Početna
Utorak, 21.Sije?nja 2025 (08:23:08) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Za pulsku dnevnu bolnicu i kirurgiju 38,4 milijuna kuna

Hrvatska, 09.02.2017. (09:51)
(Izvor:Glas Istre)Link
(N. LAZAREVIĆ)
(N. LAZAREVIĆ)

U nazočnosti predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, jučer su u Banskim dvorima potpisani ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava EU-a bolnicama u Hrvatskoj za poboljšanje isplativosti i pristupa dnevnim bolnicama i/ili dnevnim kirurgijama. Na natječaju, otvorenom u srpnju prošle godine u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., i pulskoj je Općoj bolnici odobreno 38.461.617 bespovratnih kuna, što je 99,9 posto vrijednosti njihova projekta!

Svojim potpisima na ugovoru jučer su to "zapečatili" ministrica regionalnoga razvoja i fondova EU-a Gabrijela Žalac; ministar zdravstva Milan Kujundžić; ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU-a Tomislav Petric te ravnateljica pulske bolnice doc. dr. sc. Irena Hrstić.

Odobreno 99,9 posto iznosa

Ugovori su potpisani s ravnateljima 12 hrvatskih bolnica koje su se prijavile na natječaj i ukupno im je odobreno 574.898.608 bespovratnih kuna, od ukupno 725,480 milijuna s koliko raspolaže ovaj program, otvoren sve do konca 2020. godine. Novac je namijenjen jačanju dnevnih bolnica i dnevnih kirurgija, što podrazumijeva infrastrukturne zahvate, nabavu medicinske opreme i administrativne troškove u provedbi projekta. Uz dr. Hrstić, ugovore su u Vladi potpisali ravnatelji bolnica hrvatskih veterana i općih bolnica u Vukovaru i Zaboku, općih bolnica u Virovitici, Slavonskom Brodu, Karlovcu i Zadru, Kliničke bolnice Sveti Duh te KBC-ova Sestre milosrdnice, Zagreb i Rijeka.

- Naš projektni prijedlog predviđa ulaganje u iznosu od 38.490.023, a odobreno nam je 38.461.617 kuna. Dakle, samo 28.400 kuna manje od traženog! Kompletnu medicinsku i nemedicinsku opremu za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije u novoj pulskoj bolnici financirat ćemo iz EU-fondova, naglasila je ravnateljica pulske bolnice dr. Irena Hrstić, s kojom smo telefonski razgovarali nakon svečanosti u Vladi.

Kaže da su pregovori u Ministarstvu zdravstva, s ciljem ulaska u kategoriju "prihvatljivih ponuditelja", trajali kroz 2015. i 2016. godinu, da bi u lipnju prošle godine počela priprema dokumentacije, izrađen je projektni prijedlog i u rujnu predan na natječaj. Rezultat je to timskog rada pulske bolnice i lokalne samouprave, naglašava dr. Hrstić, uz koju su u pripremi projekta sudjelovali Ivica Fedel, Vladimir Barbić, Višnja Pauletić i Bernardina Trento iz Opće bolnice; Maša Mihelić i Patrizia Bosich iz Istarske županije, te Kristina Fedel Timovski iz Grada Pule. 

U siječnju ove godine projekt je uspješno prošao evaluaciju u Ministarstvu regionalnog razvoja te SAFU-u. Rok za kompletno povlačenje sredstava je 27 mjeseci, tijekom kojeg razdoblja pulska bolnica treba nabaviti i ugraditi novu opremu te dnevnu bolnicu i dnevnu kirurgiju staviti u funkciju. U roku od pet godina moraju dosegnuti zadan cilj, a to je smanjenje hospitalizacija za 10 posto. U brojkama: sa sadašnjih 19.947 hospitalizacija godišnje spustiti se na 17. i to do 2023. godine.

Svi sadržaji pod istim krovom

- Među ciljevima Nacionalnog plana razvoja bolnica je i povećanje broja pacijenata i broja usluga u dnevnim bolnicama za 10 - 40 posto. Izgradnjom i opremanjem dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije osigurat ćemo kvalitetniju uslugu i učinkovitiji rad, uz smanjen rizik od neželjenih događaja. Opća bolnica u Puli do sada je bila isključivo ustanova za pružanje akutne zdravstvene skrbi, a Nacionalnim planom svrstana je u županijsku bolnicu regionalnog značaja. Realizacijom ovog projekta očekuje se bolja protočnost pacijenata i efikasnija obrada, objedinjavanjem više dijagnostičkih postupaka u jednom danu. Time se skraćuje vrijeme od početka tegoba do postavljanja dijagnoza, smanjuju se liste čekanja, broj dana bolničkog liječenja i stopa bolovanja, kaže dr. Hrstić.

Ističe da će se spajanjem objedinjenog hitnog prijema sa zgradom u kojoj se nalaze operacijske sale i odjel za intenzivno liječenje podići kvaliteta zdravstvene skrbi, osobito za životno ugrožene, te povećati efikasnost funkcioniranja i organizacije bolnice.

- Postelje dnevne bolnice, njih 107, trenutno su podijeljene na odjele interne medicine, infektologije, neurologije, psihijatrije, pedijatrije, kirurgije, urologije, otorinolaringologije, oftalmologije, ginekologije i anesteziologije. Dio medicinske opreme koju sada koristimo starijeg je datuma proizvodnje, nije prikladna za suvremene dijagnostičke metode zbog čega dio pacijenata odlazi na obradu u udaljenije bolnice u Rijeci i Zagrebu, posljedično povećavajući troškove prijevoza i broj dana bolovanja.

Duga hospitalizacija je ne samo najskuplja, već često i nepotrebna za optimalno liječenje pacijenata u bolnicama, kaže dr. Hrstić. Uz zahvalu svim članovima tima koji su svoju energiju i znanje uložili u ovaj projekt, završava riječima da je pred njima još puno, puno posla, "ali to će biti slatka faza provedbe". (Duška PALIBRK)

(N. LAZAREVIĆ)
Dr. Irena Hrstić (M. MIJOŠEK)


Mobilna verzija članka

Oglasi