Početna
Srijeda, 15.Svibnja 2024 (02:20:57) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Europska unija proglasila »Microsoft« krivim

Gospodarstvo, 25.03.2004.
(Izvor:hej/ap/dp)BRUXELLES – Europska unija proglasila je Microsoft krivim za zloporabu monopola na tržištu putem operativnog programa Windows s ciljem uništenja konkurencije na drugim tržištima, te je kompaniji odredila rekordnu globu od 497,2 milijuna eura.
Mario Monti (AP Photo/Virginia Mayo, File)

“Budući da se nezakonito ponašanje još nastavlja”, vlasti EU-a zatražile su promjenu načina na koji će Microsoft nadalje djelovati. Microsoft je dobio rok od 90 dana da proizvođačima PC-a ponudi verziju Windowsa bez digitalnog Media Playera i 120 dana da objavi “potpunu i točnu” obavijest suparnicima na tržištu kako bi njihovi proizvodi bili “u potpunosti kompatibilni” s kompjuterima koji se služe Windowsima.

“Zloporaba djeluje kao kočnica svih inovacija i šteti natjecateljskom procesu kao i potrošačima, koji na kraju ostaju bez izbora, a moraju plaćati više cijene”, rekao je Mario Monti, povjerenik EU-a za tržišno natjecanje. “Današnja odluka obnavlja uvjete za pošteno natjecanje na tržištima kojih se tiče i ustanovljava jasne principe za buduće ponašanje kompanija koje imaju toliko dominantnu poziciju na tržištu”.

Microsoft nije odgovorio, no još je prije najavljena žalba na očekivanu odluku. Za žalbu kompanija ima nešto više od dva mjeseca vremena, a očekuje se i da će od Suda najviše instance EU-a tražiti da suspendira odluku tijekom žalbenog postupka, koji bi mogao trajati godinama.
Kazna je daleko stroža od nagodbe postignute 2001. godine u Sjedinjenim Državama u sličnom postupku protiv Microsofta, a uperena je u središte Microsoftove poslovne strategije kojom se Windowsima redovno dodaju potprogrami, što pomaže prodaji novih verzija programa. Komisija je izjavila kako je “zabrinuta” da takvo ponašanje “šteti inovacijama i potrošače veže uz Windowse”. Prema presudi, Microsoft i dalje smije prodavati verziju s Media Playerom, no mora se suzdržati od bilo kakvih “komercijalnih, tehnoloških ili ugovornih okvira” koji bi siromašniju verziju Windowsa učinili “manje atraktivnom ili lošijom”. Ujedno je Microsoftu zabranjeno da proizvođačima osobnih računala nudi popust za kupovinu Windowsa s Media Playerom.

Američki softverski gigant tvrdi da takvi postupci koriste potrošačima, no suparnici ih zovu “nepravednim natjecanjem”, pod pretpostavkom da 90 posto osobnih računala diljem svijeta koristi Windowse.

U američkom je slučaju Microsoft također bio proglašen krivim zbog monopolističkog ponašanja, no krajem 2001. godine je nagodba postignuta s vladom Georgea W. Busha firmi dopustila da nastavi s dodavanjem potprograma. Američki žalbeni sud trenutačno razmatra je li ta ključna nagodba bila adekvatna za obnovu tržišnog natjecanja.

EU će imenovati povjerenika koji će nadgledati ponaša li se Microsoft u skladu s presudom i provjeravati jesu li obje verzije Windowsa jednako kvalitetne. Novac od globe podijelit će zemlje-članice EU-a.


Mobilna verzija članka

Oglasi