Početna
Petak, 10.Sije?nja 2025 (14:15:10) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Istra je bogata arheološkim vrelima - održan 2. Porečki susret arheologa

Kultura, 27.09.2008.
(Izvor:Glas Istre)Link
Izlaganje Darka Komše pratila je fotodokumentacija
Izlaganje Darka Komše pratila je fotodokumentacija

POREČ - »Naša je želja da ovaj bienalni skup arheologa postane tradicionalan jer je u dvije godine bilo jako puno novih otkrića na našem poluotoku, a Istra je, kao što svi dobro znamo, bogata arheološkim vrelima. Ovaj susret arheologa urodio je i plodom - zbornikom prošlih susreta, a to će se dogoditi i za dvije godine«, kazala je dr. Vesna Girardi Jurkić, voditeljica Međunarodnog istraživačkog centra za arheologiju Brijuni-Medulin na jučerašnjem, 2. porečkom susretu arheologa koji je održan u Zavičajnom muzeju Poreštine.

Jutarnji dio izlaganja otvorio je Darko Komšo, koji je predstavio nalazište iz razdoblja neolitika i bakrenog doba Karigador blizu Ližnjana. Napomenuo je da su prva sondiranja tog područja obavljena 2002., a od 2005. do 2007. provedeno je sistemsko arheološko istraživanje. Zabilježeni su izuzetno zanimljivi slojevi, ostaci arhitekture i grobovi iz razdoblja ranog i srednjeg neolitika, kao i iz bakrenog doba. Kristina Mihovilić predstavila je iskopavanja grobnih tumula iz brončanog doba na uzvisini Mušego blizu Monkodonje iz 2006. do 2008. na kojima su osim nje sudjelovali i Bernhard Hänsel, Biba Teržan i Damir Matošević. Maša Sakara Sučević i Andrej Preložnik govorili su o Kašteliru iznad mjesta Korte blizu Izole, no najzanimljiviji dio njihovog izlaganja bila je buduća koncepcija uključivanja tog nalazišta u lokalnu turističku ponudu. Antonio Marchiori iz Padove i Vladimir Kovačić iz Poreča govorili su o arhitekturi i proizvodnoj strukturi kompleksa Lorun blizu Poreča i o dosadašnjim istraživanjima koja nisu bila dubinska, već su korištena za detaljno mapiranje tlocrta tog kompleksa. Guido Rosanda je usporedio taj s tlocrtom drugih rimskih vila i iznio neke zanimljive poveznice i moguće interpretacije funkcije i raširenosti okolnih, još neistraženih nalazišta.

Girardi Jurkić govorila je o kasnoantičkim mozaicima pronađenim na maritimnom rezidencijskom kompleksu na Vižuli u Medulinu. Ustvrdila je da će daljnja istraživanja potvrditi kontinuitet višestoljetne antičke i kasnoantičke izgradnje takvih objekata na tom području. Vladimir Kovačić se osvrnuo na važnija arheološka istraživanja na Poreštini tijekom 2007. i 2008., među kojima su prizemlje zgrade Kompasove poslovnice, Trg Marafor, antičko poljoprivredno gospodarstvo blizu stancije Portun i kompleks na poluotoku Lorun.

Željko Ujčić govorio je o zaštitnom arheološkom istraživanju u pulskoj Flaciusovoj ulici, a Luka Bekić se osvrnuo na prilog Hrvatskog restauratorskog zavoda takvim zaštitnim arheološkim radovima na području Istre.

U poslijepodnevnom dijelu na programu je bilo predavanje Alke Starac o istraživanjima u četvrti sv. Teodora u Puli. Ona ističe da su zidovi na tom nalazištu koji se prostire na četiri tisuće kvadratnih metara dokumentirani i u formi 3D modela. Katharina Zanier je predstavila projekt za vrednovanje maritimne vile sv. Simona u Izoli, a Kristina Džin je govorila o najnovijim istraživanjima antičkog objekta i ceste ispred pulskog amfiteatra. Radi se o zaštitnom istraživanju koje je provodio Arheološki muzej Istre i koji je donio spoznaju da je amfiteatar bio građen u Augustovo doba i da se treba mijenjati stara teza o Vespazijanovom amfiteatru u Puli. Potom su predstavljena i istraživanja u Guranu 2007. i 2008. koja su provodili Miljenko Jurković, Jean Terrier i Iva Marić, te iskopavanja Ukmarjevog trga u Kopru, rad Mitje Guština i Zrinke Mileusnić.

Evgen Lazar i Marko Stokan predstavili su arheološka istraživanja u Godbenovom domu u Piranu te zaštitna arheološka istraživanja na području hotela Lucija u Portorožu. Josip Višnjić govorio je o prvoj godini arheoloških istraživanja i konzervatorsko-restauratorskih zahvata na arhitekturi srednjovjekovne utvrde Possert koja je služila za nadzor doline Raše, odnosno područja od Ćićarije i Učke do Plominskog zaljeva, a završno izlaganje održao je Tihomir Percan, koji je govorio o prvoj kampanji istraživanja gradine i kaštela u starom Raklju. Na kraju susreta predstavljen je zbornik koji je nastao nakon prvog susreta arheologa održanog prije dvije godine.

Ovogodišnje susrete organizirali su Zavičajni muzej Poreštine, Arheološki muzej Istre u Puli, Odjel za humanističke znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, te Ministarstvo kulture putem Uprave za zaštitu kulturne baštine-Konzervatorskog odjela u Puli.

Napisao i snimio B. VINCEK

Fotografije

Maša Sakara Sučević govorila je o Kašteliru iznad mjesta Korte blizu Izole


Mobilna verzija članka

Oglasi