POREČ - U Bravarija Art Remontu prekjučer navečer zatvoren je prvi šestodnevni Festival svjetla/Light festival - zajednički projekt akademskog kipara Krune Vrgoča i povjesničarke umjetnosti Sabine Salamon koji je okupio, kako je rekao Vrgoč, sam vrh hrvatskog lighta, umjetnike koji u likovnom izrazu koriste svjetlo.
Remont je u petak navečer pulsirao svjetlom, a već na ulazu u dvorište posjetitelje je čekala zanimljiva igra laserskim svjetlom, nastala kao rezultat jedne od dviju jednodnevnih radionica koje su pohađale četiri apsolventice zagrebačke i riječke likovne akademije. Simon Mucuh na ogradi remonta postavio je instalaciju »Krijesnice«, u crnoj sobi do ulaznih vrata mogao se pogledati studentski rad s laserom te ostale instalacije postavljene od prvog dana festivala: Lare Badurine, Ive Vrtarića, Davora Antolića Antasa, Florijana Schmidta i Mikea Hentza. Posebnu živost u posljednju večer festivala unijeli su »ljudi u crnom« iz druge priče - one o fotosofima, koja je krenula istoga dana u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta. Fotografi u crnim majicama s natpisom »fotosof u Remontu« došli su po inspiraciju i nisu otišli praznih ruku.
- Ovo je prvi festival ovoga tipa koji smo uspjeli realizirati točno kako smo planirali - imali smo produkciju u Remontu, radionice i izložbe. Prema prvim dojmovima dajem festivalu ocjenu vrlo dobar, ali trebaju se slegnuti dojmovi. Radovi su bili zanimljivi, ali moram razmisliti kako povećati efekt, kako da festival uđe u javni prostor i postane dio grada, odnosno kako privući mlađu populaciju Porečana. Trebat će nam možda pet godina da možemo reći da smo tu i da ostajemo jer nas žele, rekla nam je Salamon. Važno joj je da su svi umjetnici koji su gostovali u Bravariji pozitivno reagirali i svi žele doći ponovo.
- Bili smo odlično medijski popraćeni, ali ne znam koliko smo doprli do ciljane publike. Važno nam je da već imamo obećanja Grada i Turističke zajednice o potpori u sljedećoj godini, kaže Salamon. Posebno ističe dobru volju i suradnju Valamara koji je prihvatio projekt Krune Vrgoča i Andree Trifunović za svjetlosnu instalaciju ulaza u hotel Lunu.
Festival svjetla tek je manji dio veće priče. A velika priča kaže da bi Vrgoč i Salamon u Remontu u Poreču željeli ustrojiti permanentan program, umjetnički laboratorij u kojem bi umjetnici i studenti gostovali tijekom čitave godine te povremenim izložbama i performansama predstavljali svoje radove. Svjetlo je bila tek prva od interesantnih suvremenih tema.
- Željeli bismo da ovo bude mjesto gdje će mladi Poreča i Istre dolaziti utažiti svoju kreativnu znatiželju, naučiti nešto u provinciji, da ne moraju odlaziti u Zagreb ili neki drugi centar, kaže Salamon.
Vrgoč govori o festivalu kao lijepom uspjehu koji je postignut zahvaljujući potpori Istarske županije, države i brojnih sponzora, ali posebno naglašava brojne prijatelje koji su odradili ogroman posao volontirajući, koji su hranili i pojili umjetnike i goste, pomagali u dokumentiranju, davali opremu besplatno na posudbu…
- Zahvaljujući tim volonterima i sponzorima uspjeli smo izvući iznimno skup projekt. Sabina je to majstorski organizirala, a ja sam se trudio fizički to pratiti i mislim da smo se pokazali kao odličan tandem. Jako sam zadovoljan, govori riječki Porečan Vrgoč, dok sjedimo na terasi s najljepšim pogledom na svijetu (po vrlo subjektivnoj procjeni). Preko pličine Peškere i mirne površine noćnog mora pogled se zaustavlja na obrisima starog porečkog grada, kao u kakvoj kazališnoj scenografiji koja želi reći »volim Poreč«.
Napisala i snimila Sniježana MATEJČIĆ