POREČ - »Izvori života – voda porečke prošlosti« naziv je izdavačkog projekta koji obuhvaća popisivanje, atribuiranje i revalorizaciju kruna cisterni smještenih unutar starogradske jezgre Poreča. Rezultat će biti objavljivanje monografije koja će imati uporište u struci, a poslužit će kao posebni kulturno-povijesni vodič po skrovitim dijelovima grada, najavili su na jučerašnjoj konferenciji za novinare sudionici projekta Elena Uljančić-Vekić, ravnateljica Zavičajnog muzeja Poreštine, Renco Kosinožić, autor fotografija, Nadia Štifanić Dobrilović, muzejska pedagoginja i učenici Srednje škole Mate Balota s profesorom povijesti Vladimirom Torbicom.
Ideja za projekt rodila se iz šetnje starogradskom jezgrom i prijedloga o popisivanju kruna (grla) cisterni, vizualno vrlo atraktivnim elementom u arhitekturi.
- Uočili smo potrebu da cisterne podignemo na jedan viši nivo, jer su to tragovi življenja Porečana u periodu od 15. do početka 20. stoljeća. Nismo htjeli monografiju opteretiti navođenjem znanstvenih činjenica, već smo željeli napraviti nešto lagano za čitanje i zanimljivo domaćim ljudima, ali i turistima, rekla je Uljančić-Vekić. Zanimljivost je da sve krune cisterni imaju vidljive tragove korištenja, a neke nose i heraldičku oznaku koja govori o obitelji koja je naručila izradu krune. Na početku monografije nalazit će se karta s lokacijama cisterni koja će ovim putem otkriti netaknute ambijente grada i skrovita privatna dvorišta koja oku prolaznika nisu dostupna.
U uvodnom tekstu Uljančić-Vekić obrazložit će sve o vodi kao izvoru života, o tome kako je glavna cisterna u gradu bila smještena na Trgu Marafor te da se stanovništvo opskrbljivalo morskom vodom, što je rezultiralo i pojavom određenih zdravstvenih tegoba.
Ravnateljica muzeja ideju o projektu prenijela je Torbici koji je u projekt uključio i djecu srednjoškolskog uzrasta. Učenici će prema fotografijama i likovnim materijalima projekta napisati scenarij i napraviti film. Cijeli će uradak biti snimljen na DVD i činit će sastavni dio publikacije. Povod izradi projekta bio je nestanak raznih kruna cisterni zbog njihove prodaje, a nakon završetka cijelog projekta krune će se sačuvati kao povijesna baština.
Kosinožić dodaje da je fotografiranje bilo zanimljivo zbog same izrade cisterni ili okruženja u kojem su smještene. Za sada se projekt odnosi samo na porečku jezgru, a istovremeno se registriraju i cisterne šireg područja. Publikacija bi trebala ugledati svjetlo dana do kraja ove godine, a projekt financiraju Grad Poreč, Istarska županija i Regija Veneto.
V. HABEREITER