Početna
Ponedjeljak, 6.Sije?nja 2025 (00:47:37) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Muzikoterapija u Poreču

Zdravlje, 20.02.2015. (16:49) Piše: D. Požarić
Terapija glazbom u Poreču
Terapija glazbom u Poreču

Kraj tjedna psihologije u Poreču je obilježen je demonstracijom terapije zvukom u prostorima Zdravog grada Poreč te kratkim izlaganjem o muzikoterapiji. Susretu su prisustvovali psiholozi, profesori porečke glazbene škole i drugih porečkih škola te građani, a večeras se održava ista demonstracija za 40-tak mladih osoba u Centru za mlade Poreč.

Voditeljica izlaganja bila je psihologinja Vilma Bednar dok su terapiju zvukom uz pomoć gongova vodili suradnici iz kreativnog centra Luna iz Zagreba na čelu sa Zoranom Malinom.

Tom prigodom svi su sudionici skupa poslušali kratko izlaganje o muzikoterapiji. Terapeutsko djelovanje glazbe poznato je iz davnina, ali prvi znanstveno utemeljeni pristupi pojavljuju se zadnjih decenija kada započinje i njena afirmacija. Neuroznanost danas posebno mjesto daje glazbi, a koristi se sve više u prevenciji i rehabilitaciji različitih bolesti i osobnih teškoća. Glazba do osoba dopire na specifičan način, vibracijama koje prožimaju čitavo tijelo i pomažu uspostaviti psihofizičku ravnotežu. Koristi osobama sa specifičnim teškoćama kod kojih mnoge druge metode nisu funkcionalne.

Terapija glazbom u Poreču
Terapija glazbom u Poreču

Muzikoterapija ima psihološki, biološki, biokemijski i duhovni učinak, a potiče cjeloviti doživljaj. Podjednako aktivira obje hemisfere mozga i potiče plastičnost mozga u oporavku od bolesti. Npr. dokazano je kako pojedine osobe nakon moždanog udara, kada je pogođen centar za govor, ne mogu izgovoriti svoje ime ali ga mogu otpjevati. To znači da glazba ima svoj vlastiti, drugačiji put kroz tijelo, aktivira čitavo tijelo i čitav mozak, prolaskom vibracija potiče mobiliziranje energije u tijelu i doprinosi psihofizičkoj ravnoteži. Upravo ove spoznaje koriste se u terapiji zvukom.

Zvuk u terapiji može imati preventivni opuštajući učinak na ljude, smanjiti stres, postići ravnotežu i dobar osjećaj, a može imati značajan učinak u rehabilitaciji. Upravo to višestruko procesiranje glazbe, zvuka, traži interdisciplinaran pristup u tumačenju veze tijelo-psiha, pri čemu i psihologija daje svoj doprinos.

Nakon kratkog izlaganja, sudionici su se uključili u terapiju zvukom pomoću gongova u tzv. "gong kupku" odnosno gong meditaciju. Jedina uputa sudionicima bila je da se ugodno smjeste, legnu na podlogu i puste zvučnu energiju da nesputano prolazi kroz tijelo … (Zdravi grad Poreč/parentium)



Mobilna verzija članka

Oglasi