Od danas do kraja rujna na snazi će biti "sezonsko" povećanje cijena cestarina Hrvatskih autocesta i Autoceste Rijeka-Zagreb (Bina Istra tu praksu provodi već nekoliko godina). I sve to usprkos činjenici da koncesionari bilježe povećanje prometa vozila i naplate cestarina. Tako u HAC-u bilježe čak desetpostotno povećanje naplate cestarina u odnosu na lani, jer je ovih dana za samo jedan vikend evidentiran prolazak više od pola milijuna vozila i naplaćeno gotovo 28 milijuna kuna cestarine (bez PDV-a).
Istarski ipsilon bilježi nešto manji rast prometa (4,3%), dok su u ARZ-u naplatili 10,9 posto prihoda više nego lani, djelomično i zahvaljujući povećanju cestarina (HAC i ARZ su početkom travnja ove godine svoje cijene povećali za gotovo četiri i pol posto).
Nova poskupljenja podignut će cijenu vožnje autocestom od Splita do Zagreba za osobne automobile sa 181 na na 199 kuna, a onu od Rijeke do Zagreba sa 70 sa 77 kuna.
Usprkos velikom povećanju prihoda, državnim tvrtkama novaca nikad dosta, jer im osim na (previsoke) plaće kojekakvih partijskih uhljeba curi na sve strane. Tako u Hrvatskoj, usprkos dobrim iskustvima nekih drugih država, umjesto relativno jeftinih vinjeta imamo cijelu vojsku zaposlenih koji obavljaju trivijalne poslove naplate cestarine, iako bi mogli raditi daleko korisniji i kreativniji posao. Jednako tako, mediji su prepuni informacija o krađama, namještenim natječajima ("Pošto farbanje tunela i koliko puta da ga premažemo?") , pa sve do bacanja milijuna na izgradnju nepotrebnih cestovnih čvorišta poput onog kod Dugobaba, rodnog sela Ive Sanadera.
Sve naposlijetku vodi k tome da u suštini potencijalno profitabilni poslovi ne donose dovoljno novaca za otplatu kredita, kojih samo ove godine na naplatu dolazi oko osam milijardi kuna. A političari birače godinama uvjeravaju kako su poskupljenja nužna "kao jedna od mjera financijskog restrukturiranja tvrtki u cestovnomo sektoru."
Na račun poreznih obveznika, naravno, a kako drugačije?
Čvorište kod Sanaderovih Dugobaba
Hrvatska je država 2004. godine u izgradnju čvorišta Vučevica kod Dugobaba, rodnog sela bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, utukla 62 milijuna kuna. Radi se o najneisplativijoj naplatnoj postaji u HAC-u, kojom su početkom kolovoza 2010. godine izbrojana 204 prolaska automobila. U usporedbi sa njom, kroz naplatne kućice u Zadru bilo je prošlo 15.371 vozilo, kod Šibenika 6.603 a u Dugopolju 14.498 (Izvor: 24 sata, Jutarnji list). Posao izgradnje dobila su 2004. godine notorna braća Žužul.