Početna
Srijeda, 8.Sije?nja 2025 (01:17:01) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Poreč od danas ima preddiplomski stručni studij turističkog i hotelskog menadžmenta

Tehnologija/znanost, 26.02.2016. (14:30) Piše: D. Požarić
Ksenija Keča, Davor Žmegač, Edi Štifanić, Elio Štifanić i Ivan Herak nakon potpisivanja ugovora u Maloj vijećnici
Ksenija Keča, Davor Žmegač, Edi Štifanić, Elio Štifanić i Ivan Herak nakon potpisivanja ugovora u Maloj vijećnici

Predstavnici Grada Poreča, Pučkog otvorenog učilišta Poreč i Visoke poslovne škole Libertas danas su u Maloj vijećnici gradske palače potpisali ugovor o pokretanju preddiplomskog stručnog studija turističkog i hotelskog menadžmenta u Poreču. Izvanredni studij započet će 29. ožujka u Pučkom otvorenom učilištu Poreč, a redovni studij kreće od jeseni.

Potpisivanju ugovora prisustvovali su Davor Žmegač, dekan Visoke Poslovne Škole Libertas i potpredsjednik Sveučilišta Libertas, Ksenija Keča, prodekanica za međunarodnu suradnju i voditeljica ureda sveučilišta za međunarodnu suradnju VPŠ Libertas, voditelj porečkog studija VPŠ Libertas Ivan Herak, gradonačelnik Grada Poreča Edi Štifanić i ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Poreč Elio Štifanić.

Libertas je, rekao je Žmegač, jedna od najvećih i najuglednijih hrvatskih visokoškolskih ustanova. Nakon prolaska kroz novi međunarodni sustav akreditacije, škola je prerasla u jedino pravo privatno sveučilište u Republici Hrvatskoj. Sastoji se od sustava sa 4 fakulteta (međunarodni odnosi i diplomacija, međunarodno poslovanje, zdravstvo, scenske umjetnosti i film) i Poslovne škole.

Okuplja više od dvije tisuće studenata i stotinjak stalno zaposlenih profesora.

-Želimo razvijati djelatnosti prvenstveno u suradnji sa gospodarstvom, pa tako u Dubrovniku već radimo sa studentima iz cijeloga svijeta. Svake godine ugošćujemo više od 150 studenata sa raznih kontinenata, a radimo i na novom programu turističko-hotelijerskog menadžmenta, rekao je Davor Žmegač naglasivši kako Poreč i Istra imaju prostora i potrebe za razvojem znanosti i visokog obrazovanja na području turizma. -U tom smo smislu danas na početku novog projekta, osnivanja i stavljanja u funkciju Visoke poslovne škole Libertas u Poreču, za početak sa trogodišnjim preddiplomskim stručnim studijem turističko-hotelskog menadžmenta, koji će studentima omogućiti nastavak školovanja na diplomskim studijima, stručnim ili sveučilišnim, a nakon toga i na poslijediplomskim i doktorskim studijima, rekao je dekan Žmegač.

-Posebnu pažnju škola posvećuje suradnji sa gospodarstvom i drago nam je da je gospodarstvo Istre, posebno turistički sektor, prepoznalo takvu potrebu. Uspostavili smo sa njima izvanredne kontakte i dobili potporu za pokretanje projekta. Gospodarstvo zna kakve kladrove treba, a mi ih znamo pripremiti, zaključio je Žmegač izrazivši vjeru da će škola pod vodstvom Ivana Heraka potaknuti međunarodnu suradnju Poreča sa svijetom, zajedničke projekte i stvoriti vrhunske stručnjake.

Ivan Herak novinarima je pojasnio više čimbenika koji su doveli do ideje o osnivanju škole. Prije svega, radi se o saznanjima do kojih su dovele razne službene analize i izvješća.

Primjerice, Strategija razvoja hrvatskog turizma predvidjela je 15 milijardi eura prihoda do 2020. godine, a takav optimizam temelji na planiranom porastu broja noćenja, povećanju turističke potrošnje i jačanju investicija.

