Galižanci su, po De Villeu, "narod nešto bolji, no jednako neradišan". Općenito narod Pulskog polja opisuje kao priprost puk, "neradišan, zapušten, a zazire čak i od prijeko potrebne obrade polja, ako ga nužda ne pritisne". Kao zrno utjehe, treba napomenuti da De Ville vjerojatno i nije bio najbolje upoznat s prilikama na terenu s obzirom na to da je napisao i da u Pulskom polju ne manjka vukova(!?) te da je Vodnjan selo od tek nekoliko koliba, mada se
Vodnjan i puno ranije mogao podičiti svojom urbanom jezgrom i kaštelom.
...da naziv Proština nije isključivo vezan za istoimeni kraj na istočnoj obali Istre, glasovit po Proštinskoj buni, već se kao toponim javlja diljem Poluotoka. Proština je u prošlosti označavala javno, komunalno zemljište, najčešće kamenito i ne baš plodno, pogodno za ispašu. Kao toponimi koristili su se oblici Proština, Proštin, Prostimo i slično, a danas su sve manje u upotrebi. Prije spomenuta Proština na marčanskom području, za razliku od drugih lokaliteta istog imena, odskače velikom površinom koja zahvaća više naselja, dok su ostale označavale manja zemljišta u okolici naselja.
Riječ je, prema nekim izvorima, potekla iz grčkog jezika, pa je time i lakše objasniti pojavu sličnih toponima i u južnim krajevima uz istočnu obalu Jadrana. (Z. STRAHINJA)