Početna
Srijeda, 15.Sije?nja 2025 (17:57:02) - Godina:23

Odaberite teme

O Portalu

Porečki vijećnici podržali kreditno zaduženje Odvodnje

Hrvatska, 14.03.2020. (15:44)

Poduzeće Odvodnja d.o.o. dobilo je zeleno svjetlo Gradskog vijeća za zaduženje od šest milijuna eura (oko 46 milijuna kuna) kod Europske banke za obnovu i razvoj, a s ciljem dovršetka EU Projekta Poreč – sustav odvodnje s uređajima za pročišćavanje otpadnih voda. Za suglasnost je na preksinoćnoj sjednici dignulo ruku 11 vijećnika, dok su “protiv” bili oporbenjaci - nezavisni Maurizio Zennaro, SDP-ovac Goran Gašparac i HNS-ovac Slavko Fornažar. Zennaro i SDP su o svojim stavovima već ranije izvijestili javnost, objasnivši da je novo zaduženje potrebno kako bi Odvodnja podmirila kaznu, odnosno financijsku korekciju Europske komisije zbog utvrđenih nepravilnosti u postupku javne nabave. Kazna je “teška” 54 milijuna kuna, koliko iznosi 25 posto od 219 milijuna kuna bespovratnih sredstava s kojima EU fondovi sudjeluju u dijelu projekta vezanom za postavljanje pročistača i vrijednom ukupno 290 milijuna. Zennaro i Gašparac, koji tvrde da će kazna opteretiti isključivo građane Poreča, zatražili su da se o zaduženju raspravlja na početku, a ne na kraju sjednice, budući da je ta točka uvrštena u dnevni red kao 16. i posljednja. Na njihov je zahtjev predsjednik Vijeća Adriano Jakus kazao da su sve točke jednako bitne, a vijećnici su glasanjem odlučili ne mijenjati dnevni red.

Međutim, tema je otvorena već tijekom vijećničkih pitanja, kad je Kristijan Žužić (IDS) izrazio svoju zabrinutost i pitao što je istinito od onog što su spomenuti oporbeni vijećnici iznijeli u svojoj konferenciji za novinare i priopćenju za javnost. Tehnički direktor Odvodnje Srđan Mažar je naglasio da su sve u projektu radili po zakonu, za svaki su se korak u procedurama savjetovali s brojnim konzultantima i dobili potvrdu državnih tijela, što sad dokazuju na sudu. No, ovaj ogroman i zahtjevan projekt koji sufinancira EU, jedan od prvih takve vrste u Hrvatskoj, pokazao je svu nespremnost i neorganiziranost hrvatskih institucija za takve poduhvate, što se nastavlja i sad kad su na tapetu žalbe i sudski postupci pokrenuti od Odvodnje.

- U konačnici će se pokazati da smo postupali ispravno. Našli smo se u situaciji da nam ista nacionalna tijela koja su u početku postupka tvrdila da nepravilnosti u našem slučaju nema, u jednom trenutku izreknu financijsku korekciju. Na naš upit kako je to moguće, dobivamo uglavnom općenite odgovore u stilu “Mi to moramo izreći zbog ugovornog i odgovornog odnosa, a vi se branite”. Dovedeni smo u poziciju da netko iznese sumnju, a netko drugi treba ulagati angažman, trud, a i značajna sredstva da bi dokazao suprotno. Nije nam preostalo drugo nego iskoristiti sve pravne lijekove i alate da dokažemo kako ono što je izrečeno ne postoji, a pritom nas šetaju na sve strane, rekao je između ostalog Mažar, istaknuvši da neovisno o tome sad treba osigurati sredstva za ispunjavanje obaveza prema izvođaču i kompletiranje projekta, kako ne bi došlo do težih posljedica koje mogu uključivati raskid ugovora, pa čak i uskraćivanje cijelog iznosa iz EU fondova.

Iz objašnjenja koja su iznijeli on i direktor Odvodnje Milan Laković,vijećnici su saznali da korekciju Odvodnji nije formalno odredila Europska komisija, već Hrvatske vode. A sve je počelo anonimnom prijavom o navodnim nepravilnostima, koja je došla od nekog od ponuđača koji nisu prošli na natječaju za izgradnju kanalizacijskog sustava ili neke druge zainteresirane osobe, i koja je razaslana na brojne adrese, od Hrvatskog sabora i USKOK-a do Europske komisije. Uslijedila je, između ostalog, istraga Europskog ureda za borbu protiv prijevare OLAF-a , koja je i dovela do financijske korekcije. Mažar je istaknuo da je Odvodnja najprije uputila žalbu Hrvatskim vodama koje su je odbile, a zatim, budući da nisu imali definirani pravni lijek, obraćali su se svima, između ostalog i Ministarstvu regionalnog razvoja. Kad je i Ministarstvo odbilo njihovu žalbu, obratili su se Upravnom sudu koji je pak poništio rješenje Ministarstva.

- Naš je postupak trenutno na Visokom upravnom sudu. To znači da sva rješenja koja su izdana vezano za korekciju nisu ni izvršna ni pravomoćna. Budemo li uspješni u postupcima vezano za umanjenje ili anuliranje korekcije, a uvjereni smo da hoćemo, razmislit cemo o revidiranju ovog ugovora, odnosno usmjeravanju sredstava u tekuće projekte, jer razvoj kanalizacijske mreže i njena dostupnost svim stanovnicima našeg područja su neophodni, rekao je Mažar, napomenuvši i da su Odvodnja i direktor Laković na prekršajnom sudu oslobođeni optužbi prema istoj spomenutoj anonimnoj prijevi te da treba vremena da sve presude postanu pravomoćne.