Istovremeno je kao ključni problem i ograničavajući faktor razvoju turizma detektiran problem kadrova. Izvješće Instituta za turizam je Hrvatsku na ljestvici konkurentnosti svrstalo na 34. od 139 zemalja, dok se po obrazovanju kadrova nalazimo na 73., a po raspoloživosti stručnog osoblja na 91. mjestu. Pritom Istarska županija od ostatka Hrvatska odudara u pozitivnom smislu, ali ne bitno.

-Kadar je potkvalificiran, pa tako u pravnim osobama samo 11% zaposlenih ima višu ili visoku stručnu spremu, rekao je Herak.

Spomenuta je Strategija kao ograničavajući faktor navela i motiviranost kadra, a tu je i etička potkapacitiranost sektora. Ograničenja se javljaju na svim razinama u privatnom i javnom sektoru. -Polovica županijskih uprava koje se bave turizmom ne zadovoljava kriterije kvalificiranosti, a po pitanju kadrova manjkav je i sustav Turističkih zajednica, kaže Herak.

Problem, po njemu, dodatno dobiva na težini ako znamo da u turizmu imamo 97.000 zaposlenih odnosno 6,5% od svih zaposlenih u gospodarstvu, od čega između 35 i 40% otpada na sezonce.

Rast zapošljavanja u turizmu brži je nego u ostalim sektorima, ali broj noćenja raste brže od njega, što na zaposlene prebacuje veći teret i od njih traži veću kvalificiranost.

Konačno, plaće u turizmu i ugostiteljstvu niže su od hrvatskog prosjeka, rekao je Herak zaključivši kako Istra ostvaruje trećinu turističkog prometa i nekakav je pionir razvoja turizma. -U Poreču imamo tvrtke-nositelje razvoja turizma, a donedavno nismo imali instituciju koja bi obrazovala kadrove za hotelijerstvo i turizam. Sve je to dovelo do otvaranja Visoke poslovne škole u Poreču, rekao je Herak zahvalivši gradskoj upravi, Pučkom otvorenom učilištu i turističkim tvrtkama na kooperativnosti.

Ravnatelj POUP-a Elio Štifanić rekao je kako je velika čast dovesti u Poreč ne samo tako kvalitetan, nego i primjenjiv program studija. Smatra to velikim potencijalom ne samo za Poreč i Istru, nego i šire. -Naš grad to zaslužuje i pozivam zainteresirane da upišu kvalitetan program studija, zaključio je Štifanić.

Ksenija Keča, prodekanica za međunarodnu suradnju i voditeljica ureda sveučilišta za međunarodnu suradnju opisala je Visoku poslovnu školu kao sastavnicu Sveučilišta. Postoje dva centra, jedan za znansveno-istraživačku djelatnost i izdavaštvo, drugi za međunarodnu suradnju.

-Pored želje da budemo prepoznati od struke, turizma i turističkih djelatnika, radit ćemo na cijelom nizu novih projekata sa kojima imamo iskustva, pogotovo u kontekstu EU fondova. Imamo i Centar za međunarodnu suradnju sa dvadesetak renomiranih sveučilišta, najviše iz područja hotelijerstva i turizma sa kojima usko surađujemo i provodimo ERASMUS program razmjene studenata. Studenti semestralno imaju prilike slušati predavanja i određene predmete na drugim nama srodnim sveučilištima te tako steći nova iskustva. To se ne odnosi samo na studije nego i na međunarodnu praksu, rekla je Ksenija Keča, naglasivši kako VPŠ Libertas posebno njeguje cjeloživotno obrazovanje. Turizam se mijenja i dinamična je djelatnost, što je prepoznato te će u suradnji sa hotelijerima i turističkim djelatnicima biti pokrenut niz usavršavanja turističkog kadra.

Gradonačelnik Edi Štifanić zahvalio je predstavnicima VPŠ Libertas na dolasku. -Sasvim je logično da Poreč dobije studij hotelsko-turističkog menadžmenta, jer zajedno sa susjednim općinama još uvijek predstavlja desetak posto hrvatskog turizma. U okruženju djeluju dvije najveće hrvatske turističke kompanije, pa mi je posebno drago što će studij biti poveznica turističkog života i stjecanja znanja, jer je najvažnije da se znanje stečeno na studiju primijeni u praksi, zaključio je Štifanić.

Studij traje 3 akademske godine (6 semestara) i nosi 180 ECTS bodova. Više informacija možete pronaći ovdje.



Mobilna verzija članka

Oglasi