Početna
Petak, 10.Sije?nja 2025 (11:22:35) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Sponzorirani članak

Limfna drenaža

Zdravlje, 10.02.2016. (09:54)
Aparatna limfna drenaža
Aparatna limfna drenaža

Muče li vas tegobe poput osjećaja punoće, otoka nogu zbog dugotrajnog sjedenja ili stajanja, smanjenog opsega kretnji rukom, svrbež, peckanje, zadebljane kože, migrene, glavobolje ili patite od kroničnog umora? Možda ste se nedavno podvrgnuli operativnom zahvatu na području grudi i pazuha, trbušne šupljine, prepona, liposukciji ili faceliftingu? Ukoliko je odgovor na ova pitanja pozitivan, vrijeme je da posvetite pažnju svom limfnom sustavu.

Limfni sustav se sastoji od limfnih žila, limfnih kapilara i limfnih čvorova, te određenog broja organa. Funkcije su mu vraćanje proteina u kardiovaskularni sustav, uklanjanje viška tekućine iz međustaničnih prostora, prijenos metaboličkog otpada i transport tih tvari u venski dio krvotoka, te produkcija  limfocita (bijelih krvnih stanica) kojima se stvara obrambeni mehanizam. Limfa je prozirna, bezbojna, vodnjikava tekućina koja sadrži sve komponente krvne plazme. Od vitalne je važnosti za imunološki sustav jer bi se bez nje toksini nagomilavali do potpunog prestanka rada vitalnih organa. Limfni sustav je u bliskoj vezi sa krvotokom, a njegova primarna funkcija je obrambena, jer otklanja toksine, bakterije i strana tijela te tako sprečava infekciju.

Limfna drenaža je posebna tehnika kojom potpomažemo rad limfnog sustava i uspješan je način aktiviranja limfnog sustava, posebice kada je prijenos kroz limfne žile smanjen zbog ranijih kirurških zahvata ili terapije zračenjem. Naročito je djelotvorna u slučaju pojave limfedema - bolesti limfne cirkulacije koja se najčešće manifestira oticanjem nogu i ruku. Radi se o kroničnom, progresivnom oboljenju koje vremenom dovodi do narušavanja kvalitete života, zbog toga ga je važno na vrijeme prepoznati i pravovremeno započeti s tretmanom.

Limfna drenaža djeluje na smanjenje tonusa mišića, dovodi do opuštenosti, relaksacije i smanjenja ili potpunog nestanka boli. Primjenjuje se i kod ublažavanja dugotrajnih ožiljaka i zadebljanja kože.

Aparatna limfna drenaža
Manualna (ručna) limfna drenaža po dr. Vodderu

Manualna (ručna) limfna drenaža po dr. Vodderu postupak je u kojem se određenim laganim i ritmičnim pokretima, različitim stupnjevima pritiska (ovisno o području koje se tretira i smjerom dreniranja) potpomaže rješavanje mnogih zdravstvenih problema.To je prije svega blaga i bezbolna terapija koja pacijentu uvelike pomaže u povećanju kvalitete života i uklanjanju neugodnih stanja.

U terapiji limfedema, manualna limfna drenaža koristi se kao metoda manualne terapije kojom fizioterapeut uspješno preusmjerava limfnu cirkulaciju da bi pospješio pražnjenje područje oticanja u većem volumenu i s manje napora. Ovo je jedinstvena tehnika kojom se liječi limfedem nakon velikih i opsežnih operacija kod raka dojke ili raka debelog crijeva i maternice. Kod liječenja limfedema uz manualnu limfnu drenažu često se koriste kompresijske čarape ili zavoji te fizioterapeutske vježbe.

Manualna limfna drenaža kao zasebna tehnika može se s puno uspjeha iskoristiti u mnogim stanjima koja nisu isključivo povezana sa limfedemom. Važno je, međutim, naglasiti kako ona nikada nije bolna i ne smije uzrokovati nikakve podljeve ni oštećenja tretiranog segmenta.

Aparatna limfna drenaža postupak je u kojem se koristi tlačni val i time omogućuje kompresivna limfna drenaža. Do drenaže dolazi na osnovi kompresije manžeta napunjenih zrakom, do kojih se zrak iz baznog uređaja dovodi sustavom cjevčica. Unutar manžeta formiraju se ugodni valovi tlaka koji postižu brže kolanje tekućine, čime ubrzavamo izmjenu tvari i čišćenje od toksina.

Aparatna limfna drenaža primjerena je za tretmane zdravih osoba, uklanjanje osjećaja nadutosti, umora, smanjenje vidljivog celulita, kao pomoć kod opstipacije, debljine, za uklanjanje problema kože i poboljšanja općeg stanja organizma.

Obzirom na važnost i ulogu limfnog sustava za zdravlje vašeg organizma, naročito ako ste u fazi postoperativnog oporavka, postupke limfne drenaže prepustite isključivo kvalificiranim fizioterapeutima koji će, na temelju pregleda, procijeniti koji postupak i učestalost terapije je potreban za Vaše indikacije i zdravstveno stanje.

Napisao: Damir Deković, bacc.physioth.

T: 052/415047, 098/625240
fizikalna@materadacentar.hr
www.materadacentar.hr



Mobilna verzija članka

Oglasi