Početna
Srijeda, 25.Prosinca 2024 (19:06:50) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Schwarzenegger u službenom posjetu Izraelu

Zabava, 03.05.2004.
(Izvor:hej/dp)Arnold Schwarzenegger od prošle jeseni, kad je kao kandidat Republikanske stranke izabran za guvernera Kalifornije, nije više samo zabavljač već ozbiljan političar, vođa jedne od ne samo najznačajnijih saveznih država Amerike već i 5. najveće ekonomije svijeta - pa bi, dakle, vijesti o njegovim državničkim aktivnostima trebalo objaviti u nekoj "dostojanstvenijoj" rubrici od ove. Ali budući da sam Schwarzenegger u svojem političarskom izdanju nastavlja obilato koristiti svoju glumačku personu i hollywoodsku popularnost, uključujući čak i često korištenje legendarnih fraza junaka koje je igrao na filmu ("Hasta la vista, problemi državnog budžeta!"), ostavljamo ga ipak na ovome mjestu.
Guverner je proteklog vikenda boravio u svom prvom službenom posjetu inozemstvu otkako je u studenom 2003. godine stupio na čelo Kalifornije. Praćen delegacijom iz losangeleske neprofitne organizacije Centar Simon Wiesenthal, koja se od osnutka 1977. bavi borbom protiv antisemitizma širom svijeta, Schwarzenegger je u Jeruzalemu prisustvovao svečanom predstavljanju planiranog Muzeja tolerancije koji Centar Wiesenthal namjerava podići, te posjetio spomen-centar Yad Vashem kako bi odao počast žrtvama nacističkog holokausta.

U emocionalnom govoru na lokaciji budućeg muzeja tolerancije, Schwarzenegger je podsjetio da takva ustanova ima posebno značenje u današnjem svijetu terorizma i nasilja potaknutog vjerskom, etničkom i kulturnom netrpeljivošću. "Svijet treba znati da ne gradimo bunker... gradimo nešto što će odisati životom, baš kao što je Bog udahnuo život u nas ljude", rekao je guverner, koji inače ne spominje religiju, ali ovom je prilikom zacijelo smatrao da je takav ton prikladno upotrijebiti pred skupom ortodoksnih Židova. "Naš pogled je usmjeren mimo bombaša-samoubojica, mimo terorista i krvi... Gledamo u budućnost u kojoj će ljudi mirno živjeti jedni uz druge."

Taj je govor nezgodno bio tempiran svega nekoliko minuta nakon što su palestinski ekstremisti iz zasjede ubili židovsku trudnicu i njezine četiri maloljetne kćeri dok su se automobilom vraćale iz Gaze u Izrael. Dvije su palestinske skupine preuzele odgovornost za napad, nazvavši ga odmazdom za nedavne izraelske atentate na dvojicu vođa terorističke organizacije Hamas.

Schwarzenegger je nešto kasnije tijekom dana položio vijenac u Yad Vashemu i upalio simboličnu vječnu vatru koja tamo gori kao sjećanje na šest milijuna Židova poubijanih u holokaustu. Glumčeva je gesta bila tim značajnija zbog toga što je njegov otac, žandar u gradiću blizu Graza gdje su Schwarzeneggeri živjeli, tijekom Drugoga svjetskog rata bio član Nacističke članke i sam je Arnold zbog toga u svojoj karijeri opetovano bio prozivan u američkim medijima i sumnjičen za antisemitizam.

Schwarzenegger se sastao i s premijerom Arielom Sharonom, predsjednikom Izraela Mosheom Katsavom, ministrom vanjskih poslova Silvanom Shalomom i drugim visokim vladinim dužnosnicima. U susretima s izraelskim poslovnim ljudima guverner je ugovorio pet novih projekata njihovih ulaganja u Kaliforniju, iako je manje bilo govora o američkim ulaganjima u Izrael - pri čemu ni ne mislimo na vojnu pomoć, već na 200 milijuna dolara koje će donatori Centra Simon Wiesenthal investirati da bi se u Izraelu izgradio velebni muzej prema rješenju svjetski glasovitog arhitekta Franka Gehryja, koji djeluje u Los Angelesu i blizak je s čelnicima Centra (štoviše, bio je u delegaciji koja je pratila Schwarzeneggera). Muzej bi trebao biti dovršen do 2007. godine, a bit će sestrinska institucija postojećemu Muzeju tolerancije u sklopu Centra Wiesenthal u Los Angelesu, otvorenom 1993. godine. Schwarzenegger je jedna od najsjajnijih zvijezda koje pomažu Centar i Muzej riječju i djelom; dosad im je darovao preko milijun dolara iz vlastitog džepa. Centar Wiesenthal slavnom se donatoru i odužio lani kad je tijekom predizborne guvernerske kampanje Arnold napadnut u medijima zbog navodnih antisemitskih izjava; rabini na čelu ugledne židovske ustanove javno su ustali u njegovu obranu i time mu znatno politički pomogli. (Na slici: guverneru slijeva Frank Gehry, s desna rabin Marvin Hier, osnivač Centra)

No ako su Schwarzeneggera u prošlosti optuživali da ima negativne predrasude prema Židovima, zbog ovog posjeta Izraelu neki su ga u američkoj javnosti kritizirali da izražava pristranost i neobzirnost prema Kalifornijcima muslimanske vjere i arapskog podrijetla. Da bi umirio te prosvjede, guverner će danas posjetiti Jordan i ručati s kraljem Abdullahom II., s kojim je privatno blizak prijatelj. Nakon toga nastavlja put za Njemačku, gdje će u vojnoj bolnici obići američke vojnike ranjene na bojištu u Iraku.

Prije odlaska iz Izraela, gdje su ga mase građana dočekale s oduševljenjem, Schwarzenegger je pozdravio okupljeni narod uzviknuvši na hebrejskom "Am Yisrael chai!" ("Živio Izrael!"), a potom im u hollywoodskom stilu s uzdignutim palcem dobacio svoju rečenicu iz "Terminatora" - "I"ll be back".

I kako onda da ga ne stavimo u Zabavu...

Sanja Ilić


Mobilna verzija članka

Oglasi