Nasmijani izvođači iz raznih krajeva svijeta obučeni u šarene narodne nošnje zaposjeli su porečki Trg slobode i svečano označili početak 11. izdanja mediteranskih folklornih susreta Zlatna sopela. Festival i ove godine nastavlja svoju tematsku orijentiranost, te nosi naziv "Dijalog tradicijskih kultura jadransko- jonskih prostora", pa su se mimohodom starogradskom jezgrom, a kasnije i na glavnoj pozornici predstavile grupe iz Istre, Krka, Slovenije, Makedonije, Vojvodine, Makedonije, Turske, ali i iz Portugala, te s drugih kontinenata, iz SAD-a i Vijetnama.
- Entuzijazam i ljubav prema tradicijskoj kulturi je ono što nas vodi u organizaciji ovog festivala, kao vjerujem i sve izvođače i sve vas u publici. Posebno mi je drago što smo ove godine uspjeli okupiti dva folklorna izričaja: istarsko dvoglasje i dalmatinsko-ličku ojkalicu, vrijednosti upisane u UNESCO-vu reprezentativnu listu nematerijalne baštine, rekao jer obraćajući se publici direktor festivala Ante Cukrov iz udruge Musicistra.
Uz njega, dobrodošlicu okupljenim izvođačima i publici uputili su i dogradonačelnica Nadia Štifanić Dobrilović i županijski pročelnik za kulturu Vladimir Torbica. Manifestacija se odvija pod pokroviteljstvom Hrvatskog povjerenstva za UNESCO i visokim pokroviteljstvom predsjednika Ive Josipovića, a i službeni je festival Međunarodnog savjeta organizatora festivala folklora i tradicijske kulture CIOFF.
Prva večer već tradicionalno prilika je za kratko predstavljanje grupa, "degustaciju" onoga što će se do subote, zadnjeg dana odvijati na pozornici na Trgu slobode. Čast da prvi otvore susret pripala je folklornom društvu KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana, te nakon njih, dugogodišnjim sudionicima Sopele, članovima KUD-a Punat sa Krka.
Put Sopele zatim se preselio na zapad, u malo portugalsko selo, Mogadouro odakle je stigla skupina Rancho folclorico e etnografico sa tradicionalnim plesovima i kostimima svoga kraja. "Osnovani s potrebom da ostanu svoji" riječi su kojima se predstavlja turska skupina Besik iz Istanbula, a prikazali su dva plesa svojih krajeva. Krenulo se dalje na istok, u Vijetnam odakle je došla skupina Lotus, mali glazbeni ansambl od svega tri člana, imigranata koji su 90-tih godina napustili rodni Hanoi i naselili se u Berlinu gdje su nastavili njegovati glazbu svoje domovine, na karakterističnim instrumentima, monokordu, citri i ksilofonu.
Ovacije publike dobili su folkloraši KUD-a "Taše Miloševski" iz Resena u Makedoniji koji su se predstavili dinamičnim plesovima i živopisnim i bogatim kostimima. Publici su se predstavili i članovi KUD-a folklorne skupine Razor iz Slovenije s plesovima iz doline rijeke Soče. Velike aplauze "pobrao" je i američki folklorni plesni ansambl koji djeluje pri Brighamskom sveučilištu u sjevernoameričkoj državi Utah, čiji su se članovi predstavili sa popularnim stepom i square danceom. Glazbeno-scensko putovanje prve večeri Sopele zaključili su folkloraši AKUD-a "Sonja Marinković" iz Vojvodine sa svojim bogatim i osebujnim plesovima.
Zlatnu sopelu čini i mnoštvo popratnih manifestacija kao što su Sajam hrvatskog blaga u organizaciji Bio Istre, otvoren od 9 do 24 sata, izložba slikara iz porečke Likovne udruge na temu "More", animacijski program skupina na trgovima u jutarnjim satima, te njihovi nastupi u drugim istarskim gradovima. (Vedrana. HABEREITER; Snimio Milivoj MIJOŠEK)