Samo je nekoliko tjedana pri kraju ožujka do početka travnja pogodno za uočavanje svih Messierovih objekata na nebu, a stvar dodatno komplicira činjenica da se mora raditi o noći bez Mjeseca koji bi svojim sjajem "sakrio" slabi sjaj nebeskih maglica.
U pokušaju okupljanja ljubitelja neba i stvaranja prilike da vlasnici teleskopa pokažu koliko vješto njima rukuju, prije dvadeset i tri godine osmišljeno je natjecanje i druženje nazvano Messierov maraton, događanje nacionalnog karaktera koje svake godine posjećuju astronomi-amateri iz Hrvatske i inozemstva.
Treba izdržati cjelonoćno natjecanje u kojem je cilj pronaći čim je moguće više od ukupno 110 objekata čuvenog Messierovog kataloga nebeskih maglica, tako da se, kad je izdržljivost u pitanju, radi o maratonu u punom smislu značenja te riječi.
Tradicija organiziranja Messierovog maratona u Višnjanu seže u 1995. godinu i predstavlja jedinstvenu priliku za razmjenu informacija na području novosti o astronomskim pomagalima (teleskopima) i pratećoj literaturi, ali i upoznavanje noćnog neba za one koji ga nisu imali prilike upoznati ranije. Zvjezdarnica Višnjan i Astronomsko društvo Višnjan svake godine pozivaju zainteresirane natjecatelje, asistente, radoznalce i one koji tek namjeravaju kupiti teleskop da im se priključe.
Početak 2017. godine ukazivao je na loše vremenske prognoze za ožujak. Svi izvori meteoroloških podataka najavljivali su kišu u noći sa subote na nedjelju, ali se to kasnije promijenilo, pa su dolazak ipak najavile ekipe iz Križevaca, Pule, Rijeke, Zagreba... Na kraju je osvanula prekrasna subota uz sunčano plavo nebo koje je nagovijestilo lijepu i ne toliko hladnu noć. Glavni sudac Marko Himelreich otkazao je dolazak zbog bolesti, pa ga je zamijenio dugogodišnji natjecatelj i sudac Boris Štromar.
U poslijepodnevnim satima održana je serija predavanja i razgovora, a u 19:30 krenulo je natjecanje. Privikavanje na mrak, početak, sedam natjecatelja s asistentima, svi ostali publika koja "krade" priliku da kroz sve te teleskope pogleda nebo.
Krenulo je jako dobro, a onda se zbog ekipe HRT-a moralo simulirati promatranje, zbog čega su blještali reflektori i osvjetljenje. Novinarka je sudionike zapitkivala u tijeku natjecanja, pa je bilo dosta gunđanja, a kasnije je trebalo petnaestak minuta da oči promatrača ponovno naviknu na mrak.
Veliki teleskop osmatračnice na Tičanu se "uključio u potporu natjecanju", pa su njime fotografirani Messierovi objekti. Upravljačka soba teleskopa napunila se, svi su promatrali i mobitelima snimali slike nebeskih maglica koje su se pojavljivale na ekranu.
Pred sam kraj natjecanja, glavni sudac dao je pauzu od sat vremena kako bi svi prisutni došli pogledati što može prikazati veliki teleskop kojeg je konstruirala i dala izgraditi talijanska astrofizičarka Margherita Hack, a u Višnjanu je automatiziran i prilagođen za snimanje velikih dijelova neba,.
Usred noći nakratko je preko Tičana prošla oblačna fronta i natjecateljima "ukrala" nekoliko objekata, no nakon toga nastavilo se sve do svitanja.
Pobjednik, a samim time i budući sudac Messierovog maratona za iduću godinu je Uroš Todorović Mikšaj sa 96 pronađenih objekata. Za njega to nije bilo ništa novo, jer je već pobijedio 2008. godine, ali mu je ovoga puta, kaže, bilo teže.
Nakon natjecanja zadovoljno se krenulo na spavanje, iako je nekima i to bio problem zbog adrenalina koji ih je još uvijek držao budnima. (ZV/dp)