TRST - Slike koje smo objavili u nedjeljnom izdanju vezane uz slovensko-talijansko prepucavanje na rubu fojbe Golobivnica kod sela Lokev nedaleko od Sežane govore više od bilo kojeg teksta. Suprotstavljeni jedan protiv drugog i jedan pokraj drugog razvidni su visoki križ, talijanska zastava s petokrakom, partizanska kapa, mnoštvo zastava Slovenije i, na kraju, zastava Europske unije. Upravo je nazočnost potonje, koja bi trebala biti simbol nekog novog vremena, najneprimjerenija za ono što se oko nje dogodilo u subotu, kada je grupa mještana Sežane i članova raznih slovenskih udruga onemogućila delegaciji udruge istarskih esula Unija Istrana da položi cvijet na rubu fojbe u kojoj su, kako esuli tvrde, Titovi partizani u svibnju 1945. bacili nedužne civile, mahom Talijane iz Trsta.
Udruga slovenskih antifašističkih boraca iz NOB-a iz Sežane tvrdi da u jami počivaju posmrtni ostaci njemačkih vojnika te da u njoj nema Talijana. Tog je stava i poznati tršćanski povjesničar, pripadnik slovenske manjine u Italiji Jože Pirjevec, no dan nakon sukoba zastupnica lijeve opcije u talijanskom parlamentu, pripadnica slovenske manjine Tamara Blažina, oštro je kritizirala slovensku blokadu i nazočnost predstavnika slovenske manjine poput političara Sama Pahora.
»Ovo nije način, Slovenci koji žive u Italiji ne stoje iza toga, mi poštujemo pravo svakoga da oda počast poginulima, vlastitim žrtvama. Žao mi je što je do toga došlo i nadam se da se neće zbog pojedinaca u tu predstavu gurati i službene institucije slovenske manjine u Italiji koje godinama izgrađuju ozračje tolerancije i razumijevanja«, izjavila je Blažina, članica stranke Lijevih demokrata.
Predstavnik tršćanske desnice Roberto Menia, inače državni tajnik u vladi Silvija Berlusconija, očekivano je nastupio najoštrije zatraživši da se Slovenija službeno ispriča Italiji zbog događaja koji, kako je rekao, »govori da je vrijeme pomirenja i zajedničkih pomirbenih manifestacija još daleko«.
Unija Istrana priopćila je da je već zatražila intervenciju talijanskog ministarstva vanjskih poslova, a o svemu su obaviještene i institucije EU-a u Bruxellesu. Predsjednik te udruge Massimiliano Lacota rekao je da će esuli ponoviti hodočašće na fojbu kod mjesta Lokev i to u svibnju, u mjesecu kada su 1945. godine infojbirani Tršćani.
»Ako institucije slovenske države te udruge civilnog društva Slovenije mogu svake godine slobodno posjetiti poligon u Opčini na Tršćanskom krasu kako bi odale počast slovenskim rodoljubima koji su strijeljani za vrijeme fašizma, ne shvaćam zašto mi ne možemo na isti način odati počast našim žrtvama u Sloveniji«, izjavio je Lacota.
Elio VELAN