Početna
Ponedjeljak, 6.Sije?nja 2025 (15:31:54) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Korlević: Ili ćemo najmlađu djecu educirati u STEM područjima, ili nas neće biti

Tehnologija/znanost, 16.03.2017. (16:58)
Iva Lopac Butorac i Nina Išek Međugorac (HT), Korado Korlević, Petar Čuček i mladi istraživači
Iva Lopac Butorac i Nina Išek Međugorac (HT), Korado Korlević, Petar Čuček i mladi istraživači

Voditelj Znanstveno-edukacijskog centra i predsjednik Astronomskog društva Višnjan Korado Korlević danas je u društvu Ive Lopac Butorac, direktorice Odjela ljudskih resursa Hrvatskog Telekoma, novinarima predstavio jedinstveni laboratorij koji će omogućiti interdisciplinarna učenička istraživanja iz područja biologije, astrobiologije i kemije.

Ovaj jedinstveni laboratorij u Hrvatskoj može se prilagoditi za potrebe visokospecijaliziranih projekata iz područja biologije, astrobiologije i kemije, rekao je voditelj edukacijskih programa AD Višnjan Petar Čuček, a njegova izgradnja i opremanje omogućit će provođenje cjelogodišnjih programa s višom razinom kvalitete, udobnosti i sigurnosti za učenike. Laboratorij svojom opremljenošću udovoljava zahtjevima za provođenje uvodnih vježbi rada u kemijskom, mikrobiološkom, biološkom i astrobiološkom laboratoriju za osnovce, ali i potrebama specijaliziranih projekata za srednjoškolce.

Korado Korlević je okupljenim novinarima u uvodnome dijelu predstavljanja iznio informacije o velikom znanstvenom poslu koji je tijekom godina u višnjanskom laboratoriju odrađen uz veliki broj djece. -Sintetski organizam izgrađen u laboratoriju predstavlja stvaranje života, a to je nešto za što se donedavno smatralo da samo Bog može. Svijetom se voze automobili bez vozača, a u godinu dana proizveli smo podataka koliko od vremena Neandertalca do 2015. godine. Ove godine ćemo toliko informacija proizvesti za šest mjeseci, što upućuje na zaključak da je pred nama svijet kolanja informacija, zbog čega podrška znanosti nije potrebna samo u laboratoriju, nego i u mrežnoj infrastrukturi, rekao je Korlević spomenuvši izjavu Carla Sagana da živimo u zajednici apsolutno ovisnoj o tehnologiji. -Kako je tehnologija napredovala, tako je sustav školstva djecu rastrerećivao "viška znanja", i ako tako nastavimo, čeka nas katastrofa. Projekcije budućnosti kažu da ili trebamo najmlađu djecu educirati u STEM područjima, ili nas neće biti. Tehnologije koje dolaze su informatika i prijenos informacija, biotehnologija i tome se moramo prilagoditi, rekao je Korlević dodavši kako sa STEM programima treba krenuti od vrtića, ili čim ranije. Roditelji su u zaustavljanju provođenja Kurikularne reforme uočili opasnost za društvo, pa su odlučili sami financirati edukaciju svoje djece.

-Bez ulaganja u tehnologiju i znanost nema napretka u društvu, a ovaj laboratorij vrlo je važan iskorak, jer nam omogućuje da u projekte popularizacije znanosti uključimo i do tri puta više djece nego do sada. Interes među djecom za znanost vrlo je velik, pa su već prvi rezultati ne samo potvrdili opravdanost ulaganja, nego i potrebu za daljnjim širenjem ovakvih projekata. Drago nam je što smo u Hrvatskom Telekomu našli partnera s čijom ćemo potporom sigurno našoj djeci omogućiti da barem pokušaju biti znanstvenici ili tehnolozi, rekao je Korlević okupljenim novinarima.

Ovisno o konfiguraciji, laboratorij u Višnjanu može primiti deset učenika za jednostavnije vježbe, odnosno pet do šest za istraživački rad. Menadžment laboratorijskih resursa provodi se, zahvaljujući donaciji Hrvatskog Telekoma, uz pomoć Laba, hrvatskog softvera za upravljanje laboratorijskim resursima i protokolima.

-Ovo je jedini takav laboratorij dostupan učenicima u Hrvatskoj. U njemu učenici mogu izvoditi klasičnu kemijsku analitiku, učiti spektroskopske metode, provoditi ekološka, biokemijska i mikrobiološka istraživanja te u sterilnim uvjetima održavati kulture algi i biljnih tkiva, pojasnio je  Petar Čuček.

-HT je među prvima ukazao na važnost STEM-a i praktičnog obrazovanja budućih generacija mladih stručnjaka u prirodoslovnim područjima. Ovaj laboratorij iznimno je važan primjer za razvoj budućih stručnjaka jer djeci pruža mogućnost da upoznaju uzbudljiv znanstveni rad koji će odrediti njihove interese i pomoći im da se opredijele za STEM školovanje i karijeru.  Zato u Hrvatskom Telekomu nastavljamo sa STEM projektima usmjerenima prema osnovnoškolcima, dok projektima STEM Hub, Hackathon i Idea Knockout stvaramo platformu za povezivanje akademske i studentske zajednice. U budućnosti HT planira u STEM projekte uključiti i srednje škole, čime će biti obuhvaćene sve ciljane skupine, istaknula je Iva Lopac Butorac.

Učenici koji su već radili u laboratoriju demonstrirali su na predstavljanju dosad realizirane projekte. Okupljeni predstavnici donatora, medija i lokalne zajednice tako su mogli vidjeti optimizaciju uzgojnih uvjeta mikroalgi i njihovo korištenje u projektu BioDizel, te MFC projekt koji uključuje razvoj bioloških gorivih ćelija za pročišćavanje otpadnih voda i proizvodnju električne energije. Prikazan je i projekt Geomar, posvećen kemijsko-mikrobiološko-geološkoj karakterizaciji malih metanskih izvora zapadne obale Istre.

Osim opremanja laboratorija, Astronomsko društvo Višnjan donacijom natječaja „Zajedno smo jači“ u iznosu od 350.000 kuna, utrostručilo je broj učenika osnovnih i srednjih škola koji su pohađali radionice i škole u okviru programa uvoda u znanost - HT Campus. Donacija je osigurala uključivanje većeg broja nastavnika, mentora, asistenata i volontera koji se bave radom s mladima u STEM područjima. (dp)

Fotografije

Polaznici učeničkih radionica  u novom su laboratoriju uz voditelja edukacijskih programa Petra Čučeka demonstrirali znanstveni rad uzgoja mikroalgi za proizvodnju biodizela


Mobilna verzija članka

Oglasi