U ugodnom tonu, s izvođačkim nastupom grupe Nole, otvoren je 4. Sabor kulture u Istri u hotelu Plaza Histria. Međutim, mora se reći da je prvi dio 4. Sabora kulture u Istri, u kojem se trebalo podnijeti javnosti izvješće o realizaciji Istarske kulturne strategije tek u ponekim govorima spomenuo. U svega sat vremena sedam stručnjaka iz pojedinog područja kulture trebalo je donijeti kritički sud o trenutnom stanju, kao i učinjenom po pitanju realizacije kulturne strategije. Jasno je bilo će se u tih sat vremena teško zadatak izvršiti, ali ono što se ipak očekivalo jest da će tema strategija i biti dio njihovih govora. Istarska kulturna strategija svega se nekoliko puta spomenula, budući da su govornici ponajviše bili zaokupljeni prezentacijom vlastitog rada, pa možda čak i samopromocijom.
Iako je sve počelo u vrlo ugodnom tonu, s izvođačkim nastupom grupe Nola, te srdačnim pozdravima zamjenice župana Istarske županije Viviane Benussi, pročelnika za kulturu Istarske županije – Vladimira Torbice, gradonačelnika Pule – Borisa Miletića, pa i rektora Sveučilišta Juraj Dobrile – Roberta Matijašića, prvi dio 4. Sabora kulture nije se pokazao vrlo uspješnim, što je u određenom trenutku, između govora i kazao umjetnički direktor udruge Dr. Inat Branko Sušac, zbog čega je i dobio aplauz publike.
Međutim, treba istaknuti da unatoč takvoj situaciji, prvi govornik Davor Mišković u najvećoj mjeri pokušao je ocjeniti trenutno stanje, odnosno, utvrditi je li strategija ispunila svoju svrhu. Zanimljiv govor imao je svakako književnik Milan Rakovac koji je govorio o važnosti umjetnika u organizaciji kulture, od kojeg sve i kreće. Kulturna produkcija je osoba, a onda idemo prema vrhu, a posljednja, vrhovna instanca koristi naše zajedničke zarade za daljnje ulaganje, kazao je Rakovac.
Ivica Matejčić, u svojem je govoru također govorio o današnjem napretku očuvanje kulturne baštine, dajući pozitivnu ocjenu za dosadašnji rad na tom području i ističući da je Istarska županija dosad kontinuirano financijski doprinosila u tom pogledu. Sanja Radetić Fatorić govorila je o stanju u kulturi iz perspektive kazališta, zaključivši da u Istri jača amaterizam, čime se osigurava bolja budućnost profesionalizma. Magdalena Vodopija, iz udruge Sa(n)jam knjige u Istri, istaknula je važnost umrežavanja i međusobnog pomaganja u ovim kriznim vremenima. Mladen Lučić, iz Muzeja suvremene umjetnosti Istre, naveo je njihov najteži problem, a to jest činjenica da još uvijek nisu prepoznati, budući da su limitirani potporama i prostorom, pa ih se često naziva “muzejem u osnivanju” jer još djeluju u “staroj tiskari”, koju nitko u javnosti ne percipira kao MSUI.
Otkup vrijedne bibliografije
Najzanimljiviji dio ovog prvog dijela Sabora kulture bilo je potpisivanje sporazuma o otkupu vrijedne bibliografije akademika Josipa Bratulića, koju će preuzeti Sveučilište Juraj Dobrila. Riječ je o iznimno zanimljivoj bibliografiji. Vrijeme je da predamo štafetu drugima u ovoj utrci za znanjem i dobrom, vrijednom knjigom, kazao je Bratulić.
U tijeku je rasprava Kultura kao posao.
Vlasta Vujačić