“Mrzim ovu katoličku zemlju od stotinu rasa i tisuću jezika... Pula je mjesto gdje je i Bog rekao laku noć – pomorski Sibir. Istra je nevjerojatno dosadan klin na Jadranu napučen neukim Slavenima što nose crvene kapice i gigantske pumperice.”
– James Joyce, 1904.
1904. desilo se koješta u svijetu: Britanci su posjetili Dalaj-lamu na Tibetu, Rusi i Japanci su zaratovali, a i James je Joyce pobjegao iz Irske ruku pod ruku s voljenom Norom, pobjegao i stigao u burovitu zimsku Pulu kao budući učitelj engleskoga austro-ugarskim časnicima u Berlitzu. Iz Pule, prvoga grada u koji je par stigao i ostao šest mjeseci, kao i iz svih ostalih graadova, Joyce je neprestano upirao pogled u Dublin, koji se u njegovim tekstovima razrastao u grad-junak.
Među ljubiteljima lijepe riječi, 1904. će svakako probuditi sjećanje na 16. lipanj, kad je riječ o Joyceu, kao dan kada je irski mađioničar jezika zaodjenuo Dublin u odisejske boje, dan kada se desio Uliks, i dan kada je otpočela Joyceova intimna Odiseja s budućom životnom suputnicom Norom Barnacle. Onima, pak, koje je Joyce zadesio ne samo kao školska dužnost, 16. lipanj ima i dodatni joyceovski predznak, začet sad već davne 1929. godine u Francuskoj, kao dan kada se održava Bloomsday, javno čitanje ulomaka iz Uliksa diljem svijeta, slično španjolskome maratonskom čitanju iz Don Quijotea.
Treći put zaredom, Hrvatska se pridružuje prisjećanju na jedan običan dan u običnom životu običnog Leopolda Blooma jer Uliks je neobičan roman koji daje svježi pogled na život i svakodnevicu, a pravim poretkom riječi u rečenici otkriva ono ljudsko.
“Nemam ja vremena za knjigu od 900 stranica!” Nema veze, ne treba vam još. Mi smo tu da vam na trenutak vratimo Joycea čitanjem ulomaka na nekoliko jezika, ove godine i na turskome, u Puli od 15. do 17. lipnja, uz prijenos uživo na YouTubeu, radionicu i nastup plesne skupine Irish Maiden, tri izložbe i kavu sa samim Joyceom, turističku šetnju Pulom Joyceovim stopama, i koncertnim nastupom rock-kantautora Luke Belanija.
Gdje? U cijelom svijetu, ali i u Puli: trg Portarata, caffe Uliks, Galerija Cvajner i Forum.
Kako? Joyce nam dolazi u goste uz pomoć Veleposlanstva Republike Irske za Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, Turističke zajednice grada Pule, Galerije Cvajner, Caffea Uliks, James Joyce Centra u Dublinu, tiskare Andromeda i zaljubljenika u dobru književnu riječ.
I zašto? Zato što život ponekad zna biti tmuran i zbunjujuć. Pa zatvoriš oči i vidiš. I zato što inteligentni ljudi zaslužuju inteligente kulturne sadržaje.
Zatvori oči i vidi.