VIŠNJAN - Jedna od ključnih tehnologija, takozvane četvrte industrijske revolucije, koja se upravo događa oko nas, je 3D printanje, rekao je državni tajnik u Ministarstvu znanosti Tomo Antičić na edukaciji 3D printanja koja se pod njegovim pokroviteljstvom održava u Višnjanu. Svijet će se, kaže, u sljedećih 10-20 godina promijeniti više nego se promijenio u posljednjih 10 tisuća godina. Svaki pomak u tomu da Hrvatska i hrvatska djeca budu u počecima te revolucije je od izuzetne važnosti. Zakasnimo li u tomu par godina strahovito smo zakasnili i time smo, kaže Antičić, hrvatsko gospodarstvo spriječili da bude kompetitivno.
- 3D tehnologija je jedna od ključnih tehnologija na kojima će se bazirati budućnost, poručio je Antičić nastavnicima iz devet hrvatskih škola koji se u Višnjemu osposobljavaju za rad na 3D printerima. Nakon ovog trodnevnog osposobljavanja 3D printer će se darovati školama - partnerima kao osnovno sredstvo za održavanje interdisciplinarne izvannastavne aktivnosti čiji će nositelji biti upravo u Višnjanu educirani nastavnici.
- Njihov je zadatak da unutar šest mjeseci pregore grijač plastike, dakle da ih ne gase već da djecu nauče sve ono što su i sami ovdje u Višnjanu naučili, dodao je Korado Korlević, voditelj Zvjezdarnice u Višnjanu.
Ova edukacija, na kojoj su sudjelovali nastavnici osnovnih škola iz Marije Bistrice, Nina, Komareva, Brinja, Voćina i Višnjana te srednjih škola Gimnazija Vukovar, Prva gimnazija Varaždin i Tehnička škole Rudera Boškovića iz Vinkovaca, omogućit će učenicima iz ruralnih krajeva Hrvatske, da putem svojih nastavnika upoznaju tehnologiju, razviju tehničke vještina i sposobnosti, maštu i naravno prošire baze znanja iz STEM područja.
Projekt pod nazivom "Korak u Znanost 2018” provodi Astronomsko društvo Višnjan, a financira ga Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Tijekom trodnevne edukacije nastavnici su slušali informativna predavanja o upotrebi 3D tehnologija, organizaciji projektne nastave, motivaciji učenika za rad, pa do primjera prakse s ljubljanskog Pedagoškog fakulteta, na kojem se studenti u sklopu osnovnih studija obučavaju za rad na 3D printerima. Nastavnici su i aktivno sudjelovali na praktičnim radionicama kreiranja modela i ispisa na 3D printerima. Na edukaciji su, kao predavači, sudjelovali profesori Pedagoškog fakulteta, ljubljanskog sveučilišta, Mojca Čepić i Stanislav Avsec, koji su polaznike upoznali s primjenom tehnologija 3D ispisa na njihovom fakultetu, dok su im profesori Mojca Juriševič i Gregor Torkar prenijeli najnovija saznanja iz područja motivacije učenika.
Prodekan za nove tehnologije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli Sven Maričić koji se bavi 3D ispisom za rekonstruktivnu kirurgiju, upoznao je polaznike s najmodernijim tehnologijama i primjenama 3D ispisa u medicini i znanostima. Predavanje o posebnostima učenika, prepoznavanju “skrivenih talenata” i organizaciji izvannastavnih aktivnosti održala je psihologinja Valentina Mladinov, a tehnolozi Vanja Brčić i Mario Mladinov vodili su praktične vježbe upravljanja 3D printerima i digitalne konstrukcije modela za ispis. (Mirjan Rimanić, Glas Istre)