Početna
Utorak, 24.Prosinca 2024 (03:49:01) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Nema posla? Jedan od odgovora je - Mondragon

Svijet, 05.04.2012. (09:18)
(Izvor:Pollitika.com)Link

Nema posla?

Španjolska radnička korporacija Mondragon i moćni metalski sindikat Amerike i Kanade USW (United steel workers sa više od 800 tisuća članova) objavili su prošlog tjedna u Pittsburgu osnivanje radničkih kooperativa po modelu Union Co-op (sindikalne radničke kooperative) u kojima radnici drže 99 posto vlasništva. Anti neoliberalnom poduhvatu pridružio se i Ohio Employee Ownership Center (neprofitni outreach državnog sveučilišta Kent).

Vijest je s dobrim razlogom promakla naslovnicama svjetskih medija - radnička korporacija Mondragon postoji već 56 godina; zapošljava 84 tisuće radnika u 256 radničkih kooperativa na 5 kontinenata u 4 poslovna sektora - proizvodnom, prodajnom, financijskom i obrazovnom, u kojima godišnje obrće 4,8 milijardi dolara i upravlja imovinom vrijednom 5 milijardi dolara.

Mondragon je 4. najuspješnija tvrtka u Španjolskoj.
Vlasnici kooperativa i cijele radničke korporacije su radnici, 100 %. Od 1956.g. do danas sami upravljaju svojim koperativama i cijelom korporacijom. Nemaju veze s ruskim tenkovima koji su te godine ulazili u Budimpeštu već s katoličkim svećenikom koji je 1956.g. osnovao u Mondragonu (Baskija) malu tvrtku s pet radnika za proizvodnju parafinskih peći.

Zašto je Mondragon važan? Zato što  ključ uspjeha počiva na međusobnoj solidarnosti radnika i kooperativa a cijela korporacija na 4 omrznuta principa modernih demokracija: kooperacija; sudjelovanje u odlučivanju (samoupravljanje); društvena odgovornost (reinvestiranje 10 posto dobiti korporacije u humanitarne svrhe i u zajednicu te čak 40 posto u razvoj, obrazovanje i stvaranje novih radnih mjesta) i inovacija (tehnološki razvoj).

Mondragon je grad od 22 tisuće stanovnika u kojemu nema bogataških vila na okolnim brdima niti sirotinje na ulicama: solidna srednja klasa koja ne živi okružena luksuzom.

Korporacija ima vlastito Mondragon sveučilište sa 15 razvojnih tehnoloških centara i 9200 studenata; vlastitu banku Caja Labora sa 1800 uposlenih u 370 podružnica i 330 milijuna eura godišnje dobiti a zadatak joj je osigurati početni kapital za nove kooperative (otvaranje novih radnih mjesta).Također imaju i  financijsku instituciju Lagun Aro zaduženu za socijalnu sigurnost radnika koja za Mondragon funkcionira kao alternativni mirovinski sustav.

Jedino što nemaju već 56 godina je vlastita bolnica - zdravstvo je jedina branša  u kojoj nisu pronašli dovoljno kadrova za osnivanje solidarne kooperative.

Uprava i menadžment koje biraju radnici zarađuju unutar korporacije prosječno 30 posto manje od bijelih ovratnika u kapitalističkom sektoru (isto se nečuveno odnosi na bankare, profesore i trgovce)  a radnici u prosjeku imaju 13 posto veće plaće od plavih ovratnika u kapitalističkom sektoru.

Kako funkcioniraju kooperacije?

Nisu brojnije od prosječne veličine baskijskih sela (do 1500 radnika) u kojima se svi članovi poznaju međusobno a probleme rješavaju neformalno. U 56 godina postojanja samo je jedna kooperativa otišla u stečaj i to ona najveća,  sa 3000 radnika, u kojoj su međusobni odnosi članova postali “otuđeni” a način upravljanja “birokratski”.

Ukratko - poučeni iskustvom u Mondragonu smatraju kako najbolju osnovu za osnivanje nove kooperative i uopće produktivnih radnih odnosa predstavlja prijateljstvo inicijalne grupe radnika. Na osnovi predložene ideje korporacija Mondragon osigurava izradu poslovnog plana i istraživanje tržišta; banka Caja laboral osigurava kapital i stoji iza kooperative dok ne stane na svoje noge. Radnici također moraju uložiti početna sredstva, ili jednokratno ili odbijanjem od plaće kroz dvije godine (oko 5000 dolara – novac ulazi u fond za otvaranje novih radnih mjesta).

Ukoliko kooperativa zapadne u teškoće saziva se zbor svih radnika koji odlučuju o tome kako dalje.  Tri dana nakon usvajanja novog plana 20 posto radnika odlazi na jednogodišnje “čekanje” uz 80 posto plaće; ukoliko se teškoće nastave i nakon godine dana, grupa na “čekanju” se vraća na posao a na jednogodišnje “čekanje” odlaze oni koji su radili. Svi radnici na čekanju mogu – ukoliko žele – proći prekvalifikaciju za neku drugu kooperativu.  U slučaju neuspjeha (nakon dvije godine)  – banka obustavlja potpore a početni zajam se može i zaboraviti.

Nevjerojatno?

Na početnoj stranici http://www.mondragon-corporation.com/ENG.aspx piše: Humanity at work.



Mobilna verzija članka

Oglasi