Online potpisivanje peticije Za čašu vina
Hrvatska, 09.09.2004.
(Izvor:vinum croatica/ep/dp)LinkUdruga vinara, vinogradara i poduzetnika Hrvatske Vinum Croatica organiziralo je online potpisivanje peticije Predsjedniku Sabora za vraćanje 0.05 promila.
Poštovani gospodine predsjedniče,okupili smo se danas, mi vinari i naši prijatelji, kako bi digli svoj glas u zaštitu jedne od naših civilizacijskih stečevina: prava na čašu vina.
S ponosom ističemo na svim razinama: kulturnim, poslovnim i političkim, da jesmo baštinici i da želimo baštiniti civilizaciju koja ima svoje korjene u biblijskim vremenima, a koja se danas manifestira kao europska. Koliko je ta civilizacija protkana vinom ilustrira i podatak kako se riječ VINO u Ilijadi spominje 46 puta, u Odiseji 120, a u Bibliji čak 235 puta. Koliko je pjesama spjevano o vinu i u vinu, koliko je umjetničkih djela inspirarano vinom: teško je i procjeniti.
Vino je oduvjek bilo i jedan od najvažnijih gospodarkih proizvoda. Bogatstvo kraja ili pojedinca često se moglo mjeriti sa količinom proizvedenog vina.
Danas sa ponosom ističemo i to kako je uspostavom samostalne Hrvatske države, proizvodnja vina u Hrvatskoj doživjela svoju renesansu. Napravljen je veliki pomak u kvaliteti vina, mnoga su obiteljska gospodarstva u spoju vina i turizma prepoznala svoju priliku, investrala sredstva i jasno očekivala materijalnu osnovu za svoju egzistenciju.
Prepoznavši sve to, naša Vlada donosi Državnu strategiju o podizanju novih 13000 ha vinograda. Jasno da su vinogradari i vinari oni koji će tu strategiju realizirati.
No svjesni smo i one druge dimenzije vina. Vino kao opojno sredstvo naše civilizacije (neke druge, kao ona andska ili pak kineska, imaju svoja opojna sredstva: koku, marihuanu, opijum...) postaje socijalni, obiteljski i društveni problem kod onih koji ga konzumiraju u neprimjerenim količinama. A pojavom brzih automobila navodi se i vino kao jedan od uzroka nesreća kojima su sudionici alkoholizirani vozači. Tako se navodi podatak da su u 7% nesreća sudjelovali vozači pod utjecajem alkohola. Istina je da ne znamo u koliko slučajeva je to baš i bio uzrok prometnh nesreća.
Gospodine predsjedniče, slijedom svega gore navedenog, želimo dati svoj glas da se izmjeni propis prema kojem onaj koji upravlja vozilom ne smije popiti čašu vina, i to iz više razloga:
nigdje nismo pronašli dokaz da je 7% nesreća uzrokavao alkohol nigdje nismo pročitali analizu prema kojoj će nove mjere pridonjeti da u manje od 7% nesreća sudjeluju vozači pod utjecajem alkohola ukoliko stvarno želimo smanjiti broj prometnih nezgoda stoje nam na raspolaganju učinkovitije mjere ovim mjerama zadiremo na neprirodan način u kulturu življenja, uz veliko pitanje mandata za takav zahvat stvorili smo negativnu klimu za realizaciju Državne strategije o podizanju novih nasada doveli smo u veliki znak pitanja egzistenciju mnogih koji su zadnjih petnajstak godina investirali u vinogradarstvo i vinarstvostvorili smo negativnu klimu u ugostiteljstvu i turističkom privređivanjuuveli smo u naše društve odnose presedan, za nas je vinogradare naime uobičajeno da bolesni trs treba najprije liječiti, a tek kao krajnju mjeru posjeći Gospodine predsjedniče, uvjereni smo da ćete razmotriti ovu našu inicijativu i uložiti napor da se u skladu sa Vašim ovlastima i zakonskim mogućnostima, izmjeni ova neprimjerena nam norma.
Zdravi bili i dugo poživjeli: uz čašu vina.
Vaši,
popisnici peticije
(klik na link otvara potpisnike)