Poreč: Priopćenje za javnost
Poreština, 20.05.2004.
(Izvor:Mx)LinkEdukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (glavni istraživač prof.dr.sc. Josipa Bašić) u suradnji s Upravnim odjelom za zdravstvo, socijalnu skrb i rad Istarske županije (glavna koordinatorica Sonja Grozić-Živolić, pomoćnica pročelnice – stručna savjetnica za socijalnu skrb i rad) od kraja 2002. godine provodi znanstveni projekt akcijskog tipa "Zajednice koje brinu kao model prevencije poremećaja u ponašanju".
Svrha projekta usmjerena je općem unaprjeđenju znanja iz područja prevencijskih znanosti, programiranju modela prevencije na lokalnoj razini na osnovi procjenjenih potreba i resursa u zajednici te jačanju zajednice za organiziranje prevencije poremećaja u ponašanju. S tim u vezi, cilj projekta odnosi se na postavljanje modela prevencije poremećaja u ponašanju u lokalnoj zajednici kojim će se promovirati pozitivan razvoj djece i mladih, osnaživati obitelji, jačati škole koje će promicati zdravlje, učenje i zaštitu, odnosno osnažiti zajednice koje će kvalitetno brinuti o djeci i mladima.
Očekivana dobit projekta za lokalnu zajednicu (Istarsku županiju u cjelini i njene pojedinačne lokalitete) je: (1) veća senzibilizacija javnosti za potrebe djece i mladih; (2) jačanje volonterskih udruga građana kroz inicijative za dobrobit djece; (3) viđenje djece i mladih kao resursa/rješenja, a ne problema; (4) zajednice koje brinu kao model; (5) načinjena strategija prevencije na razini lokalnih zajednica; (6) dogovorena županijska strategija prevencije.
Projekt se realizira na četiri lokaliteta Istarske županije: Labinština (Labin, Kršan, Sv. Nedelja), Poreština (Poreč, Višnjan, Vrsar), Pazinština (Pazin, Sv. Petar u Šumi, Tinjan) i Puljština (Pula, Medulin, Svetvinčenat). Do sada je u istraživačkom dijelu provedeno pilot istraživanje na Bujštini (Buje, Novigrad, Umag, Brtonigla, Oprtalj) te je 27. travnja 2004. godine u Bujama održana prezentacija najvažnijih rezultata svim zainteresiranim ključnim ljudima lokalne zajednice te predstavnicima institucija čija su osnovna briga djeca i mladi. Pri kraju je i provođenje glavnog istraživanja na navedenim lokalitetima na reprezentativnim uzorcima predškolske, osnovnoškolske i srednjoškolske djece i mladih, njihovih roditelja, odgajatelja, učitelja, stručnih suradnika te građana i ključnih ljudi lokalne zajednice. Istovremeno, na planu razvoja lokalne zajednice ustrojen je tim od 17 koordinatora prihvaćen od institucija županije, gradova odnosno općina. Članovi tima sastaju se iz mjeseca u mjesec na posebno pripremljenim i vođenim sastancima od strane znanstvenica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu gdje se pripremaju za organiziranje lokalne zajednice u svrhu prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladih.
Četvrti susret održan je 17. i 18. svibnja 2004. godine u Poreču pod pokroviteljstvom Grada Poreča. Glavne odrednice ovog susreta bile su: (1) priprema epidemioloških studija bitnih pokazatelja rizika dječjeg razvoja i (2) priprema i izrada protokola za prikupljanje programa prevencije poremećaja u ponašanju koji se u različitim uvjetima i organizacijama provode na navedenim lokalitetima. Svrha popisivanja i elaboriranja programa jest evaluacija te izrada kriterija evaluacije i njihova upotreba u daljnjem planiranju prevencije.
Projekt se nastavlja i u sljedećoj projektnoj godini (jesen 2004 – jesen 2005) u kojoj se, na osnovi rezultata glavnog istraživanja, epidemioloških studija, te popisanih i evaluiranih programa želi postaviti osnova za razvoj modela lokalne zajednice kao izvorišta prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladih.