POREČ - Tri puta su u petak navečer violončelist Stjepan Hauser i pijanist Zoltan Peter izlazili pred publiku koja je pljeskala stojeći, a na kraju ih je ispratila ovacijama.
Iznimno uspješan koncert u prvom je dijelu, dok su glazbenici izvodili »Sonatu za violončelo i klavir u d-molu opus 40« Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča, remetio nemirni dio publike, škripeći stolicama.
Mladog pulskog violončelističkog virtuoza nije dovoljno samo slušati - očito je to zaključio i princ Charles, pred kojim je na njegov poziv Hauser svirao dva puta ove godine. On svira čitavim tijelom, a njegova izuzetno tjelesna interpretacija praćena je povremenim glasnim udisajima i(li) izdisajima. Impresivan je bio i repertoar. Šostakovič je, uz Stravinskog i Prokofjeva, jedan od najznačajnijih ruskih kompozitora 20. stoljeća. Mstislav Rostopović, kod kojega je Hauser pohađao majstorski tečaj, rekao je da Šostakovičeva glazba omogućuje Rusima da ponovno iskuse povijest zemlje između 1930. i 1870. godine. Ta je glazba nabijena oprečnim emocijama, među kojima ipak dominira patos. Šostakovič je skladao i filmsku glazbu - tko se sjeća »Podmornice Potemkin«, dozvat će u sjećanje i glazbenikov svijet.
Drugi dio koncerta, u iznimno zagušljivoj i toploj bazilici, donio je nešto drugačiji ton - »Sonatu za violončelo i klavir opus 19« Sergeja Vasiljeviča Rahmanjinova, jednog od najvećih pijanističkih virtuoza i skladatelja prve polovice 20. stoljeća. Ovaj ruski disident (1917. godine je otišao u SAD, gdje je i umro) poznat je u glazbi kao čuvar tradicije i nasljednik romantičarskog stila Pjotra Iliča Čajkovskog. Njegova je glazba prožeta elegičnim naglascima i melankolijom, ali je odlikuje iznimna melodijska ljepota sazdana na romantičnoj harmonijskoj podlozi.
Da je u petak bio u Eufrazijevoj bazilici, Rahmanjinov bi, bez sumnje, i sam oduševljeno aplaudirao Hauseru i Peteru.
Snježana MATEJČIĆ