Početna
Utorak, 24.Prosinca 2024 (19:25:21) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Blagodati voća - znate li da većina ljudi voće konzumira na posve pogrešan način?

Zdravlje, 01.12.2011. (10:58)
Ilustracija: blackhealthzone.com
Ilustracija: blackhealthzone.com

Voće je savršena prehrambena namirnica, za njenu se probavu troši minimalna količina energije, a učinak na tijelo je istovremeno maksimalan. Zato ga treba naučiti pravilno konzumirati.

Jedini sastojak koji naš mozak tjera na rad jest glukoza, a u voću se nalazi prvenstveno fruktoza koja se u glukozu transformira. U najviše slučajeva voće sadrži od 90 do 95% vode, što znači da ono istovremeno i hrani i čisti naše tijelo.

No, počesto ga konzumiramo na pogrešan način pa propuštamo šansu da svome tijelu omogućimo maksimalno iskorištavanje sastojaka voća.

Obavezno konzumirati na prazan želudac, najbolje kao međuobrok

Zašto voće treba jesti na prazan želudac? Temeljni je razlog taj što se voće ne probavlja u želucu, već u tankom crijevu. Ono brzo prolazi kroz želudac, zatim ide prema dijelu probavnog sustava u kojem se otpuštaju voćni šećeri. No, ako se u želucu uz voće zatekne i meso ili druga hrana, voće će uskoro početi fermentirati.

Ako ste voće slučajno pojeli kao desert nakon obilnog jela i zatim proveli ostatak večeri uz čudan i nelagodan osjećaj, znajte da ste tome sami krivi jer voće ne jedete pravilno.

Najbolje je izabrati svježe voće ili svježe iscijeđeni voćni sok. Ne treba piti sok iz konzervi ili staklenih ambalaža, jer je takav sok veći dio vremena u postupku obrade bio zagrijavan i konzerviran, pa mu se i struktura ukiselila.

Želite li si priuštiti najvredniju kupnju?

Kupite si mikser za voće odnosno sokovnik. Iscijeđeni sok se može piti kao voćni napitak, ali zapamtite, uvijek na prazan želudac. Takav sok obično bude probavljen toliko brzo da se već nakon 15-20 minuta može pojesti normalni obrok.

Dr. William Castillo, direktor kardiologije u klinici Framington (Massachusetts) izjavio je da je voće najbolja hrana koju možemo jesti kako bi se zaštitili od srčanih bolesti. Ono sadrži bioflavonoide (vitamin P), koji sprečavaju oštećenja kapilara i vena, kao i začepljenje arterija. Oslabljene kapilare često su uzrok unutarnjih krvarenja i srčanih napada. http://hr.wikipedia.org/wiki/Bioflavonoidi

Kinezi i Japanci uz svoje obroke vole piti topli (najčešće zeleni) čaj. Za probavu je vrlo poželjno da se ne piju ledeno-hladna pića, pa ni hladna voda. Hladni napici za vrijeme i nakon obroka učvršćuju masne sastojke hrane usporavajući probavu, reagiraju sa probavnim kiselinama i budu u crijevnoj flori apsorbirani puno brže od solidne hrane, učvršćujući u crijevima masnoće koje tada tamo ostaju duže.

Eto, u tome je vrijednost toplog čaja nakon obroka: poboljšava probavu i smekšava masnoće kako bi one što brže mogle biti odstranjene, a to pomaže kod mršavljenja.

Za parentium.com priredila M.Ć., obradio stručni tim Zdravog grada Poreč.



Mobilna verzija članka

Oglasi