Iako bi se uvjeti trgovanja na cjelokupnom zajedničkom tržištu Europske unije trebali obavljati na istim osnovama, još uvijek je dosta primjera koji govore o diskriminaciji, osobito kada je riječ o online trgovini. Upravo se ovaj oblik trgovanja često ističe kao sektor čija će kvalitetna regulacija dovesti do značajnog gospodarskog rasta u EU. Unatoč tome, tijekom 2012. je samo 14% online kupaca kupovalo izvan granica svoje nacionalne države. Istraživanja pokazuju da 25% Europljana neke proizvode uopće ne može kupovati preko interneta zbog visokih troškova dostave i fragmentiranog tržišta.
Europarlamentarna zastupnica Biljana Borzan (SDP), stoga je Europskoj komisiji ukazala na nelogične troškove dostave na zajedničkom tržištu.
- Premda Direktiva o uslugama zabranjuje svaki oblik diskriminacije na zajedničkom tržištu te zahtjeva da e-trgovci potrošaču ne naplaćuju više od stvarnog troška dostave, i dalje imamo nelogične primjere poput činjenice da dostava paketa od dva kilograma unutar Njemačke za rutu od 600 km iznosi oko sedam eura, dok dostava iz Njemačke u Nizozemsku za rutu od 40 km dostiže oko 17 eura - kaže Borzan.
U odgovoru Komisije stoji kako se Direktivom o poštanskim uslugama zahtjeva od trgovaca da tarife za univerzalne usluge budu pristupačne i prilagođene troškovima. Isto tako, Komisija je krajem 2013. pokrenula tzv. Plan za ostvarenje jedinstvenog tržišta za dostavu paketa koji bi većom interoperabilnosti i učinkovitosti trebao dovesti do smanjenja troškova za krajnje korisnike.
- Činjenica je da spomenuta Direktiva o poštanskim uslugama zahvaća samo 10 posto dostava u praksi. Isto tako, nacionalne granice ponekad predstavljaju barijere čak i ako se kupuje tzv. digitalno dobro. Kao kada kupimo pretplatu na neki televizijski program pa mu ne možemo pristupiti iz druge države članice - komentirala je Borzan.
Prema izvješću Europskog potrošačkog centra najveći dio pritužbi potrošača u pogledu internet kupnje se odnosi upravo na nejasne troškove dostave. U prosjeku je cijena dostave dvostruko veća ako je riječ o prekograničnoj dostavi.
- U ljeto ove godine bi rezultati spomenutog Plana trebali doći na evaluaciju pred Vijeće i Europski parlament. Smatram da potrošači još uvijek nisu dovoljno zaštićeni, da su cijene dostave nerealne i da još uvijek nisu stvoreni kvalitetni preduvjeti za rast internet trgovine - kazala je Borzan.