Početna
Srijeda, 25.Prosinca 2024 (19:05:33) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Dr. Slavko Sakoman i ove godine uz djecu i roditelje Poreča

Zdravlje, 14.12.2012. (09:16)
Dr. Sakoman na predavanju u Zdravom gradu Poreč
Dr. Sakoman na predavanju u Zdravom gradu Poreč

Krajem prošlog tjedna dr. Sakoman se u prostorima Zdravog grada u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti obratio učenicima 7. i 8. razreda porečkih osnovnih škola te roditeljima i stručnjacima.

Jedan je od rijetkih predavača koji svojim znanjem i pristupačnošću plijene pažnju i interes djece i kojeg porečki učenici završnih razreda osnovn eškole iz godine u godinu zainteresirano očekuju, a ove im je godine na predavanju "Odrasti neovisan" govorio o rizicima s kojima će se suočiti tijekom odrastanja, posebice u adolescenciji, kao i mehanizmima zaštite koje mogu birati i primijeniti kako bi odrastali slobodni, neovisni, u vlastitoj kontroli.

Svoje je izlaganje Sakoman usmjerio na brojne čimbenike koji mogu utjecati na odabir rizičnog ponašanja djece i mladih te ukazao na rizike roditeljstva, pri čemu je naglasio izuzetnu važnost i snagu uloge roditelja u zaštititi vlastite djece od ulaska u svijet ovisnosti.

„Djeca i mladi trebaju Vaše vrijeme, znanje, vještine i iskustvo. Kvalitetan odnos, koji kao roditelji njegujete, postaje djetetu izuzetno važan, ono ga želi očuvati, te iz tog razloga poštuje postavljene granice. Osim toga, jednom kad se izgradi kvalitetan odnos on postaje temelj za „ugradnju“ mehanizma savjesti, a savjest onda vodi dijete u samostalnim odlukama u ponašanju. Djeci je važno poslati poruku da su prihvaćena, vrijedna i posebna, naglašavati njihove dobre osobine, isticati njihova dobra ponašanja jer će se tada truditi opravdati roditeljsko povjerenje i bit će upravo takvi.“ – poručio je dr. Sakoman.

Na samom početku izlaganja osvrnuo se na podatke za našu zemlju koji govore o velikom nezadovoljstvu učenika procesom školovanja. Naglasio je kako je ovaj podatak vrlo zabrinjavajuć uzmemo li u obzir količinu vremena koju djeca provode u školi i uopće baveći se aktivnostima vezanim za školu.

Ustvrdio je da su upravo frustracija i nezadovoljstvo ključni faktori koji mladu osobu mogu okrenuti ka traženju ugode u drogi ili drugim supstancama. Stoga je veoma važno da i škole realiziraju programe koji djecu štite od frustracija i opterećenosti programom. Nadalje, roditelji svojim odgovornim i podržavajućim roditeljstvom uz postavljanje jasnih granica osiguravaju prvu liniju zaštite vlastitoj djeci, a lokalna zajednica sa svojim institucijama i sustavom prevencije, ali i represivnim djelovanjem kojim se smanjuje dostupnost droga, također ima jako važnu ulogu u zaštiti djece i mladih.

Naglašavajući važnost autoritativnog odgoja (naspram preliberalnog i autoritarnog) dr. Sakoman je ukazao na važnost jasno postavljenih granica u ranoj dobi koja je ključna za formiranje ličnosti i vrijednosnog, moralnog okvira mlade osobe. Dobar odgoj je ključ, a on podrazumijeva prilagođavanje djetetu, njegovoj različitosti i zadovoljavanje najvažnijih životnih potreba u procesu odrastanja. Upravo bi briga za dijete i njegove potrebe trebala biti u fokusu prevencije, a ne „priča o drogama i problemima“.

U nizu raznih utjecaja i faktora najveću je važnost dao odnosu roditelj/odgajatelj – dijete, kao najvažnijem zaštitnom faktoru za razvoj neprihvatljivih oblika ponašanja u adolescenciji i pubertetu. Koja su ta ponašanja roditelja i odgajatelja koja unapređuju taj odnos? Dr. Sakoman kaže da su to ponašanja koja iskazuju ljubav, poštovanje, razumijevanje, potporu, toleranciju, opraštanje, iskrenost…

Tina Benčić, Psihologinja Zdravog grada Poreč



Mobilna verzija članka

Oglasi