Početna
Srijeda, 25.Prosinca 2024 (15:22:19) - Godina:22

Odaberite teme

O Portalu

Sonda za putovanje u stanicu

Tehnologija/znanost, 28.02.2019. (08:03)
(Izvor:Bug Online)Link

I stanice imaju svoje organe, ali sitne.  Prevedemo li naime riječ organella (deminutiv of organum) s latinskog na hrvatski, vidimo da organele, stanične strukture određene građe i funkcije, nisu ništa drugo nego organići, dakle stanični organi. Ima ih mnogo, po broju, po vrsti i po funkciji, baš kao što ima mnogo različitih organa u tijelu višestaničnih organizama, no za razliku od organa organele se ne mogu secirati da bi im se upoznala građa. Sve što znanstvenicima preostaje je mukotrpno istraživanje njihova ponašanja pod mikroskopom. To je i razlog zašto o njima još uvijek malo znamo.

Jedna od  slabo poznatih, slabo istraženih „staničnih organića“ su lizosomi. Već im ime ukazuje na funkciju: u njima se nešto lizira, razgrađuje. Stoga ih možemo smatrati staničnim želucem – no s ovom usporedbom nestaje i sva sličnost s pravim želucem. Čovjek ima, razumije se, samo jedan želudac i – i to se razumije – samo jednu vrstu želuca. Stanica ima na stotine lizosoma, a koliko ih sve ima vrsta – to još uvijek nitko ne zna. Ima lizosoma u kojima se razgrađuje hrana koju stanica „proguta“ (za to opet služe ogranele, „stanična usta“ – endosomi), no i onih koji razgrađuju otpadne produkte što se u njoj stvaraju (autolizosomi). Usto postoje lizosomi zaduženi za izbacivanje otpadnih produkta iz stanice.  Ima mnogo pitanja o tim organelama na koja treba odgovoriti, no ne (samo) zato što su znanstvenici po prirodi znatiželjni (a njihovu znatiželju plaćaju porezni obveznici), nego prije svega zbog toga što se pokazalo kako je šezdesetak bolesti povezano  s lošom funkcijom lizosoma. Toj skupini pripadaju i neurodegenerativni poremećaji poput Parkinsonove i Alzheimerove bolesti.

Zbog toga treba cijeniti važan korak u razlikovanju vrsta lizosoma što su ga nedavano napravili znanstvenici iz Chicaga te svoje rezultate objavili u časopisu Nature Nanotechnology pod naslovom „A DNA nanomachine chemically resolves lysosomes in live cells“ (Nanostroj temeljen na DNA kemijski razlučuje lizosome u živim stanicama). Što su napravili? Napravili su sondu za stanični želudac.

Nastavite čitati u Bugu.



Mobilna verzija članka

Oglasi