Velik jubilej, 40 godina prvog europskog džepnog kalkulatora, proizvoda Digitrona Buje, proslavljen je u riječkom muzeju informatike Peek&Poke. Posjetitelji su mogli razgledati prigodnu izložbu u čast najpoznatijeg ex Yu sinonima koji i nakon četiri desetljeća "suvereno vlada svim digitronima".
Povjesničar i publicist Kristian Benić ispričao je kako je uopće moglo doći do toga da ovo malo istarsko mjesto bude 1971. godine ucrtano na silicijsku kartu informatičkog svijeta. Benić se dotaknuo i još uvijek nerazriješenog misterija oko izrade prvog bujskog digitrona DB800.
U Novom listu i Glasu istre u lipnju 1971. objavljena je vijest da je u Digitronu Buje nastao prvi europski džepni kalkulator, za koji već postoje osigurane narudžbe za tržište, a činjenica je da je Texas Instruments tek tri mjeseca kasnije u SAD-u službeno predstavio čipove na kojima se DB800 temelji.
Ovu bizarnost istaknuo je i Tomislav Talan, vlasnik najvećeg dijela kolekcije starih kalkulatora u Peek&Pokeu, izrazivši skepsu zbog nesuglasja koje postoji ne samo oko trenutka nastanka prvog, već i kasnijih modela digitrona iz Buja.
Filozofkinja Darija Jadreškić govorila je o računarskom modelu u filozofiji, a proslavljeni slovenski multimedijalni umjetnik Vuk Ćosić vodio je nagradnu igru kombiniranja riječi uz pomoć brojki na digitronima.
Svečano je otkrivena fotografija, pronađena u bujskom Digitronu, koja prikazuje Josipa Broza Tita kako prima svoj digitron DB800, a razrezana je i prigodna torta u obliku digitrona.
Posjetitelji su imali priliku zaigrati i najiščekivaniju računalnu igru u povijesti 'Duke Nukem Forever', ali i sva prethodna izdanja ove igre, čiji je nastavak dosad toliko puta odgađan da je postao urbanim mitom. (A. P.)