Zdravi grad Poreč preuzeo je već drugu godinu tečaj Dječje filmsko i video stvaralaštvo u funkciji javnog zdravstva kao dijela Motovunske ljetne škole zdravlja koja upravo zbog toga sve više poprima obilježja Istarske škole zdravlja.
Ove je godine tečaj realiziran u trajanju od 1.-5.7. uz završnu prezentaciju dječjih filmskih uradaka koja je održana posljednjeg dana tečaja.
Osnovna ideja ovog programskog segmenta ljetne škole zdravlja je omogućiti djeci izražavanje putem kratkih i upečatljivih filmskih uradaka koji obrađuju psihosocijalne i preventivne teme te šalju snažne poruke, prvenstveno mladima, ali i njihovim roditeljima o značaju zdravih životnih izbora. Na tečaju su učestvovala djeca iz čitave Hrvatske i Poreča uz podršku Hrvatskog filmskog saveza, Grada Poreča, Istarske županije te uz pokroviteljstvo Hrvatske mreže zdravih gradova. S djecom su 5 dana radili stručni voditelji volonteri, snimatelji, novinari i profesori iz čitave Hrvatske, a koordinirao ih je voditelj i idejni začetnik projekta, dugogodišnji novinar Hrvatske mreže zdravih gradova Duško Popović.
U rad tečaja su u suradnji Zdravog grada Poreč i Društva naša djeca Poreč uključena i porečka djeca sklona filmskom izričaju, koja su aktivno učestvovala u stvaranju porečkih filmova i stekla nezaboravno iskustvo s vršnjacima iz čitave države.
Na završnoj prezentaciji 5. srpnja prikazani su filmovi koji predstavljaju ranija ostvarenja dječjih filmskih festivala na teme koje su osmislila neka druga djeca iz Zadra, Šibenika, Virja i Zagreba te filmovima odaslala poruke vršnjacima i odraslima o značaju suzbijanja vršnjačkog nasilja, o potrebi i važnosti prihvaćanja djece s osobnim potrebama od strane zdrave djece, o nježnosti odnosa, toplini i ljepoti prihvaćanja starih i nemoćnih od strane djece i mladih u vlastitoj zajednici, teškoćama djece koja bivaju izdvojena iz obitelji i o životu u dječjim domovima te drugim važnim temama koje oplemenjuju dječji rast i razvoj, utječu na formiranje stavova i jačaju senzibilitet djece i mladih za pomoć sugrađanima u zajednici.
Na završnoj prezentaciji bili su prisutni i članovi Društva invalida Poreč koji su s oduševljenjem odgledali filmove vrlo dirljivih tema sa snažnim porukama svoj prisutnoj djeci i odraslima.
Na završnoj prezentaciji, prisutnima se obratila i Nataša Basanić Čuš , koordinatorica Zdravog grada Poreč te s ponosom najavila predstavljanje tri lokalna filma koja su nastala u godinu dana između dva Dječja filmska festivala organizirana u Poreču. Istaknula je kako su projekti Zdravih gradova oni koji neprestano u zajednici otvaraju nove mogućnosti za zdrave životne izbore te je ovaj Dječji filmski festival još jedno takvo nastojanje.
Predstavljeni su porečki dječji filmovi Popravni ispit - igrani film s uvijek aktualnom temom školskog neuspjeha vezanog uz odgovornost mladih u ostvarenju Društva naša djeca Poreč, Ekvinocij – igrani film, koji je djelo učenika Srednje škole Antun Štifanić pod mentorstvom profesorice Vilme Bednar, a u suradnji s Povjerenstvom „Zajedno protiv ovisnosti“ Grada Poreča. Ekvinocij je svakako bio jedan od najupečatljivijih filmova festivala jer je prikazao borbu dobra i zla u mladom čovjeku te posrtanje dijela mladih u pakao ovisnosti, poslao snažnu poruku mladima o značaju izbora ponašanja kojeg sami čine za vlastiti život i rast bez poroka!
Na kraju prikazan je i film OŠ Sv. Lovreč Nikad povidana štorija koji je na simpatičan način, kroz ljubavnu priču mladog Istranina, predstavio sudionicima iz čitave Hrvatske kulturu, način života, običaje i tradiciju prelijepe Istre.
Na samom kraju je Duško Popović, voditelj projekta, najavio predstavljanje ostvarenja ovog Dječjeg filmskog kampa, pri čemu je naglasio da se radi o ostvarenjima nastalima u samo tri dana koja su u potpunosti djelo učenika, sudionika tečaja od ideje do montaže. Prikazani su tako animirani film Animirani amimatori, dokumentarni film Filmaš iz zdravog grada, te igrani film Za dobra vremena.
Duško Popović, zahvalio je domaćinu, Zdravom gradu Poreč i svim sudionicima na predanom radu i odličnoj organizaciji. Izrazio je veselje što se u samo dvije godine ovo događanje u Poreču razvilo u vrlo značajan projekt kojeg su s entuzijazmom prigrlili i porečki mladi kao i zadovoljstvo što se u prepunoj sali Zdravog grada našlo 70-tak zainteresiranih gledatelja dječjih poučnih filmova te što se u Zdravom gradu tražila stolica više. Najavio je nastavak razvoja ovog projekta baš u Poreču iduće godine u približno isto vrijeme te izrazio želju da rezultat budu i neki novi samostalni porečki uradci.(Zdravi grad Poreč/parentium)