6. ETNOFILm festival u Rovinj od 24. – 26. travnja donosi najnovije etnografske dokumentarce. U popratnom programu očekuje vas izložba fotografija Petra Nagliča - Od domaćeg praga do Jeruzalema, poseban program koji se predstavlja talijanski film, predavanje “Eksperimentalni film, vizualna umjetnost i antropologija” te koncert sastava Čipkice u glazbenom dijelu programa. S glavninom događanja u Multimedijalnom centru, festival će se ove godine održati i u Centru za vizualne umjetnosti Batana, kao i gradskom kazalištu Gandusio i time cijelom gradu dati pečat ETNOFILm-a.
Selektori programa odabrali su filmove koje ne smijete propustiti na ovogodišnjem izdanju ETNOFILma.
"Dolina uzdaha", film rumunjskog trojca Mihai Andrei Leaha, Andrei Crişan, Iulia Hossu, svjedoči o tome kako je između 1943. i 1945. godine 25 tisuća Rumunja deportirano u Pridnjestrovlje, a tek ih je polovica preživjela uslijed gladi i hladnoće. Kroz sjećanja nekolicine preživjelih film želi rekonstruirati njihova tragična iskustva.
Film studentice Barbare Babačić, "Naseljenici – naši novi susjedi s puškama", želi dekonstuirati stereotipe i predrasude palestinskog bombaša samoubojice preko portretiranja suptilnog etničnog čišćenja. Naselja se šire, a zbog naoružanih židovskih naseljenika, terora u lokalnim palestinskim zajednicama ima sve više.
"Granica mora", talijanski film autorice Rosselle Schillaci, donosi priču o ribarima, njihovim dugim putovanjima na nepredvidivo more. Trojica članova posade su Talijani, trojica Tunižani pa kroz njihove razgovore pratimo i odnose manjine i autohtonog stanovništva.
Ivana Todorović je strastvena beogradska filmašica koja želi svojim radom potaknuti socijalne promjene. Njen film "Ja kada sam bila klinac bila sam klinka!" priča je o Goci, hrabroj transseksualki s margina srpskog društva.
Film "Hrana za ptice" koji potpisuje ruska autorica Aleksandra Strelyanaya govori o tome kako se mnogo toga može čuti u jesen, u pustinjskom selu.
ETNOFILm festival donosi izbor iz međunarodne etnografske dokumentarne produkcije. Festival je koncipiran kao mjesto razmjene ideja na temu vizualnih istraživanja kulture, a za cilj ima otvaranje dijaloga među kulturama. Sve projekcije su besplatne.
Za vrijeme trajanja festivala u Centru za vizualne umjetnosti Batana moći će se pogledati izložba fotografija Petra Nagliča - Od domaćeg praga do Jeruzalema, autora Mihe Špičeka, koja je organizirana u suradnji sa Slovenskim etnografskim muzejem. Gradsko kazalište Gandusio bit će lokacija posebnog programa koji je organiziran u suradnji s Festival dei popoli iz Firenze, a održat će se 24. i 25. travnja. Predstavlja se film iz 2012. godine “Mala zemlja”, kao i dva klasična dokumentarca. “La Taranta” iz 1962. godine te “Un giorno in Barbagia” iz 1958. U sklopu ETNOFILm festivala 26. travnja u Multimedijalnom centru održat će se i predavanje “Eksperimentalni film, vizualna umjetnost i antropologija”, a vodi ga Arnd Schneider, profesor s Instituta za socijalnu antopologiju Sveučilišta u Oslu. U MMC-u će se održati i koncert sastava Čipkice za kraj festivala. Mali je to etno ansambl koji izvodi tradicijsku glazbu iz cijeloga svijeta.