Početna
Petak, 1.Studenog 2024 (05:32:06) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Stopa smrtnosti od raka u Istri viša od hrvatskog prosjeka

Zdravlje, 01.12.2008.
(Izvor:Glas Istre)Link
Čuvari zdravlja - zdrava prehrana, tjelesna aktivnosti nepušenje
Čuvari zdravlja - zdrava prehrana, tjelesna aktivnosti nepušenje

Piše Maša JERIN

PULA - Dok je smrtnost od raka pluća, debelog crijeva i vrata maternice u laganom padu ili stagnira, broj umrlih od raka dojke u Istarskoj županiji ponovno je porastao u odnosu na 2006. godinu i daleko je iznad prosjeka Hrvatske. Naime, lani je od ove zloćudne bolesti umrlo 56, a godinu dana prije 34 osobe, što je povećanje za čak 64 posto čime se ova bolest popela na peto mjesto vodećih uzroka smrti žena u Istri.

Svake godine rak odnosi sve više života

Onkolog Mario Božac nedavno je upozorio da u Istri u prosjeku godišnje umre 40-ak žena, a oboli ih između 120 i 130, čime je naša županija, nažalost, na prvome mjestu po broju oboljelih. Taj se broj na razini cijele države penje na čak 2.300 oboljelih i 900 umrlih žena godišnje, što znači da će svaka 11. žena oboljeti od ove opake bolesti.

- Ako govorimo o petogodišnjem prosjeku, od 2003. do 2007. godine, od raka dojke u Istri su godišnje umrle 44 žene. Taj je broj u laganom porastu u odnosu na ranije petogodišnje prosjeke, npr. od 1999. do 2003., kad je godišnje umrlo 39 žena, rekla je mr. sc. Danijela Lazarić-Zec, voditeljica Službe za socijalnu medicinu pri županijskom Zavodu za javno zdravstvo. No, dodaje, podaci variraju iz godine u godinu, a budući da je riječ o malim brojevima, treba biti pažljiv kod interpretacije podataka.

Ukupno su lani od svih oblika raka u Istri umrle 622 osobe, što je prvi put u zadnjih deset godina da je broj oboljelih porastao do tih vrijednosti. Naime, od 1998. godine broj umrlih od raka varirao je od 542 do najviše 588 u 2003. godini. U 2006. godini od ove je zloćudne bolesti umrlo 577 osoba, a lani je broj umrlih porastao za 7,8 posto. Svake godine rak odnosi sve više života u Istarskoj županiji, a stopa smrtnosti od ove zloćudne bolesti u odnosu na broj stanovnika veća je od prosjeka Hrvatske i EU-a.

- U razvijenim zemljama rak je drugi najčešći uzrok smrti, iza bolesti cirkulacijskog sustava. Konkretno, od ukupnog broja preminulih 25 posto ih umre od raka. Takvo je stanje i u Istarskoj županiji. Neke vrste raka su, za razliku od zemalja u razvoju, češće u razvijenim zemljama, kao što su rak prostate, dojke i debelog crijevo, pa je takva situacija i u našoj županiji. Poseban je problem raka u razvijenim zemljama s većim udjelom pučanstva starije dobi, kod kojih je visok rizik od obolijevanja od raka. I u Istarskoj županiji broj umrlih od raka u skladu je sa starenjem stanovništva – njih oko 70 posto je u dobi iznad 65 godina, veli Lazarić-Zec.

Po nedavno objavljenom Izvješću o zdravstvenom stanju pučanstva u Istri, od raka je umro 361 muškarac, a na prvom mjestu među malignim bolestima, u 24,9 posto slučajeva, jest rak bronha i pluća. Slijedi rak debelog crijeva, koji je odnio 40 života (11 posto slučajeva) te rak prostate (8,5 posto), a zatim rak želuca, bubrega i gušterače.

Od 261 žene koje su lani umrle zbog ove zloćudne bolesti, svaka peta imala je rak dojke (21 posto). Na drugom mjestu u nešto više od deset posto slučajeva uzrok smrti je rak pluća, a slijedi rak debelog crijeva. U pet posto slučajeva uzroci su bili rak gušterače i mozga.

Rano otkrivanje umnogostručuje šanse za izlječenje

Samo su prošle godine od raka oboljele 922 osobe i ponovno je prva vodeća zloćudna bolest rak pluća, od koje je oboljela 131 osoba, od čega najviše muškaraca - 103. Na drugom je mjestu rak dojke, od kojeg je oboljela 121 žena i jedan muškarac. Po objavljenim podacima Registra za rak Hrvatske, u Istarskoj županiji godišnje od raka obolijeva u prosjeku 949 osoba.

Ipak, dobra vijest koja dolazi iz Svjetske zdravstvene organizacije je da 40 posto raka može biti spriječeno zdravom prehranom, tjelesnom aktivnošću i nepušenjem.

- Zabluda je da će svatko tko oboli od raka ubrzo i umrijeti. Preventivnim pregledima rak se može rano otkriti i uspješno liječiti pa se time smanjuje broj umrlih. Neki oblici te bolesti koji su prije bili smrtonosni danas su gotovo potpuno izlječivi, veli Lazarić-Zec.

Veliki postotak preživljavanja je upravo kod ranog otkrivanja raka dojke, a posebno valja naglasiti važnost ranijeg početka preventivnih pregleda žena koje imaju rak dojke u obitelji, i to po ženskoj liniji nasljeđivanja.

Kod tumora od jednog centimetra mogućnost izlječenja je čak 90 posto, no ako čvor poraste na 3,5 centimetara preživljavanje pada na 60 posto. Rizični čimbenici za pojavu raka dojke su prekomjerna tjelesna težina, pušenje i stres te dugotrajno korištenje oralnih kontraceptiva i hormonsko liječenje. Liječnici preporučaju ženama da rađaju djecu prije 30. godine i da ih obavezno doje, a upravo sve kasnije rađanje jedan je od mogućih uzroka porasta slučajeva ove bolesti.

- Međutim, oko 75 posto žena oboljelih od raka dojke nema te rizične čimbenike. Zato su preventivni pregledi toliko važni, i to i onda kad nemate nikakvih smetnji ni problema s dojkama, upozorila je Lazarić-Zec.

Maša JERIN

Više na linku ispod članka.

Fotografije

Dr. Danijela Lazarić-Zec moli žene da se odazovu pregledu
Istarski Zavod za javno zdravstvo na mamografiju je pozvao više od 30.000 žena rođenih do 1955. godine


Mobilna verzija članka

Oglasi