Udruga mladih S.A.V.E. je proteklog mjeseca u Vižinadi snimila kratometražni film koji po žanru spada u horor, jer odiše sumornom psihološkom atmosferom. Režiju i scenarij potpisuje Cristian Kolacio.
Slabo je poznato da je sedamdesetih godina prošlog stoljeća na istim lokacijama sniman i američki film "Kelly's Heroes" u kojem glume Clint Eastwood, Telly Savalas, Donald Sutherland i Karl-Otto Alberty (naslov filma preveden na hrvatski je "Zlato za odvažne").
Donosimo kratki interiew sa redateljem filma.
Kako si došao na ideju za snimanje takvog filma?
Pošto sam zaposlen u video studiju kod prijatelja u kojem postoji jako dobra oprema, pomislio sam da bi je bilo dobro iskoristiti za nešto "više umjetničko". I tako se rodila ideja da nešto snimim.
Ideja telefonske govornice i žanr filma su ti "došli" nedavno ili već ranije?
-Započeo sam pisati scenariji po knjizi Drage Orlića "Štorice od štrig i štriguni" koja me fascinirala od prve stranice, i uporno sam to htio snimati, ali je, na žalost, financijski bilo neizvedivo. Zato sam odlučio snimiti kratkometražnu varijantu filma.
Na govornicu kao ideju došao sam sasvim slučajno. Vozeći se po Poreču i ostalim mjestima po Istri primijetio sam da više gotovo i nema onih klasični starih govornica od nekad, nego su ostali samo javni telefoni sa nekom vrstom plastične kupole. Tako mi je sinula ideja da napravim neki mali horror film sa telefonskom govornicom u glavnoj ulozi.
Iako se radi o kratkometražnom filmu, ne znači da ga je zbog toga jednostavno raditi, niti da sve možeš am. Kao član Udruge mladih S.A.V.E. odlučio sam pitati kolege za pomoć, i tu sam definitivno pogodio "u sridu" jer je ekipa bila fenomenalna. U biti, bez njih od filma ne bi bilo ništa.
Tko je producent filma i tko je sve sudjelovao u projektu?
Produkciju potpisuje udruga, znači U.M.-S.A.V.E., al mislim da sam najveću podršku i pomoć dobio od Mladena Đakovića, jednog od osnivača udruge. Svakako moram spomenuti Ronalda Brzaka bez kojeg ništa ne bi bilo moguće, jer kamera je njegovih ruku djelo, a to je za film najbitnije.
Popis je dug, ali red je ne zaboraviti i ostale sudionike: Elenu Brumini koja je po važnosti uz Ronalda, jer badava ti kamera ako nemaš koga snimiti. Tu su, zatim, Manuel Paljuh koji je sve to ovjekovječio svojim fotografijama, Romana Poropat zadužena za šminku i izgled glumice, Kristian Dolecki, Ivan Laus, Mario Santrač, glumice iz Mrkog Teatra i neizostavini Don Bobo koji je u režiji napravio čuda te glazba Mancea koja je filmu doprinjela sa dobrih 50%.
Je li bilo teško pronaći lokaciju i stari tip telefonske govornice?
Lokaciju sam tražio dosta vremena, to jest, tražio sam telefonsku govornicu koja bi mi odgovarala kao lokacija za snimanje. No, bila je to nemoguća misija jer govornica koju sam ja tražio više ne postoji. Srećom, imam prijatelja u HT-u koji mi je pomogao oko problema i našao staru govornicu u skladištu HT-a u Puli, možda posljednju takvu koja je preostala u Istri.
Možete zamisliti moju sreću: dobio sam pokretnu govornicu, znači, mogao sam je postaviti bilo gdje.
Odabir starog dijela Vižinade bio je sasvim slučajan. Roni (kamerman) i ja prolazili smo Vižinadom vraćajući se iz Rijeke kući. Diskusija u autu vodila se oko lokacije za snimanje, pa sam predložio da prođemo kroz stario dio grada. I tu nije bilo dvojbe; radilo se o idealnoj lokaciji.
Pa nisu Ameri bezveze izabrali Vižinadu dok su snimali "Zlato za odvažne" sa Clint Eastwoodom, Tellyjem Savalasom i Donaldom Sutherlandom 70-tih godina.
Jeste li imali sponzore?
I toga je bilo, na svu sreću, veliko Hvala pizzeriji "Dali" koja je nahranila gladnu ekipu sa seta, kao i općini Vižinadi i Marinu Baldiniju koji nam je omogućio snimanje i svu logistiku koju smo trebali.
Planirate li sljedeći projekt?
Upravo se radi na novom kratkometražnom filmu, ali ćemo detalje ostaviti kao temu jednog od sljedećih razgovora. Nadam se da najesen pokrećemo i projekt dugometražnog filma, ali o tom potom.
(Foto: Manuel Paljuh)