva:
1.Raspisivanje referenduma o ulasku Hrvatske u NATO savez
Smatramo da je broj od 124 457 prikupljenih potpisa iznimno značajan i respektabilan, pogotovo s obzirom na uvjete u kojima je prikupljen. Stoga ćemo Predsjedniku Sabora uručiti sve prikupljene potpise, a od Predsjednika Sabora i svih klubova zastupnika tražiti da prijedlog raspisivanja referenduma o ulasku RH u NATO upute u saborsku raspravu. Vjerujemo da postoji moralna i politička odgovornost saborskih zastupnika da građanima omoguće odlučivanje o ulasku Hrvatske u NATO.
2.Izmjena Zakona o referendumu
Hrvatski Zakon o referendumu je pretjerano zahtjevan, i nije u skladu s praksom drugih demokratskih država gdje je to pravo garantirano Ustavom. Ilustracije radi, Odbor za referendum prikupio je dovoljno glasova za raspisivanje referenduma u nama susjednim zemljama - Italiji, Mađarskoj i Sloveniji! Odbor će stoga od Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav tražiti pokretanje inicijative za izmjenom Zakona o referendumu, i to na način da se broj traženih potpisa propiše na 2,5% ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj, a rok za prikupljanje tih potpisa na 30 dana, što je na tragu mađarskog i slovenskog rješenja. Također tražimo da se Zakon o referendumu napokon uskladi sa Zakonom o zaštiti osobnih podataka, čime bi, umjesto matičnog broja, bilo obvezno navesti broj osobne iskaznice ili putovnice.
3.Pokretanje procedure za utvrđivanje točnog broja birača
S obzirom na ozbiljne sumnje u broj birača na službenom biračkom spisku u Republici Hrvatskoj koje su posebno opasne po izvjesni referendum o ulasku RH u EU na koji treba izići 50 posto svih upisanih birača, Odbor za referendum će uputiti zahtjev Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav da naloži hitno utvrđivanje stvarnog broja birača u Republici Hrvatskoj, kao i donošenje procedura koje će spriječiti manipulacije s popisom birača.
U svrhu realizacije ovih zahtjeva, Odbor za referendum će zatražiti što skorije primanje kod Predsjednika Sabora, saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, klubova zastupnika u Hrvatskom saboru i predsjednika Republike Hrvatske.