"S nama je pisac koji predstavlja pravi književni život", riječi su kojima je moderator Neven Ušumović najavio gosta književne večeri u pazinskoj Kući za pisce, ujedno tijekom siječnja i stanara te iste kuće, sarajevskog pisca i književnog kritičara Mirnesa Sokolovića. Ušavši u sarajevski, a malo potom i u regionalni književni život kao student i pokrenuvši s grupom kolega i istomišljenika književni časopis Sic! prije četiri godine, Sokolović je okupio književnu generaciju nezadovoljnu nametnutim nacionalnim uokvirivanjima književnosti.
"Iako se na fakultetima u Bosni i Hercegovini izučavaju tri nacionalne književnosti, mi smo heretički zaključili da je to jedna književnost i suprotstavili smo se svojim profesorima. Uz to smo se opredijelili i za izučavanje alternativne književne scene koja je oponirala nacionalnim književnostima, a kao dvadesetogodišnjaci morali smo se boriti i protiv nasilnog izmišljanja bošnjačkog jezika koji nam se na fakultetu nametao", pričao je Sokolović publici u Kući za pisce.
Svoj angažman mladi kritičari iz časopisa Sic! vrlo su skoro osim tekstovima počeli izražavati i javnim nastupima, satiričkim performansima izvođenim na mnogim književnim festivalima (među ostalim i na Forumu Tomizza u Umagu), u kojima su se izrugivali frazama i načelima stvaranim i mlađima nametanim od akademskih tvoraca sustava triju nacionalnih književnosti. Napadnuti književni uglednici lobirali su da se časopisu Sic! uskrate sredstva, što se dijelom i dogodilo. "Zato smo sada mnogo slobodniji", poentirao je Sokolović.
U međuvremenu autori okupljeni oko časopisa Sic! i njegovog elektronskog izdanja sic.ba pokrenuli su i portal akt.ba, surađuju i na portalu e-novine.com, njihove su kritike i njihovi stavovi postali dio bosanskohercegovačke i regionalne scene. "Ispalo je da smo u kritički angažman i raščišćavanje terena krenuli i radi naših literarnih ambicija", odgovorio je gost na Ušumovićevo pitanje gdje je "tinjao" Sokolovićev roman "Rastrojstvo" o kojemu se povela riječ u drugom dijelu ove zanimljive književne večeri.
"Mnoge je iznenadilo što sam objavio roman i što se pokazalo da sam i ja lirska duša, pa će sada mene secirat kao što sam ja secirao druge", opet se našalio Sokolović, rekavši da je nadahnuće našao ponajviše u Crnjanskom. Ušumović je za "Rastrojstvo" rekao da je roman bez stroge narativne linije, s mnogo likova, rečenice su mu prožete glazbenim ritmom, a Sokolović je obrazloženje svoje motivacije za pisanje romana podvukao tvrdnjom "danas se zaboravlja da je funkcija književnosti da potresa i razbija čitaoca, da mu neutralizira sve one sedative kojima se obmanjuje, od religije do ljubavi, da mu sve te vizije padnu, i da se suoči s posljednjim stvarima". (Davor ŠIŠOVIĆ)