Početna
Srijeda, 8.Sije?nja 2025 (00:46:15) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Cryptolocker hara (i) po Poreču i okolici, jeste li ažurirali sve zakrpe?

Tehnologija/znanost, 29.10.2015. (16:29)

(Ako ne razumijete o čemu pričamo, pošaljite ovaj tekst svom guruu za tehnologiju)

Iako je prošlo dosta vremena od eksplozije zaraze koja je u travnju ove godine zahvatila doista veliki broj računala u državnim institucijama, javnim i privatnim tvrtkama, izgleda da tu priči nije kraj. Naši prijatelji iz lokalnih IT tvrtki potvrđuju informaciju da je popriličan broj računala u Poreču i okolici i dalje zaražen Cryptolockerom, ransomware trojanskim konjem koji enriptira (zaključava) sadržaje korisničkih datoteka za čije otključavanje kriminalci traži po nekoliko stotina eura otkupnine.

Portal ICTBusiness.info pisao je u travnju ove godine da se dio ransomware napada dogodio i s poznatih portala kao što su T-Portal u vlasništvu najjačeg domaćeg telekoma, Slobodne Dalmacije, ali i drugih domaćih i stranih portala, a pretpostavlja se kako sami portali sa širenjem trojana nisu imali direktne veze, nego su servirali zaražene oglase sa poslužitelja oglašivačkih partnera. (naš portal nije dio nikakve oglašivačke mreže, pa ste ovdje po tom pitanju sigurni).

Što je CryptoLocker

Cryptolocker cilja računala pogonjena operativnim sustavom Microsoft Windows. Vjeruje se (Wikipedia) da je prvi put na Internet pušten u rujnu 2013. godine, a širio se zaraženim dodacima e-mail poruka i putem postojećeg botneta. Jednom aktivirana, malware enriptira određene tipove podataka na lokalnim i mrežnim diskovima koristeći RSA public-key kriptografiju, sa privatnim ključem spremljenim samo na poslužitelju koji kontrolira malware. Više informacija ovdje.

Kako se zaštititi

Prije svega, ne otvarajte e-mailove koje ne očekujete, primjerice od neke  banke sa kojom nemate posla ili od lutrije koju niste igrali.

Računalo je komad tehničke opreme koji, baš kao automobil ili perilica za rublje, zahtijeva periodično održavanje hardwarea i softwarea. Osim redovitih servisa, potrebno je ažurirati "zakrpe" operativnog sustava i programa koje koristite, a obavezno je i arhiviranje na pokretni medij (eksterni diskovi itd.).

POSEBNO je važno redovito ažurirati web preglednik i dodatke.

Pročitajte i ovo, nije naodmet znati što je sve potrebno učiniti da se zaštitite od ucjenjivača.



Mobilna verzija članka

Oglasi