Na zagrebačkom FER-u će se od 18. do 20. svibnja održati 22. po redu DORS/CLUC konferencija. DORS/CLUC, odnosno Dani otvorenih računarskih sustava / Croatian Linux Users’ Conference, koje tradicionalno organiziraju dvije neprofitne udruge – HrOpen i HULK. DORS/CLUC predstavlja najveću regionalnu konferenciju posvećenu temama slobodnog softvera, otvorenog koda, otvorenih normi i operacijskog sustava Linux. Na konferenciji se dugi niz godina susreću zajednice otvorenog koda, poslovni korisnici i predstavnici javnog sektora kako bi izmijenili iskustva u primjeni otvorenih tehnologija.
Požurite i prijavite se za sudjelovanje, cijene su povoljnije prije 11.5.2015.!
Konferencija se bavi otvorenim sustavima, proizvodima, ali i otvorenim poslovanjem, te se odmiče od naljepnice “samo za geekove.” Pokrivene teme ove godine će se posebno svidjeti svima koje zanima freelancing, primjena otvorenog koda u retail industriji, prilagodbi Linuxa za POS sustave, što se novo događa u Mozilli (uključujući demonstracije i dijeljenje njihovog telefona!) i Fedori, onima koji rade web rješenja na Drupalu, eZ Publishu i LibreOfficeu. Posebno će korisne informacije dobiti oni koji ciljaju uspostaviti vlastiti file sharing nalik Dropboxu koristeći rješenja ownCloud i Seafile (što uključuje i hands-on radionicu).
Hans de Raad je nezavisni stručnjak iz Nizozemske koji kroz dugi niz godina pridonosi nekoliko open source projekata, održati će dva predavanja i radionicu.
U 2013. godini je oko 25% nizozemskih radnika bilo freelanceri, a danas je taj broj i veći. No, postoji mnogo pitanja koja je potrebno odgovoriti: što znači biti freelancer, kako organizirati poslovanje, kako pronaći klijente, koji su pravni i fiskalni aspekti? Hans će pokušati dati odgovore kroz predavanje “Do’s and Dont’s of Freelancing”.
Kroz drugo predavanje “Drupal and Piwik or Open source, privacy respecting websites FTW!”, Hans će nas upoznati s jednim od najpopularnih sustava za upravljanje sadržajima putem Weba (CMS) – Drupalom, te na koji način ga je moguće koristiti u kombinaciji s Piwik-om kako bismo došli do detaljnih informacijama o posjetiteljima, a sve uz očuvanje privatnosti.
U istom tonu očuvanja privatnosti će održati i radionicu “Seafile workshop, or how to secure your data!”. Podaci su sigurni samo koliko je sigurna lokacija na kojoj ih pohranjujete, a na radionici će polaznici postaviti vlastiti Seafile poslužitelj koji će spojiti na groupware i email okruženje kako bi osigurali maksimalnu funkcionalnost i optimalnu sigurnost.
Sam Tuke - profesionalni promotor i programer slobodnog i softvera otvorenog koda. Sam radi u Collabori, tvrtci koja pruža enterprise podršku za LibreOffice, gdje je zadužen za promociju otvorenih tehnologija u tvrtkama i javnom sektoru kako bi tvrtci omogućio ulazak na nova tržišta.
Guido Arnold – kao član obrazovnog tima u Free Software Foundation Europe, prikupio je iskustva u migraciji obrazovnih ustanova na slobodan softver diljem EU. Na konferenciji će pričati o razlozima za migraciju – političkim, tehničkim, organizacijskim, ali i preprekama i načinima njihovog uklanjanja.
Jos Poortvliet – psiholog, tehnološki entuzijast i evanđelist otvorenosti, community manager u ownCloudu, SUSE i KDE marketing veteran iz Berlina će nam objasniti zašto je ownCloud bitan, te kako njegovom primjenom zaštiti i posjedovati vlastite podatke u predavanju pod nazivom “The why, what and how of owning your own data”. U svojem drugom predavanju pod nazivom “How to organize and build your own community” će ispričati o iskustvima i izazovima u okupljanju i vođenju zajednica kako bi postigle neki cilj, u kontekstu konferencije – razvoj softvera otvorenog koda.
Više o predavanjima i programu konferencije pročitajte na službenom webu:
2015.dorscluc.org
Otvorene tehnologije su temelj mnogih uspješnih poslovnih rješenja i komercijalnih proizvoda. Najpopularniji primjer takvog uspjeha su Android pametni telefoni. No, uspjeha s primjenom otvorenih tehnologija imaju i lokalne tvrtke. Na ovogodišnjoj konferenciji će tri hrvatske tvrtke predstaviti svoje uspješne komercijalne proizvode i projekte temeljene na otvorenim tehnologijama i Linuxu:
Hrvoje Smolić iz tvrtke Qualia će predstaviti rješenja u predavanju pod nazivom “Analytics – komercijalna primjena otvorenog softvera u retail industriji”;
Ivo Lukač iz tvrtke Netgen, koja sudjeluje u razvoju ezPublish platforme će održati predavanje pod nazivom “Deeply integrated eCommerce solution (Sylius) with CMS (eZ Publish) over common framework (Symfony)”;
Branko Zečević, iz tvrtke Pointer će predstaviti Linux distribucije za POS sisteme, te također održati predavanje pod nazivom “Upravljanje servisnim procesima i OTRS”.
Tvrtka PIS će dati pregled iskustava stečenih petnaestogodišnjim razvojem poslovnog softvera na open source platformi i primjene rješenja u raznim granama poslovanja (trgovina, proizvodnja, uslužne djelatnosti).
Ove godine će DORS/CLUC po prvi puta ugostiti izlagače nekih popularnih zajednica otvorenog koda. Sudjelovanje su potvrdili Mozilla i Fedora, a očekujemo i neke lokalne zajednice. Ukoliko posjećujete konferenciju, ili ste u blizini FER-a u vrijeme konferencije, pripremite pitanja ili ideje i posjetite štandove. Tko zna, možda započnete neki zajednički projekt.
Naši sponzori svake godine pripreme neko iznenađenje za posjetitelje konferencije, pa će tako i ove sudionici konferencije imati mogućnost osvojiti vrijedne nagrade!
Mozilla će četiri sretna posjetitelja darovati Flame pametnim telefonom koji pogoni Firefox OS. Detalji o načinu osvajanja mobitela će biti objavljeni na jednom od predavanja Mozillinih predstavnika, pa ih svakako nemojte propustiti posjetiti!
Drugi poklon sponzora dolazi iz Srca koje će sretnom dobitniku omogućiti pohađanje sva četiri tečaja Linux akademije. Sve što morate učiniti, je napomenuti volonterima na recepciji konferencije da želite sudjelovati u nagradnoj igri, a dobitnik će biti izvučen na zatvaranju drugog dana konferencije.
Program konferencije je skoro popunjen, no poziv za prijavu predavanja i radionica je otvoren do 15. travnja. Pozivamo sve IT stručnjake da iskoriste priliku i pred brojnim sudionicima konferencije – razvojnim inženjerima, softverskim arhitektima, IT konzultantima, donositeljima odluka, korisnicima IT usluga, partnerima, istraživačima, edukatorima i predstavnicima medija, predstave svoj rad ili iskustvo u primjeni otvorenih tehnologija.
Na društvenim mrežama: