Već se dulje vrijeme najavljuje kako nas s prvim danima 2021. godine očekuju nove trošarine na vozila koja pristižu u Hrvatsku, bez obzira radi li se o potpuno novim ili pak rabljenim. Pregovori oko toga traju već neko vrijeme, a Ministarstvo financija uputilo je prijedlog nove uredbe o izračunu posebnog poreza na motorna vozila u e-Savjetovanje. Javna rasprava o njima će trajati do 17. prosinca. Ta uredba regulira izračun posebnog poreza s obzirom na prosječne emisije ugljičnog dioksida (CO2), ali i povećava vrijednost vozila za koja se ne plaća vrijednosna komponenta tog poreza, i to sa 150 tisuća na 200 tisuća kuna. Navodno su zastupnici automobila u Hrvatskoj tražili da se vrijednosna granica poveća na čak 300 tisuća kuna, a što izgleda nije prošlo.
O svemu tome izvijestio je i sam ministar financija Zdravko Marić, a predstavljajući novinarima prijedloge dvije uredbe iz trošarinskog sustava koje je njegov resor uputio u javno savjetovanje. Pored ove već spomenute uredbe o visini sastavnica za izračun posebnog poreza na motorna vozila, tu je i uredba o visini trošarine na energente i električnu energiju. Ova potonja ne donosi nikakve bitne novosti, već samo uskladbe sa zakonima koji su doneseni već prije dvije godine.
Bitna promjena kod posebnog poreza na motorna vozila je promjena sustava mjerenja ispušnih plinova. To je dio koji se ne odnosi samo na Hrvatsku, već i kompletnu Europsku uniju, pa i šire. Znači, napušta se metodologija mjerenja ispušnih plinova prema NEDC-u (New European Driving Cycle – Novi europski ciklus vožnje), a počinje primjena prema WLTP-u (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure – Globalno usklađeni ispitni postupak za laka vozila).
Novim načinom mjerenja, za koji se navodi kako je ujedno i realniji, vrijednost ispušnih plinova je veća nego po NEDC-u, pa je bojazan autozastupnika bila kako će se bez intervencije države, odnosno promjene načine obračuna trošarina urušiti prodaja vozila, s obzirom na to da bi prema tome cijene svih vozila trebale porasti. Sukladno tome sada su predložene korekcije u pojedinim razredima gramaže CO2, a čime nova vozila dobivaju ujednačen tretman u odnosu na rabljena.
– Uz tu ekološku komponentu, Ministarstvo se odlučilo i na korekciju i na tzv. vrijednosnoj komponenti posebnog poreza na vozila. Naime, trenutno automobili neto vrijednosti do 150 tisuća kuna nisu u vrijednosnoj komponenti, a sada taj razred dižemo na 200 tisuća kuna – kaže Marić.
Prema njihovim projekcijama, trenutno negdje oko 52 posto prodanih novih automobila bilo je neto vrijednosti ispod 150 tisuća kuna, dok bi se prema novome to trebalo povećati na 75 posto. Znači kod te tri četvrtine novonabavljenih vozila više se neće plaćati trošarina prema vrijednosnoj komponenti, već samo prema ekološkoj komponenti, ovisno o razini emisije ispušnih plinova koje pojedino vozilo ispušta.
Prema nekim projekcijama, a što je vrlo teško izračunati s obzirom na to da je vrlo teško doći do podataka o točnoj emisiji CO2 pojedinog vozila prema NEDC, odnosno WLTP metodologiji, navodno bi najprodavaniji automobil u Hrvatskoj, Škoda Octavia, mogla pojeftiniti za tri tisuće kuna. Nije riječ o epohalnoj promjeni, i teško da je to nešto što će utjecati na samu prodaju. Ipak, ima i dosta vozila koja će poskupiti, a daleko izraženije razlike u cijenama mogu se očekivati kod skupljih vozila, premium klase, a gdje razlike mogu biti i nekoliko desetaka kuna.
Nastavite čitati na Autonetu.