Poèetna
Ponedjeljak, 23.Prosinca 2024 (07:26:27) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Sporne vinjete: Tr¹æani protiv slovenskog haraèa

Svijet, 27.09.2009.
(Izvor:Glas Istre)Link
Kontrola inspektora Dars-a na biv¹oj granici kod Opèine
Kontrola inspektora Dars-a na biv¹oj granici kod Opèine

Dok smo mi u Hrvatskoj, a naroèito (mislim na na¹e politièare) u Istri "pro¾vakali" plaæanje slovenskog haraèa na vo¾nju kratkom dionicom slovenske mre¾e autocesta, Talijani i dalje ne miruju, a naroèito tr¹æanski politièari. Stanovnike toga grada i cijele tr¹æanske pokrajine najvi¹e pogaða uvoðenje vinjeta jer malogranièni promet ima dugu tradiciju. Tr¹æani redovito odlaze preko biv¹e granice po gorivo, namirnice ili odlaze na odmor u slovenski Kras i na obalu, jer je velik dio njih sentimentalno vezan za Istru u cjelini zbog rodbinskih veza koje su èvr¹æe od politièke sudbine.

Kad je predsjednik udruge istarskih esula Massimiliano Lacota slao prosvjedno pismo Europskoj uniji u Bruxellesu zbog slovenskog haraèa, uèinio je pravednu stvar jer je Slovenija u sklopu ¹ireg meðudr¾avnog sjevernojadranskog sustava tek tranzitna zemlja koja ne mo¾e uvjetovati ¾ivot ¹ire zajednice. Prosvjedovao je ¹titeæi interese èlanova udruge i predoèio je Europskoj komisiji niz moralnih i povijesnih argumenata. No, tr¹æanska pokrajinska vlast oti¹la je korak dalje jer je u sporu sa Slovenijom izvukla iz arhive zaboravljene odredbe Osimskih sporazuma koje je Italija 1974. potpisala s biv¹om Jugoslavijom.

Naime, u posebnom aneksu sporazuma iz 1978. godine, posveæenog problemu razvoja prometne infrastrukture du¾ tada¹nje talijansko-slovenske granice, dvije su se dr¾ave obvezale da neæe naplaæivati prometovanje graniènom mre¾om autocesta koja se tada poèela graditi, i to, kao ¹to je poznato, prvo s talijanske strane (autocesta od Liserta u predgraðu Monfalconea do Padriciana iznad Trsta) i potom sa slovenske (sjetit æete se prve dionice autoceste koja je spajala predgraðe Kopra s raskri¾jem u Dekanima). Èitavo su vrijeme vozaèi besplatno prometovali tom mre¾om autocesta koja je izgraðena upravo u kontekstu strategije koja je zacrtana u Osimskim sporazumima. Valja naglasiti da je zadnji odsjek autoceste, koji je pro¹le godine otvoren od Padriciana do Trsta i preko tunela od predgraða Trsta do ©kofija, dio te iste osimske strategije koja je okonèana sa zaka¹njenjem, ali je danas zbilja jer se talijanska mre¾a spaja sa slovenskom i èini jedinstveni sistem koji sada izvrsno funkcionira jer je dr¾avna granica ukinuta.

Kada su Talijani gradili posljednju dionicu autoceste do granice sa Slovenijom, dio tr¹æanskih politièara je predlagao uvoðenje cestarine, no odustali su upravo zbog odredbi Osimskih sporazuma pa se sad cestarina za talijanski dio autoceste plaæa tek od Liserta na putu prema Veneciji, dakle izuzeto je cijelo podruèje biv¹e Zone A Slobodnog teritorija Trsta.

Na osnovi toga pokrajinska vlada na èelu s predsjednicom Marijom Teresom Bassa Poropat slu¾beno se obratila slovenskom ministarstvu vanjskih poslova s molbom da se oslobodi plaæanja vinjeta sve stanovnike tr¹æanske pokrajine pozivajuæi se na naèelo reciprociteta u kontekstu odredbi Osimskih sporazuma. Dakle, dio Zone B nekada¹njeg STT-a, koji je danas slovenski teritorij, treba se proglasiti zonom slobodnog prometa na temelju pravila koje je definirano u sporazumu na koji se i Slovenija poziva kao nasljednica. Zahtjev koji je poslan iz Trsta tièe se statusa graðana tr¹æanske pokrajine, no pozicija graðana hrvatskog dijela biv¹e Zone B jednaka je pa se valja pitati ne bi li se Tr¹æani i Istrani trebali usuglasiti i krenuti zajedno.

Pismo je stiglo u kolovozu ove godine u Ljubljanu, a Slovenci su prvi put odgovorili 8. rujna notom dr¾avnog tajnika u ministarstvu prometa Igora Jakomina, koji je napisao da æe slovenska vlada razmotriti to pitanje, odnosno raspravljati o moguænosti ukidanja vinjeta za stanovnike tr¹æanske pokrajine, i to na temelju uva¾avanja naèela reciprociteta.

No, kada se èinilo da æe se stvari pokrenuti, dva dana nakon Jakominove note u tr¹æansku pokrajinsku vladu stiglo je pismo iz ministarstva vanjskih poslova u kojem se decidirano tvrdi da se vinjete neæe dirati te da su one i dalje obvezne za sve talijanske dr¾avljane. Upravo je poèetkom rujna slovenska agencija Dars, koja upravlja mre¾om autocesta, poo¹trila kontrolu na svim biv¹im graniènim prijelazima pa su se njihovi specijalni agenti pojavili i na graniènom prijelazu u ©kofijama: zaustavljaju automobile koji dolaze iz Italije i kontroliraju ih unatoè saznanju da se dobar dio prometa prema Sloveniji odvija tek do benzinske crpke OMV Istra benza stotinjak metara u slovenskom teritoriju gdje Tr¹æani dolaze po benzin i dizel, koji su ovdje jeftiniji.

Dakle, pravni rat izmeðu Trsta i Ljubljane se nastavlja pa se u to ukljuèila i tr¹æanska gradska vlast. (Napisao i snimio E. VELAN)



Mobilna verzija èlanka

Oglasi