Vijećnika Zorana Rabara (IDS) je zanimalo hoće li građanima zbog ovog kredita stizati veći računi te je li zatraženi iznos dovoljan za dovršetak projekta. Poskupljenja, prema Mažarevim rijecima, neće biti, jer se projekt financira iz naknade za razvoj, koja će biti dovoljna, a ne očekuju ni dodatno financijsko opterećenje po pitanju korekcije.

Goran Gašparac je naglasio da ga posebno ljuti to što je ovaj problem poznat već dvije godine, od kad je OLAF predložio najveću moguću kaznu, procijenivši, kako je rekao, da je “povrede bilo i da se prijevara dogodila”. Takva kazna, smatra on, ukazuje na ozbiljno kršenje zakona o javnoj nabavi. Podsjetio je da je dvaput postavljao pitanja o tom problemu na vijeću, na koja nije odgovoreno, i tražio tematsku sjednicu koja nije sazvana.

- Dvije godine se o svemu priča po gradu, šire se informacije po kuloarima i sve se spominje u tragovima, pa moramo dešifrirati činjenice. A činjenica je da je razlog za ovaj novi kredit to što zbog kazne nećemo dobiti 219 milijuna kuna, nego 54 milijuna manje, i to treba jasno i glasno reći. Dokumenti postoje, ali ja očekujem od vas objašnjenja. Trebalo je odmah informirati vijećnike i biti transparentni od prvog trenutka, kazao je citirajući dijelove OLAF-ovog izviješća i spominjući izmjene u ponudi jedinog na koncu preostalog ponuđača tijekom postupka javne nabave.

Gašparac je podsjetio da hrvatski dio u projektu u jednakim dijelovima podnose lokalna zajednica, Hrvatske vode i država, pa je pitao i zašto nadležno ministarstvo ne plati kaznu ako je podržalo sve korake u postupku. Mažar je rekao da su svim ponuditeljima dali iste prilike za pojašnjenja i korekcije, a Laković da je sve rađeno nastojeći dobiti što više sredstava iz EU fondova, u dobroj vjeri i namjeri, da postoji Nadzorni odbor, ništa nije tajno i vijećnici mogu u Odvodnji u svakom trenutku dobiti sva objašnjenja i dokumente na uvid. Laković je istaknuo je da nisu mogli ni jednu stvar promijeniti u tenderu bez suglasnosti Hrvatskih voda čiji je predstavnik, zajedno s onima Odvodnje i Grada, bio i u povjerestvu za dabir izvođača. Prema njegovim riječima, Hrvatske vode i Ministarstvo zaštite okoliša su u svojim očitovanjima rekli da nema razloga za korekciju, a zatim je Ministarstvo regionalnog razvitka pristalo na najnižu moguću kaznu od pet posto ukupnog iznosa iz EU fondova.

- Najteže je u nečemu biti prvi, jer je sve puno nepoznanica. Puno gradova neće uspjeti aplicirati i dobiti EU sredstva, pa će iz svojih sredstava morati financirati takve projekte. Pitanje je želimo li i dalje biti hrabri i vodeći. Činjenica je da je kanalizacijska mreža napravljena, uređaji se grade i sve to će ovdje i ostati, poručio je, naglasivši da ukoliko presude postanu pravomoćne, Odvodnja neće trebati platiti kaznu.

Gašparac je konstatirao da prvi put o put o svemu tome na ovakav način razgovaraju, dobili su niz novih informacija i to je pohvalio. No, i dalje zamjera neodržavanje tematske sjednice u trenutku kad se problem pojavio. Rekao je da podržava Odvodnju u nastojanju da Poreč ne plaća samostalno kaznu, ali se i dalje protivi dodatnom zaduživanju građana.

Azeglio Picco (IDS) je pitao što će biti s projektom ukoliko ne izglasaju suglasnost za kredit i zaključio da bi time doveli u pitanje razvoj kanalizacijske mreže po naseljima, što ne bi bilo korektno prema tamošnjim stanovnicima.

Na podatak da je sjednica počela u 18, a ova je važna točka došla na dnevni red u 21.45, ukazao je Maurizio Zennaro.

- Time ste sigurno postigli zacrtani cilj. I nije bitno kako ću ja glasat, jer vi ćete ovu odluku izgasati i bez nas. Ključno je u ovoj priči da je uvijek netko drugi kriv. Zadužit ćemo se u iznosu od 88 posto vrijednosti nove škole. Nema odgovornosti u ovom gradu. Za propuste, kazne i neučinjeno imate politčku pozadinu i to je vaš neprobojan štit. Nikad se ništa neće promijeniti dok ljudi ne počnu odgovarat za svoje propuste. Da li je Laković kriv? Ne znam. Nek to utvrdi pravosuđe. Ali došlo je konačno vrijeme da odgovorne osobe odgovaraju za svoje postupke, ukoliko se utvrde propusti. U ovom gradu se to ne čini, rekao je Zennaro.

Predsjenik Vijeća Jakus zahvalio je svima na pitanjima i raspravi, a predstavnicima Odvodnje poručio da ustraju u raščišćavanju situacije, ponadavši se da će korekcija biti ukinuta.

- Ne želim da se dovedemo u situaciju da projekt stane i prekine se sad na samome kraju. Mi ćemo ga dovršiti, kanalizaciju ćemo spojiti i širiti ćemo mrežu i dalje, poručio je na kraju. (Napisala Kristina Flegar)



Mobilna verzija članka

Oglasi